Weekendowe polecenia - Szczecin

3-5 września 2021

Życie teatralne rozpoczęło się na dobre. Wszystkie teatry od września zapraszają na swoje spektakle. Te dobrze znane, ale również premierowe. Wrzesień to także miesiąc festiwali. W Szczecinie w ten weekend będą aż trzy.

Szczecin

"Godzina spokoju" - reż. Norbert Rakowski - Teatr Współczesny w Szczecinie
3,4 września, godz. 19.00, 5 września, godz. 17.00
Błyskotliwa komedia Floriana Zellera – współczesnego francuskiego autora. Godzina spokoju to wszystko, czego oczekuje Michel. 3600 sekund absolutnej ciszy, żeby posłuchać płyty, którą po długich staraniach udało mu się zdobyć. Tymczasem świat wali mu się na głowę. Koniecznie chcą z nim rozmawiać: żona, syn, kochanka, przyjaciel, a nawet sąsiad, osaczając go niewygodnymi sprawami. Czy wymarzona godzina zamieni się w prawdziwy koszmar?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Noc kolorowych chmur" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
3, 4, 5 września, godz. 19.00
Jeśli chcesz przypomnieć sobie dawne lata i spory kawałek historii polskiej muzyki rozrywkowej, zapraszamy na "Noc kolorowych chmur" - spektakl muzyczny skomponowany z przebojów takich gwiazdorskich wykonawców, jak: Karin Stanek, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Filipinki, Skaldowie, Czerwone Gitary, Trubadurzy i inni.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Piaf" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Polski w Szczecinie
4, 5 września, godz. 15.00
Sztuka Pam Gems to portret tej wybitnej artystki ukazujący ją nie tylko w świetle reflektorów, ale i za kulisami, w życiu prywatnym. Oba te światy przenikały jednak te same uczucia: nienasycenie życiem, szaleńcza tęsknota za miłością, za byciem kochaną. Przez tłumy, i przez tego Jedynego...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
4 września, godz. 15.00, 5 września godz. 12.00
„Przebieranki" to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.
Czy skarpetki możemy założyć na nos a majtki na głowę? Czy sweter może gryźć? Czy buty stukają? I czy korale są twarde?
Na te i inne pytania mały widz znajdzie odpowiedź poprzez aktywne uczestnictwo w spektaklu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Rosnę" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
4 września, godz. 16.00, 5 września godz. 11.00
Spektakl, utrzymany w rodzinnej atmosferze, pozbawiony jest słów; na dziecięce zmysły oddziałuje poprzez dźwięki, ruch i barwy. „Rosnę" to urocza propozycja dla rodzin z małymi dziećmi: nie tylko zapewnia powrót do świeżych jeszcze wspomnień, lecz także zaprasza do wprowadzenia maluchów w świat, w którym na pytanie „skąd się wziąłem" można odpowiedzieć przy pomocy teatru.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Arcydzieła miniatur polskiego teatru, czyli od Bodo do Wasowskiego" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
4 września, godz. 19.00
Przedstawienie ma na celu ocalić od zapomnienia klasykę literatury muzycznej wybitnych twórców i ich popularyzację wśród kolejnych pokoleń publiczności. Autorzy tekstów w trafny i oryginalny sposób dają nam powody do refleksji. Muzyka tamtych lat wpisała sobie w DNA również odnowę inspiracji i kreatywność.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

55. Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" 3-12 września 2021 - Szczecin
W programie znajdzie się 10 spektakli konkursowych i 10 spektakli w nurcie niezależnym - OFF Kontrapunkt. 55. edycja Przeglądu Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" odbędzie się w Szczecinie między 3 a 12 września 2021 roku. Narracje wszystkich konkursowych propozycji połączy motto festiwalu: PRAWDA. W głównym konkursowym nurcie Przeglądu szczecińska publiczność zobaczy, a na koniec oceni w dwustopniowym głosowaniu, dziewięć spektakli. W nurcie OFF Kontrapunkt również będzie 9 przedstawień.
Materiały festiwalu Kontrapunkt.

Festiwal Pro-Contra - 3-5 września - Szczecin
W tym roku podczas festiwalu będzie można obejrzeć spektakle grup z Gruzji, Niemiec, Nigerii, Iranu, Hiszpanii, Rumunii i oczywiście Polski. Taka różnorodność kulturowa i form artystycznych gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Festiwal Pro-Contra to również warsztaty, w których udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani. Teatralne ćwiczenia prowadzone są przez przyjaciół organizatorów, ale niejednokrotnie jest tak, że w trakcie zajęć koncepcja ulega zmianie, kiedy do warsztatów dołączają uczestnicy festiwalu.
Materiały festiwalu Pro-Contra.

"Ślimak" - reż. Laura Słabińska - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
5 września, godz. 10.00
Spektakl powstał na podstawie znakomitego materiału literackiego Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. To mądra i zabawna opowieść dla najmłodszych o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, bo nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie.
Materiały Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Koncert - Sagittarius Blues Group - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
5 września, godz. 16.00
W ramach cyklu Zamkowe Lato Artystyczne wystąpi Sagittarius Blues Group. Zespół rozpoczął swoją działalność w latach 80., koncertował wówczas z czołówką rodzimej sceny bluesowej, m.in. akompaniował podczas trasy koncertowej Tadeuszowi Nalepie. Miłośnikom polskiego bluesa z pewnością znane są takie utwory jak "Deszczowy blues" czy "Stary jeep", które często gościły na antenach krajowych stacji radiowych.
Materiały Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

VII Turniej Muzyków Prawdziwych - 1-5 września - Szczecin
W Szczecinie spotkają się muzycy ludowi, muzykanci, rekonstruktorzy i interpretatorzy. Turniejowe zmagania – rozgrywane w czterech kategoriach: solista instrumentalista, solista wokalista, kapela, zespoły śpiewacze – oceniać będzie jury w składzie: dr Weronika Grozdew – Kołacińska (Instytut Sztuki PAN, wokalistka), Piotr Zgorzelski (instrumentalista, tancerz) oraz Maria Bikont (wokalistka, instrumentalistka, laureatka pierwszej edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych w 2015 roku).
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Mayday 2" - reż. Grzegorz Reszka - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie (spektakl gościnny)
3 września, godz. 17.30, 20.30
"Mayday 2" to wielobarwna historia sympatycznego taksówkarza, który zaplanował sobie 2 ciepłe domy z pięknymi żonami. Szczęśliwie udaje mu się prowadzić podwójną grę do momentu, kiedy jego dorastające dzieci dowiadują się o sobie w Internecie. Oczywiście ciekawość, oraz dziwne zbiegi okoliczności powodują chęć spotkania młodzieży, w wyniku czego główny bohater traci równowagę, a historia nabiera maksimum humoru! Fantastyczna gra aktorska oraz doprecyzowana treść bawi do granic możliwości przez 120 minut.
Materiały prasowe.

"Kora. Falowanie i spadanie." - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
4 września, godz. 18.00, 5 września, godz. 19.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu "Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
4 września, godz. 19.00
Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Od wiosny do zimy" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielone Górze
4 września, godz. 16.00, 5 września, godz. 12.00
Spektakl powstaje z myślą o naj-najmłodszych widzach. O tych, którzy właśnie poznają świat, uczą się nazywać wszystko, co wokół siebie widzą. Jakie przeróżne tajemnice skrywa przyroda? Jakie są jej ulubione kolory? Jak lubi się zmieniać podczas każdej z czterech pór roku? Razem z bohaterami opowieści – Siostrą, Bratem i pewną niezwykłą Gąsienicą spróbujemy znaleźć odpowiedź na te i inne pytania.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Związek otwarty" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielone Górze / Wysoka
1 września, godz. 17.00
Sztuka napisana na dwie głowy. I to jeszcze jakie. Małżeńskie. Dario Fo i Franca Rame dzięki Związkowi otwartemu zyskali sławę i poklask – i to nie tylko w rewirach komediowych. Historia przez nich wymyślona do dziś wraca w najrozmaitszych konfiguracjach, pomysłach i scenicznych wyrazach.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Gwałtu co się dzieje" - reż. Jack Głomb - Lubuski Teatr w Zielone Górze (gościnnie Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.)
4 września, godz. 19.00
wyobraźcie sobie, że naszym miastem rządzą od dziś wyłącznie kobiety, natomiast mężczyźni, odziani w stroje kobiece muszą spełniać dotychczasowe ich obowiązki: niańczyć dzieci, prząść, robić na drutach pończochy i chodzić na targ.
Tak właśnie się dzieje we sławetnym Osieku, gdzie na skutek niedołęstwa mężczyzn oraz ich wad kobiety przejęły władzę. Wzięły rządy w swoje ręce, wprowadzając nowy ład i porządek, stosując męski styl życia. Czy świat postawiony na głowie w sztuce Fredry ma sens? Czy kobiety sprawdzą się w nowej roli?
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

"Najsłodszy owoc" - reż. Dariusz Taraszkiewicz - Lubuski Teatr w Zielone Górze (gościnnie Teatr Skene z Warszawy)
5 września, godz. 16.00
Prapremiera austriackiej sztuki „Najsłodszy owoc" Stefana Vogla, pełna zaskakujących zakrętów akcji i przezabawnych perypetii, spróbuje poddać te pomysły analizie. Czworo przyjaciół z czasów Podstawówki, „pożenionych" ze sobą, wezmą się do działania „ku uciesze" publiczności, niosąc jej rozsądne wnioski. Dwie godziny mądrej zabawy zagwarantują Państwu znani z wielu filmów i seriali aktorzy młodego pokolenia, w spektaklu wyreżyserowanym przez Dariusza Taraszkiewicza. Choreografię przygotowała zwyciężczyni Edycji Tańca z gwiazdami Jania Lesar.
Materiały Teatru Skene z Warszawy.

Gorzów Wielkopolski

"Gwałtu co się dzieje" - reż. Jack Głomb - Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.
3 września, godz. 19.00
wyobraźcie sobie, że naszym miastem rządzą od dziś wyłącznie kobiety, natomiast mężczyźni, odziani w stroje kobiece muszą spełniać dotychczasowe ich obowiązki: niańczyć dzieci, prząść, robić na drutach pończochy i chodzić na targ.
Tak właśnie się dzieje we sławetnym Osieku, gdzie na skutek niedołęstwa mężczyzn oraz ich wad kobiety przejęły władzę. Wzięły rządy w swoje ręce, wprowadzając nowy ład i porządek, stosując męski styl życia. Czy świat postawiony na głowie w sztuce Fredry ma sens? Czy kobiety sprawdzą się w nowej roli?
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
3 września 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...