Weekendowe polecenia - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 13-15 stycznia 2023 r.

Premiera "Drakuli" w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze i wiele spektakli powracających po dłuższej przerwie - tak będzie wyglądał weekend w teatrach.


"Grunwald Rekonstrukcja" - reż. Ewelina Węgiel i Anna Mazurek - Teatr Współczesny w Szczecinie
13, 14, 15 stycznia, godz. 19.00
Konie, krwawe płótna, duchy i upiory, świetlista łąka i... konie: „Wystawa po końcu świata – Grunwald 2410" czeka nas Was! To jedyna okazja, by doświadczyć żyjącego muzeum. Wędrując po mrocznych korytarzach Sceny Nowe Sytuacje, poznamy historię artystów amatorów, którzy poświęcili wiele lat pracy na tworzenie kopii obrazu Jana Matejki. O co chodzi z tym Grunwaldem?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Przyszedł mężczyzna do kobiety " - reż. Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko - Teatr Współczesny w Szczecinie
13 stycznia, godz. 19.30, 14, 15 stycznia, godz. 17.00
Przezabawna komedia na aktorski duet. On i ona spotykają się na randce, która zaczyna się... fatalnie. Po serii kłótni i obelg, włączają płytę „Love story" i... zaczynają jeszcze raz. Oboje muszą przecież dokonać wyboru pomiędzy dalekim od doskonałości partnerem, a samotnością.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Prywatna klinika" - Stefan Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
13, 14 stycznia, godz. 19.00, 15 stycznia, godz. 16.00
Perypetie Harriet, która życie dzieli między dwóch, nieświadomych nawzajem swojego istnienia, kochanków. Przypadek oraz niespodziewani goście burzą perfekcyjny plan schadzek. Czy Harriet uda się do końca utrzymać w tajemnicy kto jest kim (i kto jest z kim...)?
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Weekend z R." - Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
15 stycznia, godz. 19.00
Oto Krystyna i trzech mężczyzn o imionach rozpoczynających się na literę R. Ryszard – jej mąż, Robert – jej kochanek oraz Rafael – wzięty architekt wnętrz. I jeden weekend, który Krystyna zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach: mąż wyjeżdża, kochanek przyjeżdża, a architekt ma czas na wprowadzenie zmian w urządzeniu domu. Niestety, kobieta przez przypadek podsłuchuje fragment rozmowy telefonicznej męża i fakt ten wywołuje lawinę zdarzeń, przez które jej perfekcyjny plan rozpada się niczym domek z kart...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Crazy for You" - reż. Jerzy Jan Połoński - Opera na Zamku w Szczecinie
13 stycznia, godz. 19.00
Na scenę Opery na Zamku w Szczecinie 7, 8, 10 i 13 stycznia wraca jeden z najwspanialszych musicali świata – „Crazy for You" George'a i Iry Gershwinów – w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, pod batutą Jerzego Wołosiuka.
Materiały Opery na Zamku.

"Dzikie łabędzie" - reż. Karolina Okurowska-Wabnic - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
13 stycznia, godz. 10.00
„Dzikie łabędzie", luźna adaptacja baśni Andersena, to magiczna, zabawna i pełna niezwykłych światów propozycja dla najmłodszych – o wytrwałości 'w dążeniu do celu, miłości, odwadze i o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i nie podlega żadnym schematom. Także o tym, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne i nie należy się ich wstydzić, ani ich ukrywać.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Disco macabre" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
13 stycznia, godz. 19.00, 14 stycznia, godz. 18.00
„Disco macabre" to prześmiewcza, pełna humoru i bezlitośnie kpiąca ze współczesnego świata opowieść o discopolowym tańcu ze śmiercią. To także spotkanie z najbardziej pogardzanym gatunkiem muzycznym w najbardziej zaskakujących aranżacjach. Odważ się! Wsiądź z nami do łódki i zaśpiewaj „Białego misia" na środku Styksu!
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
14 stycznia, godz. 16.00, 15 stycznia, godz. 13.00
Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka". Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Tygrysek i kapitan Morgan" - reż. Grzegorz Kwieciński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
15 stycznia, godz. 11.00
Mały, odważny i marzący o wspaniałych przygodach Tygrysek wyrusza w świat wraz z piracką załogą kapitana Morgana. Morska podróż zaprowadzi ich aż na plantację uwielbianych przez wszystkich bananów. Starcie między przyjaznymi żyrafami a agresywnymi piratami wydaje się nieuniknione...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
13, stycznia, godz. 19.00, 14, 15 stycznia, godz. 17.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Burmistrz" - reż. Waldemar Patlewicz - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
13 stycznia, godz. 19:00, 15 stycznia, godz. 17:00
Pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają z cenionego od lat spektaklu „Kolega Mela Gibsona" (grany przez 7 lat na deskach Teatru Piwnica Przy Krypcie).

Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
15 stycznia, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

Adam Sztaba - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
14 stycznia, godz. 19.00
W najbliższą sobotę filharmonia zaprasza na koncert, w programie którego znajdą się największe przeboje polskiej piosenki w aranżacjach na orkiestrę Adama Sztaby. Usłyszymy m. in. „Mury" Jacka Kaczmarskiego, „Psalm stojących w kolejce" Krystyny Prońko czy „Krakowski spleen" Maanamu.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Stosunki na szczycie" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
13 stycznia, godz. 19.00
Kolejna znakomita angielska farsa w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Po ogromnym sukcesie sztuk: „Mayday" i „Kochane pieniążki" wracamy z ukochanym przez naszych Widzów gatunkiem, który bawi do łez, ale i zmusza do refleksji.
„Stosunki na szczycie" Edwarda Taylora zaczynają się niewinnie, od planowanego spotkania wysokich urzędników Unii Europejskiej w luksusowym apartamencie w Paryżu. Gra idzie o nie byle jaką stawkę: sir Clive Partridge, wysoki urzędnik Brytyjskiej Komisji Wspólnego Rynku czeka na Jaquesa Berri , komisarza ds. Handlu, który ma zdecydować o ewentualnym poparciu kandydatury Partridge'a na stanowisko Przewodniczącego Komisji... Ale jak to w życiu, a szczególnie w farsie bywa wszystko zaczyna iść nie tak...
Materiały BTD.

"Kochane pieniążki" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
14, 15 stycznia, godz. 19.00
Czy od nagłego przypływu ogromnej sumy pieniędzy można zwariować? Można. Czy w związku z tym można podejmować nierozsądne decyzje? Jak najbardziej. A czy można dzięki temu popaść w narastające kłopoty. Oj, tak... O tym wszystkim przekonuje się bohater kryminalnej farsy Raya Cooneya „Kochane pieniążki" , przeciętny londyński księgowy Henry.
Materiały BTD.

"Teatr Malucha" - reż. Marcin Borchardt, Dominika Mrozowska, Adrianna Jendroszek - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
15 stycznia, godz. 10.00
Teatr malucha to kameralne, poduszkowe spotkania z maluszkami i ich rodzicami. Poduszkowe – bo widzowie siedzą niemal na samej scenie – na podłodze. Spektakle mają charakter interaktywny. A wszystko po to by zaciekawić i skupić uwagę młodego widza. Nie zabraknie więc wspólnych gier, zabaw i piosenek wykonywanych razem z dziećmi. Teatr malucha to wyjątkowa okazja, aby postawić swoje pierwsze kroki na zawodowej scenie teatralnej i wyruszyć w podróż w niezwykły, czasem magiczny, świat teatru.
Materiały BTD.

"Bajkowe przygody" - reż. Marcin Borchardt, Dominika Mrozowska, Adrianna Jendroszek - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
15 stycznia, godz. 12.00
Bajki takie przeżywamy, wierzymy w nie. Za pomocą wyobraźni przenosimy się do ich magicznego świata. A co jeśli staniemy się jej częścią? Jeśli bajka nie będzie mogła się dokonać bez naszego udziału? Może właśnie udział Waszych maluchów jest niezbędny, by szczęśliwe zakończenie spotkało także i naszą bajkę?
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Pralnia" - reż. Jadwiga i Tadeusz Kuta - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
13, 14 stycznia, godz. 19.00, 15 stycznia, godz. 18.00
Spektakl niesie za sobą niezwykle aktualne przesłanie o wszechogarniającym nas informacyjnym chaosie oraz o niebezpiecznym wpływie mas mediów na nasze zachowania i wybory. To podana w zabawnej konwencji gorzka przestroga przed bezmyślnym oddaniem naszego życia i decyzji w cudze ręce.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Drakula" - reż. Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
14 stycznia, godz. 16, 15 stycznia, godz. 12.00
Drakuli nie trzeba nikomu przedstawiać, bo przecież tego wampira zna każdy człowiek na świecie. Jesteśmy jednak pewni, że tej miłosnej historii w jego długim, nieśmiertlnym życiu nikt Wam wcześniej nie opowiedział. Pozwólcie, że zrobimy to my...
Wyobraźcie sobie, że Drakula marzył o byciu kochanym - chciał mieć żonę. Stracił głowę dla śmiertelniczki, ale jego wybranka nie potrafiła zaakceptować wampirzej diety. Zakochany wampir postanowił się zmienić...
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Opowieść wigilijna" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
13 stycznia, godz. 10.00
Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Ta poetycka przypowieść o starym, zgorzkniałym skąpcu, tak jak i powstające na jej podstawie niezliczone adaptacje teatralne i filmowe, prowokują do odpowiedzi na pytanie: na czym polega szczęśliwe życie?
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

"Moralność pani Dulskiej" - reż. Mirosław Siedler - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
15 stycznia, godz. 17.00
Mogłoby się wydawać , iż tekst napisany prawie 110 lat temu stracił swą aktualność. Nic bardziej mylnego. „Moralność pani Dulskiej" to fantastyczna komedia z rewelacyjnie napisanymi rolami, to utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło , w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami niezwykle trafnie piętnowanymi przez autorkę.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
14 stycznia 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia