Weekendowe polecenia - Szczecin
18-20 marca 2022Wiosna oznacza, że na szczeciński Zamek powracają Wiosenne Koncerty Gitarowe. A w teatrach spotkanie z Lemem, Dymnym i Korą. To najciekawsze propozycje na ten weekend.
"Kongres futurologiczny" - reż. Agnieszka Jakimiak - Teatr Współczesny w Szczecinie
18, 19 i 20 marca, godz. 19.00
"Kongres futurologiczny" to teatr, który staje się kongresem, który zamienia się w teatr. Naukowe fikcje sztuki traktuje się jako rozrywkę i formę ucieczki od rzeczywistości, ale to także lekarstwo — kapsułka, dzięki której nasze strachy stają się mniej straszne, kapsułka, w której mieszają się nasze marzenia i nadzieje. Interesująca jest tu terapeutyczna wartość sztuki. Żywa iluzja teatru może mieć uzdrawiającą moc.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
"Dymny" - reż. Krzysztof Materna - Teatr Polski w Szczecinie
18, 19, 20 marca, godz. 19
„Dymny" w reżyserii Krzysztofa Materny to spektakl-przypomnienie i spektakl-hołd dedykowany postaci Wiesława Dymnego, wielkiego artysty, człowieka wielu talentów. Dymny był poetą, prozaikiem, scenarzystą, aktorem, plastykiem, satyrykiem i współtwórcą wielu kabaretów, w tym legendarnej krakowskiej Piwnicy pod Baranami.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Kim jestem?" - reż. Ireneusz Maciejewski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
18 marca, godz. 10.00
Zabawna i wzruszająca opowieść o szukaniu swojego miejsca i akceptacji inności. Jestem duży czy mały? Włochaty czy łysy? Mam dwie nogi czy cztery? Latam czy pełzam?... To pytania, które zadać może sobie bohater nowego Pleciugowego przedstawienia. Dlaczego? Dlatego, że jego głównym bohaterem jest... Coś.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"A kuku" - reż. Maria Jamińska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
19 marca, godz. 15.00, 20 marca, godz. 12.30
Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłdoszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. Wybierz się wraz z dzieckiem na poszukiwanie mamy krokodylka i odkryj najwazniejsze słowo na świecie! Wprowadzisz swoją pociechę nie tylko w świat teatru, lecz również w przestrzeń pozytywnych emocji rodzinnych.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Calineczka" - reż. Valdis Pavlovskis- Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
19 marca, godz. 16.00, 20 marca, godz. 12.00
A gdyby tak spodnie zamieniły się w słonia? Czy skarpetki mogą zamienić się w kwiatek? A jak stworzyć saksofon? Czy ubrania służą tylko do noszenia?... Lalkę teatralną można zrobić naprawdę ze wszystkiego! „Zróbmy bałagan" to interaktywna opowieść rozbudzająca kreatywność i zachęcająca do zabawy w teatr we własnym domu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Requiem d-moll" Mozarta - dyr. Małgorzata Bornowska - Opera na Zamku w Szczecinie
19 marca, godz. 19.30 ( Kościół Garnizonowy)
Koncert charytatywny w wykonaniu solistów: Victorii Vatutiny, Małgorzaty Godlewskiej, Pavlo Tolstoya, Rafała Pawnuka oraz chóru i orkiestry Opery na Zamku pod batutą Małgorzaty Bornowskiej. Ideą koncertu jest zbiórka pieniędzy na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Wejściówką na koncert będzie „cegiełka"- pieniądze wrzucone do puszki Caritasu bezpośrednio przed koncertem, przed wejściem do kościoła.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.
"Fanaberie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
19, 20 marca, godz. 17:00
Fanaberie – cykl opowiadań zaaranżowanych na potrzeby sceny Teatru Kameralnego. To refleksje nad kosztami emancypacji kobiet, ich prób przejęcia steru we własne ręce. Spektakl ukazuje sidła, jakie perfidny los wikła coraz silniejszą, słabą płeć. To zabawna improwizacja, ale jednocześnie gorzka opowieść o jednym dniu z życia pary. Romantyczny minimalizm, kontra chorobliwy snobizm i materializm.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.
"Projekt: Matka" - Mateusz Przyłęcki - Teatr Kana w Szczecinie
19 marca, godz. 19:00
"Projekt: Matka" to spektakl mocny, bezlitośnie rozprawiający się z mitami na temat macierzyństwa, wszelkimi teoriami, pięknymi opisami w książkach, kiedy kobietę ponoć wyłącznie rozświetla stan błogosławiony, dziecko kwili, a nie wrzeszczy jak opętane, wszystko wydaje się być takie uduchowione i niezwykłe. A tymczasem... Prawda jest naga.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.
"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie
19 i 20 marca, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.
Wiosenne Koncerty Gitarowe - Zamek Książąt Pomorskich
19, 20 marca, godz. 19.00
To będzie prawdziwa uczta dla melomanów. Już w najbliższy weekend (19 i 20 marca) w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie ruszają XXIV Wiosenne Koncerty Gitarowe. W sobotę w sali Anny Jagiellonki wystąpi Dawid Pajestka, a w niedzielę zagra trio: Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz i Bartłomiej Miler.
Materiały Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
"Khachatryan gra Schumanna" - dyr. Josep Caballe Domenech - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
18 marca, godz. 19.00
Urodzony w Erewaniu Sergey Khachatryan to skrzypek, który zdobył pierwszą nagrodę podczas VIII Międzynarodowego Konkursu im. Jeana Sibeliusa w Helsinkach w 2000 roku, stając się najmłodszym zwycięzcą w historii tego konkursu. W 2005 roku zdobył również I nagrodę podczas Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.
"Figa z makiem" - dyr. Hanna Hurkot - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
12 marca, godz. 20.00
W programie znane piosenki o psach, m.in. „Puszek Okruszek", „Pieski małe dwa", „Łapy, łapy, cztery łapy", „Kundel bury", a także motywy muzyczne z popularnych filmów animowanych „Reksio", „Psi Patrol" oraz fragmenty „Walking Dog" George'a Gershwina i symfonii Ludwiga van Beethovena.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.
Koszalin
"Kora. Falowanie i spadanie" - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
18 marca, godz. 19.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu „Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały BTD.
"Wieczór kawalerski" - reż. Paweł Pitera (Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku) - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
19, 20 marca, godz. 19.00
„Wieczór kawalerski" to pełna nieoczekiwanych zbiegów okoliczności, przebieranek i zwrotów akcji, rozgrywająca się w zawrotnym tempie błyskotliwa komedia omyłek. Spektakl iskrzy dowcipem i ciętymi dialogami bawiąc widzów na całym świecie już od 1994 roku. Klasyka gatunku autorstwa Robina Hawdona, reżyseria specjalisty farsowej sceny Pawła Pitery, barwna scenografia Barbary Guzik oraz cały zespół Nowego Teatru w obsadzie gwarantują, że „Wieczór kawalerski" to z pewnością dobry pomysł na wieczór w teatrze.
Materiały Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.
Zielona Góra
"Sztuka" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielone Górze
18, 19 marca, godz. 19.00, 20 marca, godz. 18.00
Nazwisko francuskiej autorki Yasminy Rezy może się kojarzyć bywalcom naszego teatru chociażby z „Bogiem mordu" w reżyserii Lecha Mackiewicza, a kinomanom – z ekranizacją tego samego dramatu, zrealizowaną przez Romana Polańskiego, a zatytułowaną „Rzeź". W obu wersjach sytuacja spowodowana błahym z pozoru zdarzeniem urasta do rozmiarów sprawy o tak wielkim znaczeniu, że staje się ona podstawą zajadłej, psychologicznej rozgrywki.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
"Krasnoludki i Śnieżka" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielone Górze
20 marca, godz. 12.00
Krasnoludki poszukują ukrytego skarbu, ale czy wiedzą, gdzie tak naprawdę należy go szukać? Co może być skarbem? Lustrzane kartki, latające jak motyle? Niezwykłe klocki, wypełnione błyszczącymi przedmiotami? A może największym skarbem Krasnoludków okaże się coś zupełnie innego?
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
Gorzów Wielkopolski
"Opowieść wigilijna" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
18 marca, godz. 9.30
Któż z nas nie zna "Opowieści Wigilijnej", która co roku powraca do nas w okolicach Bożego Narodzenia wraz ze swoim przesłaniem.... Któż z nas nie zna "Opowieści Wigilijnej", która co roku powraca do nas w okolicach Bożego Narodzenia wraz ze swoim przesłaniem...
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Zdjęcia:
"Kongres futurologiczny" - reż. Agnieszka Jakimiak - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Dymny" - reż. Krzysztof Materna - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
"Kim jestem?" - reż. Ireneusz Maciejewski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"A kuku" - reż. Maria Jamińska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, fot. Karolina Machowicz