Weekendowe polecenia - Szczecin

11-13 marca 2022

Leonard Cohen, Marek Grechuta, przedwojenne szlagiery - takie muzyczne klimaty zagoszczą w teatrach w najbliższy weekend. Nie zabraknie jednak poważnych tematów, m.in. o tym, jak rewolucja zjada własne dzieci.

"Odlot" - reż. Anna Augustynowicz - Teatr Współczesny w Szczecinie
11 marca, godz. 19.00, 12 i 13 marca, godz. 20.00
Pasażerki i pasażerowie Sławnych Linii Lotniczych Dawne Bohatery wznoszą się w niebo. Tytułowy Odlot nie jest jednak tylko relacją z podniebnej podróży, ale przede wszystkim opowieścią o narodowym stanie ducha – po katastrofie smoleńskiej i zbiorowych koszmarach z ostatnich lat.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"La Pasionaria" - reż. Karolina Szczypek - Teatr Współczesny w Szczecinie
12 i 13 marca, godz. 18.00
Autentyczna historia Dolores Ibárruri Gómez, słynnej hiszpańskiej działaczki politycznej, autorki antyfaszystowskiego zwrotu "No pasarán!" budzi duże emocje. Czy Dolores – córka górników, żona socjalisty, żarliwa katoliczka, matka sześciorga dzieci, niedoszła nauczycielka – nazwałaby dziś siebie aktywistką? Co dzieje się, kiedy kiełkujące od dzieciństwa poczucie nierówności przeradza się w gniew, którego nie mamy już siły tłumić?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Chwila nieuwagi" - reż. Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecinie
11, 12, 13 marca, godz. 19.00
"Chwila nieuwagi" to farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy. Całkowicie oddany swojej pracy, sumienny, uporządkowany i bez życia towarzyskiego. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"My hrabiny nie płaczemy" - reż. Zura Pirveli - Teatr Polski w Szczecinie
12, 13 marca, godz. 16.00
„My hrabiny nie płaczemy" – autorski spektakl Olgi Adamskiej z akompaniamentem akordeonu w rękach Romana Rydza. Recepta na to jak godzić się z przemijaniem nie rezygnując z siebie i swoich pragnień oraz jak znaleźć wolność i autonomię bez wyzbywania się miłości do mężczyzn.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Ballada szczecińska" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
11 marca, godz. 19.00, 12 marca, godz. 18.00
Tego miasta nie da się opowiedzieć od A do Z. Ale można spróbować wciągnąć, zafrapować, zasmucić albo rozśmieszyć. Zapraszamy do Szczecina, jakiego nie znacie, prosto w tkankę miejską, pod skórę i w krwioobieg, do samego serca, w sam środek duszy.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
12 marca, godz. 16.00
„Przebieranki" to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Zróbmy bałagan!" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
12 marca, godz. 11.00, 12.30
A gdyby tak spodnie zamieniły się w słonia? Czy skarpetki mogą zamienić się w kwiatek? A jak stworzyć saksofon? Czy ubrania służą tylko do noszenia?... Lalkę teatralną można zrobić naprawdę ze wszystkiego! „Zróbmy bałagan" to interaktywna opowieść rozbudzająca kreatywność i zachęcająca do zabawy w teatr we własnym domu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
13 lutego, godz. 13.00
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka".
Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
12, 13 marca, godz. 17:00
Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych. Dla publiczności zaś są okazją obserwacji bogatych rysów psychologicznych postaci i w niebanalny sposób nakreślają postawy życiowe bohaterów.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Gęstość zaludnienia" - Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie
12 marca, godz. 19:00
Bohaterowie opowieści Aleksijewicz są pogubieni w czasie. Nieustannie porównujący siebie stąd i siebie z kiedyś, pęknięci, niedokładnie poskładani, mają jednak zdolność przenikliwego spojrzenia. Problem w tym, że jest to spojrzenie Orfeusza, spojrzenie wstecz (w tym wypadku w głąb czaszki, w siebie). Ich oczy napotykają na bezwzględny wzrok utraconego czasu – Meduzy, która grozi powrotem.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Będzie dobrze, Cohen" - reż. Daniel Jacewicz - Teatr Piwnica przy Krypcie
12 i 13 marca, godz. 19:00
Każdy artysta nosi w sobie bunt. Tworząc – ucieka, tworząc – czemuś się sprzeciwia, tworząc – szuka nowych rzeczywistości odległych od świata, w którym przyszło mu żyć. Z buntu, z niezgody rodzi się sztuka. Twórcy spektaklu, czerpiąc z bogatego źródła piosenek Leonarda Cohena, stworzyli postać dojrzałego mężczyzny, który próbuje przeciwstawić się światu, rusza do boju o lepszą rzeczywistość, ale nie znajduje siły na walkę ani w sztuce, ani w Bogu, ani w miłości do kobiet.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Anna Fedorova" - dyr. Marek Pijarowski - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
11 marca, godz. 19.00
W piątek odbędzie się koncert symfoniczny z udziałem ukraińskiej pianistki - Anny Fedorovej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod batutą maestro Marek Pijarowski. Wyjątkową częścią piątkowego koncertu będzie wykonanie lirycznej Melodii a-moll słynnego ukraińskiego kompozytora Miroslava Skoryka - to gest Filharmonii w Szczecinie, która dołącza do wspólnej inicjatywy polskich orkiestr symfonicznych, solidaryzujących się narodem ukraińskim. Transmisja z tego koncertu będzie dostępna bezpłatnie na kanale YouTube Filharmonia Szczecin. Początek transmisji, a tym samym koncertu, o godzinie 19:00.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Arandel | project InBach" - dyr. Hanna Hurkot - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
12 marca, godz. 20.00
Arandel jest postacią tajemniczą, podobnie jak Bach. Działając na scenie techno, stara się wciąż zachować swoją anonimowość. Tworzy muzykę, nie korzystając z gotowych samplerów, sekwencerów czy zaprogramowanych syntetycznych dźwięków.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Seksapil" - reż. Paweł Szkotak - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
11, 12 marca, godz. 19.00
Piękna, komediowa opowieść słowno – muzyczna o czasach minionych, do których wciąż czujemy sentyment. Spektakl zrealizowany z ogromnym rozmachem: na scenie zobaczycie Państwo cały zespół aktorski Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. W warstwie dramatycznej to klasyczna komedia pomyłek, ale także opowieść o miłości, która przychodzi bez względu na wiek i status społeczny. W warstwie muzycznej to z kolei prawdziwa uczta dla miłośników przedwojennych szlagierów, z klasycznymi już: „Seksapil, to nasza broń kobieca" i „Umówiłem się z nią na dziewiątą" na czele.
Materiały BTD.

