Weekendowe polecenia - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 4-6 października 2024 r.

W tym tygodniu będzie sporo muzycznych wrażeń na scenach teatralnych - przypomnimy sobie Polę Negri, Korę, Mieczysława Fogga. Klasyka w nowoczesnej interpretacji będzie dominować w bajkach.

"Czerwony kapturek" - reż. Anna Smolar - Teatr Współczesny w Szczecinie
4 października, godz. 11.00, 5, 6 października, godz. 16.00
Opowieść o tym, że czasami lubimy się bać, ale też o odwadze, którą nosimy w sobie. Spektakl zanurza nas muzycznym i tajemniczym w świecie, w którym groza i śmiech nieustannie się ścierają, a relacje opowiadane są językiem choreograficznym, w rytmie bębnów na żywo.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Dobry wieczór Fogg" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Współczesny w Szczecinie
4, 5, 6 października, godz. 19.00
Klasyka polskiej piosenki w aktorskich interpretacjach. Zrealizowany z lekkością i poczuciem humoru spektakl nawiązuje do klimatu przedwojennych kabaretów. Bawi błyskotliwym dowcipem i piosenką z zaskakującą puentą. Po barwnym świecie piosenek i anegdot z życia artysty prowadzi nas sam Mieczysław Fogg.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Polita" - reż. Janusz Józefowicz - Teatr Polski w Szczecinie
4, 5, 6 października, godz. 19.00
"Mayday" to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kora – dziecko słońca" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
5, 6 października, godz. 19.00
Muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. Pisano o niej, że jest wieczną hipiską i rockową poetką. Scena była jej żywiołem, tu zmieniała się jak kameleon - raz była drapieżna, a za chwilę liryczna. Wraz z grupą Maanam wylansowała mnóstwo przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. W latach 80. ubiegłego wieku stała się idolką tłumów, gwiazdą, jakiej dotąd nie było w polskim show - biznesie.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Hrabiny przodem" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Polski w Szczecinie
4, 5 października, godz. 22.00, 6 października, godz. 19.00
Hrabiny powróciły! Dalszy ciąg monologów o tajemnicach kobiecości, związków i nieubłaganym upływie czasu w wykonaniu Olgi Adamskiej. Jest zabawnie i autoironicznie. Kwiaty doniczkowe, dzieci, mężczyźni i inne pasje.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Madama Butterfly" - reż. Pia Partum - Opera na Zamku w Szczecinie
5 października, godz. 19.00, 6 października, godz. 18.00
Melodramat wszech czasów i jedna z najbardziej poruszających oper. Tragiczna historia japońskiej gejszy zakochanej w amerykańskim poruczniku marynarki od lat wzbudza emocje widzów. Najsłynniejsza kobieta w historii opery, a przy tym niebywałe wyzwanie wokalno-aktorskie, bo śpiewaczka grająca rolę Butterfly musi zmierzyć się z całym wachlarzem skrajnych emocji i nie schodząc ze sceny, śpiewać łącznie przez niemal 90 minut. Dramatyczna historia związku dwojga ludzi reprezentujących odmienne kultury osadzona jest w tętniącym życiem współczesnym Tokio.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Trzy Świnki – Różowe Trio kontra wilczy apetyt" - reż. Marta Łągiewka - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
4 października, godz. 17.00
Historia o nieustannie kłócącym się rodzeństwie, o różnicach między nimi, skrajnie odmiennych temperamentach i braku porozumienia w związku z tym i o tym, że aby pokonać wilka, czyli sprostać niebezpieczeństwu przychodzącemu z zewnątrz, potrzebna jest jednak współpraca, kooperacja, a nie rywalizacja i stawianie na swoim, bo w grupie i w jej różnorodności siła.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Porwanie Baltazara Gąbki - czytanie performatywne" - reż. Anna Rozmianiec - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
5 października, godz. 12.00, 6 października, godz. 11.00
Porwanie Baltazara Gąbki na podstawie kultowej książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego to przede wszystkim spotkanie z fantastycznymi bohaterami. Kto nie chciałby mieć jako towarzyszy podróży Smoka Wawelskiego, kto nie chciałby odkrywać świata jak tytułowy profesor Gąbka, kto nie chciałby zajadać się smakołykami przygotowanymi przez Bartoliniego i uciekać przed szpiegiem Don Pedro.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
5 października, godz. 14.00, 16.00, 6 października, godz. 12.30
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka".
Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
5, 6 października, godz. 17.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
6 października, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.

MUSIC.DESIGN.FORM - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
3-6 października
To będą wyjątkowe cztery dni, które połączą najnowsze trendy w sztuce współczesnej, muzyce, designie i technologiach. Podczas festiwalu będziecie można wziąć udział w inspirujących wystawach, warsztatach, koncertach oraz spotkaniach z artystami i ekspertami z różnych dziedzin sztuki cyfrowej i designu. MDF to przestrzeń, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a technologia łączy się ze sztuką w niebanalny sposób.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Solaris" - reż. Daria Kopiec - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
4 października, godz. 12.00, 5 października, godz. 17.00
Solarystyczna opowieść Stanisława Lema została przełożona na język monodramu. Kelvin, główny bohater, ucieka przed życiem i relacjami w pracę. Jego największym celem, któremu poświęca wiele lat życia, jest dotarcie na planetę Solaris, której tajemnic dotąd nie odkryli badacze. Izolacja i poczucie wyobcowania jakie towarzyszą jego pobytowi na stacji kosmicznej stają się okazją do uzewnętrznienia się wewnętrznych rozterek głównego bohatera.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Kochane pieniążki" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
4, 5 października, godz. 19.00
Czy od nagłego przypływu ogromnej sumy pieniędzy można zwariować? Można. Czy w związku z tym można podejmować nierozsądne decyzje? Jak najbardziej. A czy można dzięki temu popaść w narastające kłopoty. Oj, tak... O tym wszystkim przekonuje się bohater kryminalnej farsy Raya Cooneya „Kochane pieniążki", przeciętny londyński księgowy Henry. Oto pewnego dnia niecierpiący swojej pracy Henry przynosi do domu walizkę pełną pieniędzy, która trafiła do jego rąk przez zupełny przypadek. Nasz bohater widzi w tym swoją życiową szansę. Planuje natychmiastowe rzucenie pracy i wieczorny lot do Barcelony... I wtedy zaczynają się kłopoty.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Zielona Góra

"Norwegia 2.0 poza siecią" - reż. - Michał Telega - Lubuskie Teatr w Zielonej Górze
4 października, godz. 19.00, 5, 6 października, godz. 16.00
Tytuł nawiązuje do popularnego dramatu Igora Bauersimy „norway. today". Wówczas opowieść o Julii i Auguście mierzyła się z problemem samobójstwa, depresji i kontaktu internetowego w kontekście początku lat dwutysięcznych. „Norwegia 2. 0" to historia dwóch osób, które już kiedyś się spotkały aby zredefiniować swoje postawy sprzed lat mierząc się z problemami doczesności. Telega pisząc tekst scenariusza nie tworzy sequelu znanej historii ale podejmuje dialog z nią nie bojąc się krytycznego spojrzenia.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Balkon Ordona" - reż. - Katarzyna Dworak-Wolak i Paweł Wolak - Lubuskie Teatr w Zielonej Górze
5, 6 października, godz. 19.00
"Rodzinna 'sielanka' prosto z Polski, osadzona w rzeczywistości bloków z wielkiej płyty, podana w sposób łączący drapieżnie satyryczny humor na pograniczu groteski z głęboko poruszającą refleksją na temat relacji międzyludzkich." Jaki związek może mieć wiersz Mickiewicza z rodzinną historią, jaką opowiadają twórcy spektaklu - Katarzyna Dworak-Wolak i Paweł Wolak (czyli duet PiK)? Z pewnością oba utwory dotyczą naszej rodzimej mitologii, którą wieszcz zaszczepił narodowi, a z którą współczesny tandem artystów polemizuje.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"No Make-Up" - reż. Magda Skiba - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
5, 6 października, godz. 19.00
Z ironią i dystansem... spektakl teatralny w formie stand-upu, o kobietach - ale nie tylko dla kobiet. Bohaterka kreowana przez Karolinę Miłkowską ma masę uroku... oraz masę problemów, w które często sama się pakuje. W błyskotliwy i humorystyczny sposób prowadzi nas przez mapę swoich upadków, z jednej relacji w następną, aby znowu skończyć ze złamanym sercem... Okazuje się na szczęście, że wszystko może być lekcją - przede wszystkim zrozumienia samej/ego siebie. Gwarantowana solidna porcja śmiechu przyprawiona szczyptą refleksji. Czasem wystarczy zmyć z siebie makijaż oczekiwań, aby... Chcesz zmian? Bądź tą zmianą!
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
4 października 2024

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia