Weekendowe polecenia - Szczecin

8-10 października 2021

Szczecińskie teatry w ten weekend wracają do swoich wielkich hitów. Teatr Współczesny zaprasza na "Być jak Beata" - spektakl o Beacie Kozidrak, Teatr Polski na "Mayday" oraz "Kogut w rosole". Nie zabraknie również udanego spektaklu Olgi Adamskiej "My hrabiny nie płaczemy".

"Być jak Beata" - reż. Magda Miklasz - Teatr Współczesny w Szczecinie
8 października, godz.20.00, 9 i 10 października, godz. 19.00
Muzyczne show jakiego jeszcze nie było. Spektakl, który wzruszył i rozbawił do łez samą Beatę Kozidrak. Zachwyt publiczności budzą aranżacje hitów BAJMU i przezabawne kreacje aktorskie, nadające im nowe, często zaskakujące znaczenie. W teatrze wszystko jest możliwe, nawet najbardziej niepozorny emerytowany policjant, zakonnica czy właściciel bistra z kebabem mogą "być jak Beata". Zapraszamy zwyczajne dziewczyny, estradowe bestie i skromnych wrażliwców, wszystkich – zadowolimy nawet najbardziej wymagających. Jeśli jesteś sobą i spełniasz marzenia, to możesz wszystko – także "być jak Beata"!
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Książę Niezłomny" - reż. Michał Telega - Teatr Współczesny w Szczecinie
6 i 7, godz.19.00, 8 października, godz. 18.00, 9 i 10 października, godz.17.00
"Książę Niezłomny" to opowieść o naiwności ludzkiej wiary wobec polityki i prywatnych celów władzy. Historia jednostki zostaje przeciwstawiona historii wojny dwóch wielkich cywilizacji: judeochrześcijańskiej i arabskiej. Postawa dążenia do obiektywnej prawdy zostaje zaprzęgnięta w świat ludzkich rozgrywek między uczuciami a brutalną rzeczywistością. Fundamentalne pytania o fanatyzm religijny i doktrynerstwo zostają zadane przez nowe pokolenie, które jeszcze nie poczuwa się być egzystencjalnym błaznem, a już na próbę czasu zostaje wydana idea jego bohaterskiego zrywu.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Mayday" - reż. Stefan Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie
8, 9, 10 października, godz. 19.00
"Mayday" to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kogut w rosole" - reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie
9, 10 października, godz. 15.00
Sztuka Samuela Jokica jest komedią, która w lekki, niewymuszony sposób, bez grożącego palca mówi o egzystencjalnych problemach, z którymi konfrontowane są wszystkie współczesne społeczeństwa przemysłowe w Europie i na całym świecie. Chciałbym, aby sprawiła Państwu dużo radości, a równocześnie była okazją do refleksji. Nie lubię teatru, który poucza, nudzi i udaje, że zna recepty na poprawienie świata...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"My hrabiny nie płaczemy" - reż. Zura Pirveli - Teatr Polski w Szczecinie
8, 9, 10 października, godz. 19.00
My hrabiny nie płaczemy" – autorski spektakl Olgi Adamskiej z akompaniamentem akordeonu w rękach Romana Rydza. Recepta na to jak godzić się z przemijaniem nie rezygnując z siebie i swoich pragnień oraz jak znaleźć wolność i autonomię bez wyzbywania się miłości do mężczyzn.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Marek Jasiński pro memoria" - dyr. Szymon Wyrzykowski - Opera na Zamku
8 października, godz. 19.00
Koncert poświęcony pamięci Marka Jasińskiego. Stargardzianin, kompozytor, pedagog, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczestnik jury festiwali oraz konkursów w kraju i za granicą, współorganizator cyklu koncertów w Meklemburgii, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów „Akademia". Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości muzycznej uhonorowany licznymi nagrodami,
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Tygrysek i kapitan Morgan" - reż. Grzegorz Kwieciński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
8 października, godz. 10.00, 9 października, godz. 16.00, 10 października, godz. 11.00
Mały, odważny i marzący o wspaniałych przygodach Tygrysek wyrusza w świat wraz z piracką załogą kapitana Morgana. Morska podróż zaprowadzi ich aż na plantację uwielbianych przez wszystkich bananów. Starcie między przyjaznymi żyrafami a agresywnymi piratami wydaje się nieuniknione...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
9 października, godz. 14.30, 10 października, godz. 10.00
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka".
Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Zróbmy bałagan!" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
9 października, godz. 15.00
Teatr jest wszędzie... nawet w naszym domu! A gdyby tak spodnie zamieniły się w słonia? Czy skarpetki mogą zamienić się w kwiatek? A jak stworzyć saksofon? Czy ubrania służą tylko do noszenia?... Lalkę teatralną można zrobić naprawdę ze wszystkiego!
„Zróbmy bałagan" to interaktywna opowieść rozbudzająca kreatywność i zachęcająca do zabawy w teatr we własnym domu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Nigdy Dość" - reż. Karol Barcki, Magdalena Bochan-Jachimek - Teatr Kana w Szczecinie
9 października, godz. 19.00, 10 października, godz. 17.00
Premiera spektaklu grupy Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki oraz Magdaleny Bochan-Jachimek. Jesteśmy jednym z najlepszych wyborów na rynku second-hand. Sprowadzamy to, co trendy, fancy, pretty i dressy, a new school i old school są dla nas równie ważne. Każdy, kto do nas zajrzy, znajdzie coś dla siebie! W Paradajsie zawsze możecie spodziewać się najnowszych krzyków mody i zabójczych stylówek! U nas poczujesz się jak u dobrych znajomych na lampce wina, bo nie tylko sprowadzamy, ale doradzamy i prezentujemy - by Twoje zakupy bez cienia wątpliwości sprawiły radość i satysfakcję! Uśmiechnięci dajemy rzeczom drugie życie, wy bawicie się znakomicie, a razem nigdy nie mamy dość!
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Wieczór improwizacji teatralnej" - reż. zespół - Teatr Piwnica przy Krypcie
1 października, godz. 21.30
Grupa Impro z Krypty, która już od kilku lat działa przy zamkowym Teatrze Piwnica przy Krypcie, z powodzeniem rozwija sztukę tworzenia interaktywnych przedstawień i niepowtarzalnych scen komediowych. Spektakle powstają na gorąco, tu i teraz. Dzięki współpracy z widownią artyści tworzą zaskakujące widowisko, którego nie da się powtórzyć. Idąc po raz drugi na Impro z Krypty nie zobaczysz tego samego przedstawienia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Ślimak" - reż. Laura Słabińska - Teatr Piwnica przy Krypcie
10 października, godz. 9.30
Spektakl powstał na podstawie znakomitego tekstu Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. To mądra i zabawna opowieść dla najmłodszych widzów o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, bo nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. Oto Ślimak, zamieszkując swój mały, muszlowy domek, spotyka na swej drodze Bobra, zajmującego się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka, roztaczając przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Halo" - reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
8 października, godz. 20.00
"Teraz już dobrze. Bardzo, bardzo dobrze. Nie przejmuj się. Dałam ci przecież słowo, że nie będę cię niepokoić, że pozwolę ci odejść w spokoju i pożegnam się z tobą tak, jakbyśmy się rozstawali tylko do jutra. Najtrudniej jest teraz odłożyć słuchawkę i znów zostać samą...". Monodram ruchowy inspirowany tekstem "Głos Ludzki" Jeana Cocteau. Dramat porzuconej kobiety, postępujące szaleństwo, intymna próba poradzenia sobie z rozstaniem i samotnością, oczekiwanie - mające w swoich skutkach tragiczny koniec.
Materiały Teatru Nie Ma.

"Schaeffer | Maseli | Tomaszewski" - dyr. Sebastian Perłowski - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
8 października, godz. 19.00
"Music for MI" to utwór napisany przez Bogusława Schaeffera dla Jerzego Miliana – wybitnego wibrafonisty, jazzmana i aranżera, który przed śmiercią przekazał rękopis Bernardowi Maselemu. Podczas koncertu "Music for MI" zabrzmi w aranżacji Pawła Tomaszewskiego z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie w duchu trzeciego nurtu.
W drugiej części koncertu zabrzmią kompozycje inspirowane trzecim nurtem: Bernarda Maselego, od 20 lat zajmującego pierwsze miejsce w kategorii "wibrafon" w ankiecie "Jazz Top" miesięcznika "Jazz Forum", wysoko cenionego kompozytora i aranżera
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Dzieła wszystkie Szekspira... w nieco skróconej wersji" - reż. Piotr Krótki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
8 października, godz. 9.00
Przyrządzona na bazie twórczości geniusza ze Stratfordu, podana w lekkiej, żartobliwej formie potrawa, doprawiona mieszanką wielorakich teatralnych konwencji, ze szczyptą czarnego humoru. Jednym słowem wiele hałasu o poskromienie dwóch panów z Werony przez Wesołe kumoszki z Windsoru z pomocą miarki za miarkę, co prowadzi do komedii omyłek i straconych zachodów miłości. Każdy widz, bez wątpienia, znajdzie tu coś dla siebie.
Materiały BTD.

"Kochane pieniążki" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
2 października, godz. 19.00
Czy od nagłego przypływu ogromnej sumy pieniędzy można zwariować? Można. Czy w związku z tym można podejmować nierozsądne decyzje? Jak najbardziej. A czy można dzięki temu popaść w narastające kłopoty. Oj, tak... O tym wszystkim przekonuje się bohater kryminalnej farsy Raya Cooneya "Kochane pieniążki" , przeciętny londyński księgowy Henry. Oto pewnego dnia niecierpiący swojej pracy Henry przynosi do domu walizkę pełną pieniędzy, która trafiła do jego rąk przez zupełny przypadek. Nasz bohater widzi w tym swoją życiową szansę. Planuje natychmiastowe rzucenie pracy i wieczorny lot do Barcelony... I wtedy zaczynają się kłopoty.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Kolor Cafe" - Michał Bajor - Lubuski Teatr w Zielone Górze (spektakl impresaryjny)
8 października, godz. 19.00
Kiedy przed laty rówieśnicy Michała Bajora słuchali Beatlesów, on również zafascynowany słuchał ich wspaniałych piosenek. Ale równolegle wsłuchiwał się w utwory włoskich i francuskich wykonawców. Festiwale w San Remo i piosenki Aznavoura, czy Piaf, były dla niego wyznacznikiem gustu dobrej estrady, od kolorowych włoskich po mądre francuskie przeboje. Po te ostatnie artysta sięgał w swoim muzycznym życiu wielokrotnie.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Kamienie w kieszeniach" - reż. Alicja Stasiewicz - Lubuski Teatr w Zielone Górze
9, 10 października, godz. 16.00
"Kamienie w kieszeniach" to tragikomiczna historia o marzycielach, którzy obserwują różnice między "sielskością" prowincji a filmowym "wielkim światem". Dwaj skrajnie różni bohaterowie na pierwszy rzut oka nie mają powodów, aby się polubić. Jeden jest ze stolicy i zjawia się na prowincji, drugi jest jej mieszkańcem. Dzieli ich bardzo wiele, ale wkrótce okazuje się, że zwykła znajomość przeradza się w przyjaźń.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Oświadczyny / Niedźwiedź" - reż. Juliusz Dzienkiewicz - Lubuski Teatr w Zielone Górze
9, 10 października, godz. 19.00
Świat Czechowa nie jest ani ziemiański, ani carski, ani nawet rosyjski – jest to po prostu świat ludzki, a przez to właśnie groteskowo nieludzki. Zindywidualizowane głównie przez język i ruch postacie obu jednoaktówek, także dzięki ogromnej sile komizmu, wartkiemu potokowi zdarzeń i nieoczekiwanym zwrotom sytuacji – tworzą teatr bliski już następnej epoce i widowni XX wieku, np. twórczości A. Jarry'ego ("Ubu król") czy Witkacego. Dlatego też te utwory sceniczne niezmiennie trwają w europejskim repertuarze teatralnym, dodatkowo stanowiąc okazję do prezentacji perfekcyjnego aktorstwa.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Noso-Rożek" - reż. Cezary Żołyński - Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

10 października, godz. 16:00
Gorzów terroryzowany przez bestię wprost z przeszłości. Tajemniczy Coś-Ktoś okrada nas z wody, niszczy zieleń, bezcześci dobre imię poczciwych mieszkańców i przede wszystkim... jest inny! A może inna? Kto to, a raczej co to właściwie jest? Dlaczego to właśnie my padamy ofiarą tych zuchwałych aktów? Czy to możliwe by nasz oprawca miał 125 tysięcy lat?
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
8 października 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...