Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Warszawa

Warszawa: 6 stycznia - 8 stycznia 2023 r.

W Teatrze Polskim można obejrzeć dramat Czechowa wyreżyserowany przez Krystynę Jandę. „Wiśniowy sad” należy do najlepszych i najpiękniejszych sztuk autora. O "Wiśniowym sadzie i niektórych innych warszawskich spektaklach w dzisiejszych poleceniach.

„Dzieci z Bullerbyn" - reż. Agnieszka Glińska - Teatr Lalka
Sobota, 7.01, godz. 17:30, niedziela 8.01, godz. 12:00 i 16:00

Teatr Lalka zaprasza na inscenizację „Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Osoby tworzące spektakl myślą o tej znanej i kochanej książce jako opowiadającej o małych-wielkich, codziennych zdarzeniach. Myślę, że jest to idealne przedstawienie do wspólnego obejrzenia z dziećmi. Dla dorosłych będzie być może okazją do powrotu do dzieciństwa i odnalezienia dziecka również i w sobie.

Przedstawienie w niedzielę o 16:00 zorganizowane jest dla Bartosza Blachury, producenta Teatru Lalka i skrzypka zmagającego się z chorobą. Na jego leczenie zostaną przekazane honoraria ze spektaklu i zysk ze zbiórki prowadzonej w jego trakcie.

„Berlin Berlin" - reż. Wojciech Adamczyk - Teatr Współczesny
Sobota, 7.01, godz. 19:15, niedziela, 8.01, godz. 19:15

W Teatrze Współczesnym zobaczyć można komedię Patricka Haudecoera i Géralda Sibleyrasa, która we Francji zyskała znaczne uznanie. Opisywana jako brawurowa, sztuka rozgrywa się w odgrodzonym od reszty świata Berlinie Wschodnim. Opowiada o próbie ucieczki na Zachód Ludwiga razem z Emmą, która w pewnym mieszkaniu odkryła zapomniany tunel prowadzący na drugą stronę muru. Ich plan z początku wydaje się dobry, ale sprawy szybko się komplikują i przybierają nieoczekiwany obrót.

„Cząstki kobiety" - reż. Kornél Mundruczó - TR Warszawa
Piątek, 6.01, godz. 19:00, sobota, 7.01, godz. 19:00, niedziela, 8.01, godz. 19:00

W najbliższych dniach w TR Warszawa wystawiany jest feministyczny dramat rodzinny osadzony we współczesnych realiach naszego miasta. Jego główną bohaterką jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Kwestionując swoje dotychczasowe życie, musi podjąć próbą zbudowania relacji z bliskimi na nowo. Na stronie TR-u czytamy, że ten spektakl to „poruszający obraz współczesnych kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu." Obejrzenie „Cząstek kobiety" może się więc dla wielu osób okazać nie tylko ciekawym, ale też poruszającym przeżyciem.

„Wiśniowy sad" - reż. Krystyna Janda - Teatr Polski
Sobota, 7.01, godz. 19:00, niedziela, 8.01, godz. 17:00

W Teatrze Polskim natomiast można obejrzeć dramat Czechowa wyreżyserowany przez Krystynę Jandę. „Wiśniowy sad" należy do najlepszych i najpiękniejszych sztuk autora. To komedia, która była jego ostatnim dziełem. Na stronie Teatru Janda pisze: „Wiśniowy sad" to historia o końcu i początku, o przemijaniu i utracie, tęsknocie i nieuchronnej zmianie. Ciepły, ironiczny ton i miłość Czechowa do postaci sprawia, że tak trudno się z nimi rozstać. Pobądźcie w tym świecie, warto. To przynosi wzruszenie i ulgę.

Marianna Wicha
Dziennik Teatralny Warszawa
6 stycznia 2023

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia