Weekendowe polecenia - Szczecin

3-5 grudnia 2021

Zbliżają się Mikołajki, więc teatry, szczególnie prezentujące spektakle dla najmłodszych, zapraszają na świąteczne przedstawienia. Oczywiście w repertuarze nadal są historie także dla dorosłych, na które z pewnością warto się wybrać.

"La Pasionaria" - reż. Karolina Szczypek - Teatr Współczesny w Szczecinie
3, 4, 5 grudnia, godz. 19.00
Autentyczna historia Dolores Ibárruri Gómez, słynnej hiszpańskiej działaczki politycznej, autorki antyfaszystowskiego zwrotu "No pasarán!" budzi duże emocje. Czy Dolores – córka górników, żona socjalisty, żarliwa katoliczka, matka sześciorga dzieci, niedoszła nauczycielka – nazwałaby dziś siebie aktywistką? Co dzieje się, kiedy kiełkujące od dzieciństwa poczucie nierówności przeradza się w gniew, którego nie mamy już siły tłumić? Jakie działania napędza i do czego doprowadza?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Mayday" - reż. Stefan Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie
4, 5 grudnia, godz. 16.00
"Mayday" to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"My hrabiny nie płaczemy" - reż. Zura Pirveli - Teatr Polski w Szczecinie
4, 5 grudnia, 19.00
"My hrabiny nie płaczemy" – autorski spektakl Olgi Adamskiej z akompaniamentem akordeonu w rękach Romana Rydza. Recepta na to jak godzić się z przemijaniem nie rezygnując z siebie i swoich pragnień oraz jak znaleźć wolność i autonomię bez wyzbywania się miłości do mężczyzn.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Opowieść wigilijna" - reż. Paulina Andrzejewska-Damięcka - Teatr Polski w Szczecinie
4, 5 grudnia, 12.00, 14.00
"Opowieść wigilijna", jedno z najbardziej popularnych opowiadań Charlesa Dickensa, to historia niezwykłej przemiany, jaka dokonuje się pod wpływem magii Świąt Bożego Narodzenia w sercu głównego bohatera – antypatycznego materialisty - Ebenezera Scrooge'a. W noc wigilijną ukazuje mu się duch zmarłego partnera w interesach, który cierpi za grzechy popełnione za życia. Pod wpływem tej rozmowy Scrooge'a ze zgorzkniałego skąpca i odludka staje się człowiekiem przyjaznym i czyniącym dobro.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Proces" - reż. Pia Partum - Opera na Zamku w Szczecinie
4 grudnia, godz. 19.00, 5 grudnia, godz. 18.00
Józef K. – nam współczesny. Zamożny, wykształcony, osiągnął zawodowy i towarzyski sukces. A jednak coś go dręczy. Przegląda się w rzeczywistości jak w lustrze i ta rzeczywistość go mierzi. Byle jakie relacje, byle jacy ludzie. On sam przed sobą w tym lustrze – także czuje się byle jaki. I nie ma z tej sytuacji ucieczki. Czuje się schwytany. Czuje się winny...
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Choinka z bajkami" - reż. Lena Alberska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
4, 5 grudnia, godz. 11.00, 13.30, 16.00
Mieszkańcy Zgrozy Wielkiej co roku w grudniu przeżywają katusze. Wszystko za sprawą burmistrza, pana Cierpkiego, który nie znosi Bożego Narodzenia i tępi wszelkie oznaki świątecznej atmosfery w miasteczku. Kiedy w pewną Wigilię na placu pojawia się wielka, przystrojona choinka, burmistrz wpada w szał. Wściekły rozbija jedną z bombek i... nad głowami oszołomionych mieszkańców roztacza się bajka!
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Sex nocy letniej" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
4,5 grudnia, godz. 19.00
Dwóch panów w delegacji w średnim wieku po tzw. pierwszej przecenie wynajmuje (z oszczędności) jeden pokój w hotelu. Ten fakt stwarza okazję do zabawnych sytuacji. Mrożek z właściwym sobie talentem, niezwykłym poczuciem humoru zanurza bohaterów z początku w prozaicznych rozmowach, aby z biegiem akcji zatopić ich w metafizyce i filozoficznej żonglerce maksymami
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Pirania" - reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
3 grudnia, godz. 20.00
"Nie pozwalam mu wyjść, bo jest moim synem. Nie pozwalam mu wyjść, bo ma cerę białą i świeżą jak śnieg i spaliłby się, gdyby uderzyło go słońce. Nie pozwalam mu wyjść, bo na zewnątrz są drzewa z ptakami siedzącymi na gałęziach i które czekają, żeby się znalazł pod nimi. Nie pozwalam mu wyjść, bo ty tam jesteś i czekasz w krzakach z podniesioną spódnicą. Nie pozwalam mu wyjść, bo jest wrażliwy. Oto dlaczego. Bo jest wrażliwy. Wrażliwy na drzewa i na udar słoneczny."
Materiały Teatru Nie Ma.

