Weekendowe polecenia - Szczecin

Szczecin: 7-9 października 2022

Dwie premiery w Szczecinie - dla dorosłych i dla młodzieży. Na "Proces" Kafki zaprasza Opera na Zamku. Pozostałe teatry wracają do znanego repertuaru.


"Ojciec" - reż. Norbert Rakowski - Teatr Współczesny w Szczecinie
8 października, godz. 19.15, 9 października, godz. 19.00
„Ojciec" to nie opowieść o chorobie, lecz o cierpliwości, miłości i sztuce empatii. O nieuchronności przemijania i próbie szukania siebie w rozmywającej się rzeczywistości. O tym, co się dzieje z człowiekiem, kiedy jego godność i osobowość tonie, ale też o wielkim wysiłku, jaki tonący wkłada, by utrzymać się na powierzchni.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Proces" - reż. Pia Partum - Opera na Zamku w Szczecinie
8 października, godz. 19.00, 9 października, godz. 18.00
W weekend 8 i 9 października na scenę Opery na Zamku wraca polska prapremiera arcydzieła opery kameralnej – „Procesu" Philipa Glassa na kanwie kultowej powieści Franza Kafki w reżyserii Pii Partum, pod kierownictwem muzycznym i batutą dyrektora artystycznego teatru Jerzego Wołosiuka.
Materiały Opery na Zamku.

"Nienauczalni" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
8 października, godz. 17.00, 9 października, godz. 16.00
On – obojętny i zgorzkniały nauczyciel zawiedziony życiem, oni – klasa spisanych na straty „nienauczalnych". Do czego może doprowadzić ich spotkanie? Jakie tajemnice skrywa szkoła prowadzona przez mściwą dyrektorkę, czującą się jak ryba w wodzie w skostniałym systemie? „Nienauczalni" to fantastyczna komedia pomyłek, które niejednokrotnie poprowadzą bohaterów do wielkiej katastrofy, ale zbudują ich wiarę w siebie i przyjaźń.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Bajki z rękawa" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
9 października, godz. 11.00
Aktorzy improwizatorzy – Kasia Majewska, Paulina Majtas, Rafał Hajdukiwicz i Maciek Sikorski w spontanicznej grze, bez scenariusza i bez wcześniejszego przygotowania roli tworzą dialogi, akcję i niekiedy wyimaginowaną scenografię w trakcie występu. Bazując na sugestiach widzów tworzą postacie, które nigdy jeszcze nie powstały i nigdy nie miałyby szansy zaistnieć.
Dzięki nieszablonowej konstrukcji przedsięwzięcia oraz interakcji z publicznością, bajka improwizowana pozwala łączyć ze sobą naukę, edukację oraz zabawę .
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
8, 9 października, godz. 19.00
„Do trzech razy sztuka" – na podstawie scenariusza Andrzeja Zaorskiego sztuki pod tytułem „Przyjaciel" inspirowanej autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego to kolejna propozycja z bogatego repertuaru polskiej literatury dramatycznej.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Musical show" - reż. Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka - Teatr Polski w Szczecinie
7, 8, 9 października, godz. 19.00
Są takie musicale i filmy muzyczne, które znamy na pamięć, a i tak oglądamy ponownie... "Kabaret", "Chicago", "Upiór w operze", "Hair", "Koty" - to tylko niektóre tytuły. Jeśli chcesz przywołać te emocje i wyjść z widowni tanecznym krokiem nucąc, np. "Everybody needs somebody" z "Blues Brothers" lub "What a feeling" z "Flashdance", to "Musical Show" jest stworzony dla Ciebie.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

„My hrabiny nie płaczemy" - reż. Zura Pirveli - Teatr Polski w Szczecinie
9 października, godz. 16.00
Olga Adamska świeżo i inteligentnie podchodzi do najpopularniejszych tematów, takich jak: życie, aktywności, marzenia, wszelakie związki i relacje damsko-męskie. Przedstawia je z kobiecego punktu widzenia, lecz spektakl nie jest adresowany wyłącznie do publiczności żeńskiej.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Olejniczak | Smoczyński | Rodek" - dyr. Wojciech Rodek - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
7 października, godz. 19.00
Jednego wieczoru na scenie w złotej sali Filharmonii spotkają się trzy wielkie muzyczne znakomitości. Na fortepianie zagra Janusz Olejniczak – bezsprzecznie jeden z najlepszych polskich pianistów wszech czasów. Juror Konkursu Chopinowskiego, autor wielu entuzjastycznie przyjętych nagrań, oklaskiwany na scenach całego świata. Usłyszymy także znakomitego skrzypka i kompozytora Mateusza Smoczyńskiego – doskonale znanego szczecińskiej publiczności członka Atom String Quartet, a także legendarnego Turtle Island Quartet. Zaś Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi maestro Wojciech Rodek.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Akademia Pana Kleksa" - dyr. Mateusz Czarnowski - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
9 października, godz. 17.00
Koncert rodzinny inspirowany jest „Akademią Pana Kleksa" autorstwa Jana Brzechwy. Książka, choć napisana i wydana w 1946 roku, do dziś jest lubiana przez całe pokolenia młodszych i starszych czytelników. Głównym bohaterem magicznej Akademii nie będzie jednak Pan Kleks ani niesforny dwunastolatek, Adaś Niezgódka. W Akademii przy ulicy Czekoladowej, w którą zamieni się sala symfoniczna Filharmonii, prym wiedzie Orkiestra Symfoniczna, Szpak Mateusz oraz podopieczni Ambrożego Kleksa. Koncert miał swoją premierę w złotej sali Filharmonii w styczniu 2022 r.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Martwa natura" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
7 października, godz. 19.00
Czworokąt: znany malarz, jego żona – niedoceniona malarka, ich służąca oraz chciwy marszand są zaplątani w morderczą sieć intryg. Morderczą w dosłownym sensie. Kto kogo chce w końcu zabić – nie wiadomo! Jedno jest pewne – pełna zwrotów akcji komedia okraszona mistrzowskimi „pojedynkami" aktorskimi utrzymuje w napięciu do ostatniej chwili... Doskonała zabawa gwarantowana!
Materiały BTD.

"Jędrek, czyli urządzimy Wam dożynki" - reż. Aneta Groszyńska - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
8 października, godz. 19.00
Ponad trzydzieści lat temu Polska odzyskała wolność, ale zaraz zachwiała się demokracja. Polska stanęła w korkach, na ulice wylała się gnojowica. Czy Polska wyszła z tego lepsza? A może do dzisiaj płaci cenę za ułomności demokracji?
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Człowiek dwóch szefów" - reż. Tomasz Dutkiewicz - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
7, 8 października, godz. 19.00, 9 października, godz. 18.00
Trzy stulecia temu publiczność zwijała się ze śmiechu oglądając przygody arlekina Trufaldina – tytułowego „sługi dwóch panów" z commedii dell'arte Carla Goldoniego. Pracując na dwa fronty, bohater ustawicznie mylił polecenia swoich mocodawców, co prowadziło do wielu zabawnych nieporozumień i perypetii. Czy ta historia może dziś bawić tak samo, jak w tamtych czasach? Z pewnością tak – zwłaszcza jeśli zaadaptować ją do czasów bliższych naszej współczesności.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Samolub" - reż. Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
8 października, godz. 16.00, 9 października, godz. 12.00
Na podstawie opowieści „The selfish Giant" Oscara Wilde'a to wzruszająca opowieść o ogrodzie Olbrzyma, do którego chętnie wbiegają dzieci, aby się pobawić. Po kilkuletniej nieobecności Olbrzym wraca, przegania dzieci i stawia wokół ogrodu wielki mur. Mijają kolejne pory roku, a ogród wciąż jest zasypany śniegiem.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Zdjęcia:

"Ojciec" - reż. Norbert Rakowski - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Proces" - reż. Pia Partum - Opera na Zamku w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Nienauczalni" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, plakat Kasia Fryza
"Bajki z rękawa" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, fot. Mat. prasowe
"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie, fot. Dariusz Gorajski

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
6 października 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia