Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego – Warszawa

Weekendowe polecenia – Warszawa: 27 – 29 stycznia 2023

W Warszawie nigdy nie brakuje bogatego repertuaru teatralnego. W ostatni weekend stycznia warto szczególnie zwrócić uwagę na propozycje „Teatru Dramatycznego". Jeśli jednak ma się ochotę na coś mniej angażującego, być może komedie „Kiedy kota nie ma", bądź „Bóg Mordu" w gwiazdorskiej obsadzie będą lepszym wyborem.

„Ferdydurke" – reż. Magdalena Miklasz – Teatr Dramatyczny w Warszawie. Teatr Malabar Hotel w Białymstoku
28, 29 stycznia godz. 18.00
Trzydziestoletni Józio przeżywa istny horror. Horror egzystencjalny. Świat poddaje go torturom, wciskając na powrót w szkolną ławkę - za małą i obklejoną wyżutą gumą. Tłamsi nowoczesność trendów, mierzi zatęchłość ziemiańskiego dworku. Torturuje wreszcie Józio sam siebie: wstydem, lękiem i kompleksami. Pragnie się ukształtować, a jednocześnie chce pozostać niedookreślony. Jednak nie może uciec przed gębą inaczej, jak tylko w inną gębę. Nie wie kim jest, ale wie, kiedy go deformują.
Materiały Teatru Dramatycznego w Warszawie

„Kruk z Tower" – reż. Aldona Figura – Teatr Dramatyczny w Warszawie
27, 29 stycznia godz. 19.30
Nastoletni Kostia po śmierci ojca żyje w konflikcie z matką. Wolny czas spędza przed komputerem, pała nienawiścią do świata i rodziny. Matka zaniepokojona jego stanem postanawia przeprowadzić niecodzienny eksperyment. Tworząc fałszywe konto na Facebooku, nawiązuje z synem kontakt, którego nie doświadcza w rzeczywistości. Wirtualna relacja pomiędzy Toffi a Krukiem z Tower przeradza się w szczerą rozmowę samotnych osób tęskniących za normalnością. Jednak czy ryzykowna gra, którą podejmuje matka, aby odzyskać syna, ma szansę przerodzić się w prawdziwą więź?
Materiały Teatru Dramatycznego w Warszawie

„Za jakie grzechy?" – reż. Andrzej Nejman – Teatr Kwadrat w Warszawie
27 stycznia godz. 19.00, 28 stycznia godz. 16.00, 29 stycznia godz. 15.00
Multikulturowa komedia na podstawie kinowego hitu w adaptacji i reżyserii Andrzeja Nejmana. Osadzona w polskich realiach sztuka – tak jak jej francuski oryginał – z luzem i humorem traktuje temat rodzinnych relacji, drwi ze wszystkiego i wszystkich, serwując znakomitą rozrywkę każdemu, bez względu na wyznanie, pochodzenie czy upodobania kulinarne.
Materiały Teatru Kwadrat w Warszawie

„Kiedy kota nie ma" – reż. Andrzej Rozhin – Teatr Capitol w Warszawie
27 stycznia godz. 19.30, 28 stycznia godz. 15.30
„Kiedy kota nie ma..." istnieje szansa, że pojawi się w najmniej oczekiwanym momencie! A wtedy bieg komicznych wydarzeń w tej znakomitej brytyjskiej komedii sytuacyjnej, może nabrać zawrotnego tempa, a rozbawienie Widzów całkowicie wymknąć się spod kontroli. Podróż poślubna do Saint Tropez? Tak! Ale w dwudziestą rocznicę ślubu ??? Jak poradzą sobie z wzajemnymi uszczypliwościami dwa zabawne angielskie małżeństwa z 20-letnim stażem? Jak rozbudzić dziką namiętność w mężu fajtłapie? Jak ów próbuje dotrzymać kroku szwagrowi seksoholikowi? Jak zaimponować zmanierowanej zamożnej siostrze i nie zabić jej wędzonym łososiem? Oraz czy szczotka sedesowa z wizerunkiem pary królewskiej może pomóc w samobójstwie pięknej 20-latce? – odpowiedzi mogą być abstrakcyjnie zaskakujące! Jedyne przewidywalne tego wieczoru, to ponad 2 godziny dobrego dowcipu, humoru i śmiechu do łez!
Materiały Teatru Capitol w Warszawie

„Test" – reż. Tomasz Obara – Teatr Kamienica
27 stycznia godz. 19.00, 28 stycznia godz. 16.30 i 19.00
Wybór przed którym stanie małżeństwo - Pola (Daria Widawska) i Daniel (Mariusz Słupiński) nie jest prosty. Z pozoru niewinna, towarzyska gra niesie za sobą poważne konsekwencje, gdy na stół zostają wyłożone realne pieniądze. Gdy każde z małżonków chce zdecydować się na inną opcję, rozpoczyna się małżeńska walka na argumenty, która niespodziewanie wymyka się spod kontroli. Na jaw wychodzą pikantne szczegóły z życia pary, które stają się prawdziwą pożywką dla ich...przyjaciół – milionera Bruna (Jarosław Boberek) oraz młodziutkiej psycholożki Beaty (Aleksandra Grzelak/Michalina Sosna). Niewinna gra uwalnia demony, a emocje wymykają się spod kontroli. Pozornie błahy test okazuje się być życiową próbą i wyborem pomiędzy miłością a pieniędzmi.
Materiały Teatru Kamienica

„Maria Stuart" – reż. Grzegorz Wiśniewski – Teatr Narodowy w Warszawie
28, 29 stycznia godz. 19.00
Anglia, XVI wiek. Wyniszczająca wojna religijna i krwawa walka dwóch kobiet – królowych: Anglii i Szkocji – o władzę nad całą Brytanią. Oparty na wydarzeniach historycznych dramat Friedricha Schillera nie schodzi ze scen już od dwustu lat, a role obydwu protagonistek stanowią wyzwanie dla aktorek kolejnych pokoleń. Jaką cenę można zapłacić za pokonanie przeciwników – ideowych i politycznych? I czy jest to cena własnego człowieczeństwa?
Materiały Teatru Narodowego w Warszawie

„Bóg mordu" – reż. Małgorzata Bogajewska – Teatr 6. Piętro w Warszawie
28, 29 stycznia godz. 18.00
BÓG MORDU to wybuchowa mieszanka błyskotliwego tekstu Yasminy Rezy i brawurowej gry aktorskiej, które sprawiają, że z twarzy widzów od początku do końca przedstawienia nie schodzi uśmiech, ale z tyłu głowy pojawia się refleksja. To intrygujący portret różnorodnych damsko-męskich relacji i stosunków wewnątrzmałżeńskich oraz obraz współczesnego, wcale nieprostego, rodzicielstwa.
Materiały Teatru 6. piętro w Warszawie

„A planety szaleją... (młodzi w hołdzie Korze)" – reż. Anna Sroka–Hryń – Teatr Współczesny w Warszawie
27, 28 stycznia godz. 17.00 i 20.00
Na spektakl składają się piosenki z repertuaru zespołu MAANAM, w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej, dzisiaj już absolwentów. Dobrze znane utwory w nowych aranżacjach, wykonywane z młodzieńczym entuzjazmem,  przy akompaniamencie instrumentów w rzadko spotykanym składzie: harfa, kontrabas i pianino, nabierają nowych znaczeń. Hołd młodych artystów dla charyzmatycznej piosenkarki Kory, to pokaz umiejętności wokalnych, wrażliwości i energii.
Materiały Teatru Współczesnego w Warszawie

Dla najmłodszych:
"Wakacje Mikołajka" – reż. Jakub Krofta – Teatr Lalka
28 stycznia godz. 17.00, 29 stycznia godz. 12.00
Adaptacja kultowej i uwielbianej, nie tylko we Francji, powieści o przygodach Mikołajka. Jej autor, René Goscinny, z poczuciem humoru, ale i powagą opowiada o dzieciństwie. W spektaklu Wakacje Mikołajka w reżyserii Jakuba Krofty główny bohater po raz pierwszy wyjeżdża na letni obóz i spod opieki rodziców przechodzi pod władzę zasadniczego drużynowego, Pana Râteau. Jego zadaniem jest sprawienie, by podopieczni stali się „prawdziwymi mężczyznami". Czy to może się udać?
„Cmok. Smok" – reż. Maciek Dużyński – Teatr Scena 96
29 stycznia godz. 11.00 i 15.00
Spektakl ten, to autorska wersja popularnej bajki o wawelskim smoku, przystosowana do percepcji najmłodszego widza. Jest tu Król i Królewna i dzielny Szewczyk i kolorowy, radosny świat. Świeci słońce, ptaki ćwierkają, kumkają żaby i pasą się owce, kozy i krowy. Jest pięknie! Pojawia się jednak smok i niesie ze sobą smutek, brzydotę i złe emocje. Trzeba więc walczyć o piękny kolorowy świat, o proste, oczywiste wartości, bo lepiej jest gdy świeci słońce i mamy powody do radości!
Materiały Teatru Scena 96

Wiktor Skórski
Dziennik Teatralny Warszawa
28 stycznia 2023

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...