"Hummel i Czyż , Tartini i Mendelssohn" - dyr. Rune Bergmann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
3 grudnia, godz. 19.00
Niemiecki trębacz Reinhold Friedrich, od chwili swego zwycięstwa w konkursie ARD w 1968 roku, gościł na wszystkich najważniejszych scenach świata. Rozpiętość jego możliwości dobrze oddają dwa wydarzenia: w roku 1982 w trakcie Berliner Festwoche zagrał kompozycję Luciano Berio Sequenza X, a w 1994 roku koncert Josepha Haydna na historycznej trąbce klawiszowej w Wiener Musikvereinssaal.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Król Maciuś I" - dyr. Jerzy Rogiewicz - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
5 grudnia, godz. 17.00
Bajka muzyczna "Król Maciuś I" powstała na zamówienie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jako wydarzenie towarzyszące wystawie „W Polsce Króla Maciusia". Powstanie utworu dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Bajka" - reż. Paweł Pawlik - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
4 grudnia, godz. 20.30
Stajemy się świadkami bardzo intymnej i głębokiej rozmowy, w której wizytujący celę Ksiądz stara się dotrzeć do zakamarków duszy Skazańca. Rozpoczyna się między nimi gra, czasem pełna ironii i sarkazmu czasem niezręczna i sztywniejąca w gestach dziecięcej naiwności, okrutna i poruszająca zarazem. Banalny i mierny scenariusz ludzkiego życia napisany przez gmatwające się koleje losu, dopełniające się lub bezsilnie dążące do spełnienia. Zapoznana dziś, choć niegdyś bardzo popularna, twórczość Ireneusza Iredyńskiego łączy przeciwieństwa i paradoksy ludzkiego żywota w znakomitą dramaturgię .
Bo przecież w bajce wszystko jest możliwe.
Materiały BTD.

"Kora. Falowanie i spadanie" - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
3 grudnia, godz. 19.00, 4 grudnia, godz. 18.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu "Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały BTD.

"Kraina śpiochów" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
5 grudnia, godz. 12.00
Czy sen, jego brak lub nadmiar, może być przyczyną zmartwienia dworu królewskiego? Może, o ile to dwór Króla Śpiocha, którego poddani wzorem jego wysokości sypiają długo i smacznie. Wiadomo bowiem, że sen to zdrowie i uroda. Kiedy okazuje się, że nie wszyscy mogą bez obaw wypoczywać, władca wyrusza na ekspedycję, której celem jest ratowanie spokojnego snu. Jego przygody i spotkania podczas wyprawy są zabawne i pouczająca, ale przede wszystkim niezwykłe. „Kraina" śpiochów to bajka dla wszystkich. Wzbudza emocje, elektryzuje wpadającymi w ucho piosenkami, zaskakuje galerią oryginalnych postaci i kostiumów oraz przebogatą scenografią.
Materiały BTD.

"Lokomotywa. Nie dla dzieci" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
5 grudnia, godz. 19.00
Spektakl „Lokomotywa. Nie dla dzieci", w reżyserii Zdzisława Derebeckiego, którego premierę zaplanowaliśmy na 20.06.2021 jest słowno-muzyczną opowieścią o jednym z najwybitniejszych polskich poetów Julianie Tuwimie. Przede wszystkim muzyczną. Wśród kilkunastu utworów, do których Poeta napisał słowa, a które usłyszymy podczas spektaklu, każdy z nas zna na pewno: „Miłość Ci wszystko wybaczy", czy „Czy na pierwszy znak". Te przedwojenne szlagiery, i inne – nie mniej znane – piosenki to jednak nie wszystko. „Lokomotywa" zabierze nas także do prywatnego świata poety, prezentując widzom Juliana Tuwima jako fascynującego w swojej złożoności, niezwykle wrażliwego Człowieka.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Pan Mniam Mniam" - Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielone Górze
4 grudnia, godz. 16.00, 5 grudnia, godz. 12.00
Tomek Grymasiński to pierwszej wody urwis, a do tego straszny niejadek. Gdyby mógł, czerpałby niezbędną energię jedynie z zabawy. Gdy pewnego dnia mama chłopca, Pani Grymasińska, po raz kolejny ostrzega go przed zbyt ścisła dietą, Tomek zapada w długi sen.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Opowieść wigilijna" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.
5 grudnia, godz. 17.00
Któż z nas nie zna "Opowieści Wigilijnej", która co roku powraca do nas w okolicach Bożego Narodzenia wraz ze swoim przesłaniem.... W tym roku obejrzyjcie ją razem z nami! Zespół gorzowskiego teatru szykuje dla swoich Widzów premierę powieści autorstwa Charlesa Dickensa, w reżyserii Andrzeja Ozgi. Pokażemy Państwu przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej.
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
3 grudnia 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia