Weekendowe polecenia - Szczecin
Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 11 - 13.10.2024 r.Koszalin zaprasza na kolejną premierę, a w Szczecinie powrót do spektakli, które spotkały się z wielkim zainteresowaniem zarówno widzów, jak i krytyków.
"Opowieści babć szeptane córkom przez matki" - reż. Gianina Cărbunariu - Teatr Współczesny w Szczecinie
11, 12, 13 października, godz. 19.00
Doceniona przez krytyków gorzka opowieść, przeplatana czarnym humorem. Spektakl słynnej europejskiej reżyserki Gianiny Cărbunariu to międzypokoleniowa podróż, podczas której przyglądamy się czasom rumuńskiej dyktatury, obradom Okrągłego Stołu, a także współczesnej Polsce.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
"XD" - reż. Aleksandra Matlingiewicz - Teatr Współczesny w Szczecinie
11, 12, 13 października, godz. 19.30
XD... to spektakl muzyczny realizowany na podstawie tekstów najbardziej tajemniczego internetowego autora – Malcolma XD. Jego krótkie, absurdalne, ironiczne opowiadania podbiły serca millenialsów, a niedawno doczekały się realizacji filmowych Netflixa i Canal+.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
"Polita" - reż. Janusz Józefowicz - Teatr Polski w Szczecinie
11, 12, 13 października, godz. 19.00
Widowisko na podstawie biografii gwiazdy kina niemego - Poli Negri. Odtwórczynią postaci słynnej aktorki jest Sylwia Różycka.
Dzięki technologii 3D widzowie zobaczą w pełnym wymiarze m.in. studia filmowe Paramount, fragmenty nowojorskiej rewii Ziegfelda, Berlin lat 30. czy budynek Nowojorskiej Giełdy na Wall Street, kiedy wybuchł wielki kryzys w 1929 roku.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Kora – dziecko słońca" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
12, 13 października, godz. 16.00
Muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. Pisano o niej, że jest wieczną hipiską i rockową poetką. Scena była jej żywiołem, tu zmieniała się jak kameleon - raz była drapieżna, a za chwilę liryczna. Wraz z grupą Maanam wylansowała mnóstwo przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. W latach 80. ubiegłego wieku stała się idolką tłumów, gwiazdą, jakiej dotąd nie było w polskim show - biznesie.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Tragedia sztokholmska" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Polski w Szczecinie
12, 13 października, godz. 16.00
"Tragedia sztokholmska" – tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku, co miało związek z szumem medialnym, jaki wytworzył się wokół jej osoby. Spektakl odwołuje się do przełomowych momentów w biografii poetki, fragmentów jej twórczości i korespondencji. Nie utrwala wizerunku pomnikowego, znanego z podręczników, funkcjonującego w powszechnej świadomości, ale stara się naświetlić wątki mniej znane w życiu Wisławy Szymborskiej.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Halo Ziemia!" - reż. Marta Łągiewka - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
12 października, godz. 14.30, 13 października, godz. 12.30
Gdybym była bardzo, bardzo duża przytuliłabym Ziemię i powiedziała jej: „Halo Ziemia!" Jesteś piękna". A Ty co byś jej powiedział/powiedziała? Myślisz, że Ziemia jest szczęśliwa? Może czasami bywa smutna? Może tak naprawdę wcale nie chce być Ziemią i wolałaby być np. psem? Jedno jest pewne: Ziemia potrzebuje Twojego przytulenia.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Porwanie Baltazara Gąbki - czytanie performatywne" - reż. Anna Rozmianiec - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
11 października, godz. 10.00, 12 października, godz. 16.00, 13 października, godz. 11.00
Porwanie Baltazara Gąbki na podstawie kultowej książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego to przede wszystkim spotkanie z fantastycznymi bohaterami. Kto nie chciałby mieć jako towarzyszy podróży Smoka Wawelskiego, kto nie chciałby odkrywać świata jak tytułowy profesor Gąbka, kto nie chciałby zajadać się smakołykami przygotowanymi przez Bartoliniego i uciekać przed szpiegiem Don Pedro.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
13 października, godz. 17.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
"Pomniki symfoniki - Beethoven" - dyr. Przemysław Neumann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
11 października, godz. 19.00
Nowy cykl koncertowy Pomniki symfoniki skierowany jest do tych odważnych i świadomych dorosłych, którzy chcieliby poznać prawdziwe znaczenie (tak popularnego w ostatnich latach) przysłówka „symfonicznie" oraz usłyszeć na żywo i zrozumieć evergreeny twórczości orkiestrowej. Każdy z koncertów rozpocznie się niedługim, swobodnym wykładem, przybliżającym postać kompozytora i wyjaśniającym koncepcję i formę utworu. Pierwszy koncert z cyklu Pomniki symfoniki otworzy jedna z najsłynniejszych symfonii wszech czasów – Eroica Beethovena.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.
Koszalin
"Najpiękniejsza kobieta świata" - reż. Magda Skiba - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
12 października, godz. 19.00
Opowieść o małej społeczności, która wie o sobie wszystko. Nawet jeżeli chcesz coś ukryć, to oni o tym wiedzą i patrzą ci na ręce. „Najpiękniejsza kobieta świata" to opowieść o tym, czy można komuś zaufać. Opowieść o tym, co zrobić, by nie czuć się tak bardzo samotnym.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
Zielona Góra
"Gusła" - reż. Grzegorz Bral - Lubuskie Teatr w Zielonej Górze
11, 12 października, godz. 19.00, 13 października, godz. 18.00
Spektakl Gusła powstał na podstawie II i fragmentów IV części Dziadów Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral - twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. Gusła wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
"Jestem ziarnkiem maku" - reż. Anna Wolszczak - Lubuskie Teatr w Zielonej Górze
12 października, godz. 16.00, 13 października, godz. 12.00
Życie to ciągłe poszukiwanie szczęścia i swojego przeznaczenia. Przekonanie, że nasze życie będzie lepsze, gdy staniemy się kimś innym, potrafi zatruwać myśli ludziom w każdym wieku. To samo czuje niepozorne Ziarnko Maku. Postanawia uciec z konkursu kuchni molekularnej, na którym Kucharz i Naukowiec mają w planie dodać je do „idealnego makowca". Ziarnko czuje, że to nie jest jego przeznaczenie, więc wyrusza w podróż w poszukiwaniu własnego szczęścia. W pogoni za nim wyruszają Naukowiec i Kucharz, chcąc dopaść uciekiniera – liczą, że dzięki niemu makowiec będzie perfekcyjny.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
Gorzów Wielkopolski
"My i oni" - reż. Mikołaj Kwiatkowski - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
12, 13 października, godz. 19.00
Historia, która rozgrywa się pomiędzy biciem serca a tykaniem zegara. Gdzieś, kiedyś...być może tu i teraz. Ona i On...a może Ty i Ja? Oni dzisiaj, My w przyszłości. Kiedy musisz zdecydować, czy uczucie i drugi człowiek mają większą wartość niż kariera i rozwój osobisty, wybór nie jest prosty. Czy we współczesnym świecie można je pogodzić ze sobą? Czy może wszyscy spotkamy się pewnego dnia po ciemnej stronie księżyca?
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.