"Kolacja dla głupca" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
13 marca, godz. 19.00
Pierre Brochant, bogaty wydawca bestsellerów, wraz z przyjaciółmi z paryskich wyższych sfer urządza raz w tygodniu swoisty, a zarazem okrutny turniej zwany „kolacją dla głupca". Istotą konkursu jest przyprowadzenie ze sobą na wspomnianą kolację największego nieudacznika – wygrywa ten, kto przyprowadzi największego głupca. Pierre jest przekonany o wygranej – jego „gość" to François Pignon, wyjątkowo nierozgarnięty księgowy z ministerstwa finansów, którego pasją jest budowanie makiet z zapałek. Niestety, tuż przed kolacją Pierre'owi wypada dysk... i to jest dopiero początek jego nieszczęść. A wszystko przez pana Pignona, który pomimo najszczerszych chęci wciąga Pierre'a w istny wir kłopotów.
Materiały BTD.

"Pinokio" - reż. Przemysław Jaszczak - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
13 marca, godz. 12.00
Ubogi, samotny stolarz zawsze pragnął mieć dziecko. Gepetto struga więc z drewna lalkę, która w magiczny sposób ożywa. Pinokio niby zachowuje się, jak zwykłe dziecko, ale wydaje się, że jego serce nie bije. Jest krnąrbny, chciwy i skupiony tylko na sobie. Odrzuca ojca i wyrusza w świat w poszukiwaniu bogactwa i wolności. Niby chciałby być prawdziwym chłopcem, ale nie bardzo wie, co to znaczy. Łamać zasady, mieć pieniądze, iść z prądem czy pod prąd? Pinokio czuje się coraz bardziej inny, coraz bardziej samotny. Czy uda mu się odnaleźć siebie? Jedna z najbardziej znanych historii na świecie, wpisana we współczesny kontekst, podejmuje temat buntu, inności, gonitwy za dobrami materialnymi, ale przede wszystkim – uzdrawiającej siły miłości.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Sztuka" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielone Górze
11 marca, godz. 20.30, 12 i 13 marca, godz. 16.00
Nazwisko francuskiej autorki Yasminy Rezy może się kojarzyć bywalcom naszego teatru chociażby z „Bogiem mordu" w reżyserii Lecha Mackiewicza, a kinomanom – z ekranizacją tego samego dramatu, zrealizowaną przez Romana Polańskiego, a zatytułowaną „Rzeź". W obu wersjach sytuacja spowodowana błahym z pozoru zdarzeniem urasta do rozmiarów sprawy o tak wielkim znaczeniu, że staje się ona podstawą zajadłej, psychologicznej rozgrywki.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Gusła" - reż. Grzegorz Bral - Lubuski Teatr w Zielone Górze
12 i 13 marca, godz. 19.00
Spektakl „Gusła" powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów" Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła" wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"W siódmym niebie" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielone Górze
13 marca, godz. 12.00
Chmury płyną leniwie i powoli... Wiatr dmucha lekko i popycha je. Czy zauważysz przelatujące ptaki, gdy położysz się i spojrzysz w niebo? Słońce ogrzewa buzię. Oczy same się zamykają. Gdy otulisz się kocykiem z chmur, poczujesz jak miły w dotyku i puszysty jest śnieg. A po zachodzie słońca wybierzemy się w podróż pośród gwiazd!
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Świecie nasz" - reż. Artur Barciś - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
11, 12, 13 marca, godz. 19.00
Ten spektakl był moim marzeniem od lat. Wychowałem się na piosenkach Marka Grechuty, to one ukształtowały moją wrażliwość.
"Wiedziałem, że kiedyś go zrobię. W tym spektaklu nie ma jakiejś wyraźnej fabuły, ale jest rodzaj impresji. Piosenki Grechuty to przede wszystkim piękna poezja. Grechuta śpiewał Gałczyńskiego, Mickiewicza, sam też był świetnym poetą. A ponieważ dobra poezja jest uniwersalna i dotyczy kondycji człowieka - kondycji moralnej, kondycji świata - to w tym czasie te piosenki okazały się szczególnie aktualne. Wiele fragmentów wydaje się napisanych na ten czas, który teraz mamy.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
12 marca 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...