Weekendowe polecenia - Szczecin

13-15 sierpnia 2021 r.

W tym tygodniu widzowie mogą zobaczyć w teatrach dobrze znane i popularne sztuki. Premiery zobaczymy dopiero pod koniec wakacji i we wrześniu. Warto też odwiedzić wystawę nawiązującą do twórczości Stanisława Lema.

"Noc kolorowych chmur" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
13, 14, 15 sierpnia, godz. 19.00
Jeśli chcesz przypomnieć sobie dawne lata i spory kawałek historii polskiej muzyki rozrywkowej, zapraszamy na "Noc kolorowych chmur" - spektakl muzyczny skomponowany z przebojów takich gwiazdorskich wykonawców, jak: Karin Stanek, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Filipinki, Skaldowie, Czerwone Gitary, Trubadurzy i inni.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Piaf" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Polski w Szczecinie
14 i 15 sierpnia, godz. 15.00
Sztuka Pam Gems to portret tej wybitnej artystki ukazujący ją nie tylko w świetle reflektorów, ale i za kulisami, w życiu prywatnym. Oba te światy przenikały jednak te same uczucia: nienasycenie życiem, szaleńcza tęsknota za miłością, za byciem kochaną. Przez tłumy, i przez tego Jedynego...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Piknik pod Wiszącą Skałą" - Mira Mańka - Teatr Współczesny w Szczecinie
13 i 14 sierpnia, godz. 19.00, 15 sierpnia, godz. 17.00
Rok 1900, dzień Świętego Walentego. Grupa dziewcząt z elitarnej szkoły w towarzystwie nauczycielek urządza piknik pod Wiszącą Skałą. Część pensjonariuszek w niewyjaśnionych okolicznościach znika. Tajemnicza opowieść o sile natury, ale i sile opresji, chęci wyrwania się z rzeczywistości, w której tkwimy. Spektakl opowiada także o niemożliwości odsłonięcia tajemnicy, o tym, że niektóre rzeczy pozostaną na zawsze niewyjaśnione.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" - reż. Maria Dąbrowska - Teatr Współczesny w Szczecinie
13, 14 i 15 sierpnia, godz. 19.00
Autoironiczny stand up / kabaret / recital, w którym to, co rzeczywiste miesza się z tym, co wyobrażone i połyskliwe. Maria Dąbrowska w roli uskrzydlonej diwy (i jednocześnie samej siebie) porywa swą charyzmą publiczność, która przyjmuje rolę wiernych fanów. Spektakl staje się rodzajem afirmacyjnego show, w którym poprzez oczyszczający śmiech potrafimy wspólnie skonfrontować się z wiecznie niezaspokojonym pragnieniem uznania i miłości. W tle między innymi "Szare miraże", "Voyage, voyage" czy "Samba przed rozstaniem" w nietuzinkowych aranżacjach Piotra Klimka, wyśpiewane przy akompaniamencie Kuby Fiszera i jego zestawu perkusyjnego.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Pokaz metod pracy Shannon Cooney/OKNO - ZBLIŻENIA: PRZEPŁYWY - reż. Shannon Cooney - Teatr Kana w Szczecinie (Młyn Papiernia)
13 sierpnia, godz. 19.00
Teatr Kana w sierpniu ponownie zaprasza do Młyna-Papierni w Barlinku.
W drugiej odsłonie projektu OKNO-ZBLIŻENIA realizowanego w tym roku pod hasłem PRZEPŁYWY warsztaty poprowadzi m. in. kanadyjska choreografka, tancerka i performerka Shannon Cooney.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

„Mozaiki powietrza"– koncert gruzińskich pieśni polifonicznych/OKNO - ZBLIŻENIA: PRZEPŁYWY - reż. Aleksandra Kotecka, Tomasz Wierzbowski i Krzysztof Paździora - Teatr Kana (Dwór w Niepołcku)
14 sierpnia, godz. 19.00
Aleksandra Kotecka, Tomasz Wierzbowski i Krzysztof Paździora od ponad pięciu lat prowadzą wspólne poszukiwania w obrębie polifonii. W swoim laboratorium pracy z głosem skupiają się przede wszystkim na wymiarze wertykalnym utworów, aby z każdej harmonii wydobyć maksimum brzmienia. Dzięki takiemu podejściu każdy interwał okazuje się jednostką niosącą znaczenia: określone nastroje, napięcia i rozwiązania, same w sobie stanowiące rodzaj mikro-opowieści, a więc stawiające przed wykonawcą wyzwanie wymagające pełnego zaangażowania w działanie wokalne.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Filharmonicy kameralnie" - reż. zespół - FeelHarmony Quintet
15 sierpnia, godz. 19.00
FeelHarmony Quintet to jeden z najpopularniejszych zespołów składających się z muzyków naszej Orkiestry Symfonicznej. Tym razem artyści zapraszają na koncert arcydzieł polskiej muzyki kameralnej na kwintet dęty, w programie którego prawdziwą perełką będzie prawykonanie utworu Anny Rocławskiej-Musiałczyk – Wersy księdza Jana Twardowskiego.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Lemostrada II" - wystawa ilustracji Andrzeja Klimowskiego oraz Danuty Schejbal - Dom Kultury 13 Muz
15 sierpnia, godz. 16.00
Wystawa ilustracji Andrzeja Klimowskiego oraz Danuty Schejbal do publikacji „Robot". Andrzej Klimowski - w latach 1968-1972 studiował rzeźbę i malarstwo w St. Martin School of Art w Londynie. Od 1973 do 1980 mieszkał i pracował w Warszawie. Uczęszczał do pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego (1973-1974) i do pracowni filmu animowanego doc. Kazimierza Urbańskiego (1974-1975) na warszawskiej ASP. Danuta Schejbal - urodzona w Londynie, studiowała scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Modę i Ubiór w Ealing School of Art w Londynie. W latach 1976-1981 projektowała scenografię i kostiumy do wielu spektakli teatralnych w Polsce m.in. „Rzeź" Sławomira Mrożka, „Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza czy „Romea i Julii".
Materiały DK 13 Muz.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
13 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia