Werdykt jury

8. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

W Krakowie został ogłoszony werdykt jury 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. W tym roku na zaproszenie Boskiej Komedii spektakle oceniali: Alja Predan, Carena Schlewitt, Stefan Schmidtke, Ramon Simó, Ahmed El Attar i Celso Curi.

Największymi zwycięzcami tegorocznej Boskiej Komedii zostały przedstawienia: „Podróż zimowa" w reżyserii Pawła Miśkiewicza, „Apokalipsa" w reżyserii Michała Borczucha i „Francuzi" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Specjalne wyróżnienie za najlepszy tekst dramatu otrzymał Paweł Demirski za „nie-boską komedię. WSZYSTKO POWIEM BOGU". Nagrodę w wysokości 50 tys. zł za najlepszy spektakl ufundował Prezydent Miasta Krakowa, pozostałe nagrody pieniężne pochodzą od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Werdykt jury:

Najlepsze przedstawienie (50 tys. zł): „Apokalipsa" w reżyserii Michała Borczucha, Nowy Teatr w Warszawie, za „delikatnie utkane przedstawienie skupiające się na szczególe, w którym inscenizacja, estetyka oraz koncepcje tworzą – wraz z treścią – idealny splot przeszłości i teraźniejszości, dokumentu i fabuły, intelektu i emocji, i które dodatkowo w zadziwiający sposób wiążą się ze społecznymi i politycznymi problemami dnia dzisiejszego".

Najlepszy reżyser (10 tys. zł): Krzysztof Warlikowski, „który w swoim hermetycznym i wielopłaszczyznowym przedstawieniu burżuazyjnego społeczeństwa jako reżyser redefiniuje i poszerza horyzont Marcela Prousta, mistrzowsko operując wizją oraz narzędziami, które ma do dyspozycji jako reżyser".

Najlepsza scenografia (10 tys. zł): Małgorzata Szczęśniak za scenografię do spektaklu „Francuzi", w uzasadnieniu jury napisało: „scenografia wciąga widzów w wielość przedstawionych światów, by doświadczali ciągłości rozwoju dramatu poprzez stworzenie silnie osadzonego w przestrzeni poczucia czasu".

Najlepsza muzyka oryginalna (10 tys. zł): Maja Kleszcz za muzykę do „Podróży zimowej". „Muzyka Mai Kleszcz odgrywa w przedstawieniu zasadniczą dramatyczną rolę; operując wielorakością stylów korzysta z pełnej gamy środków muzycznych i – z wielką odwagą i wirtuozerią – staje się wyrazem miejsca, w którym ciało jednoczy się z muzyką".

Dodatkowa nagroda za najlepszy tekst dramatu zastąpiła nagrodę za oprawę wizualną, której jury w tym roku nie przyznało. Nagrodę za najlepszy tekst dramatyczny otrzymał Paweł Demirski za „nie-boską komedię. WSZYSTKO POWIEM BOGU", jury było przekonane, że „oparty na klasycznym dramacie polskiego romantyzmu tekst zapisany przez Pawła Demirskiego stanowi wyjątkowy przykład siły języka współczesnego teatru zdolnego do poszerzania horyzontów służącego szerszemu postrzeganiu tradycji poprzez ironię".

Najlepsza aktorka (10 tys. zł) – Halina Rasiakówna za stworzenie wyjątkowej Elfriede I w przedstawieniu „Podróż zimowa" oraz roli Oriany Fallaci w przedstawieniu „Apokalipsa".

Najlepszy aktor (10 tys. zł) – Krzysztof Zarzecki za wyjątkową kreację Piera Paola Pasoliniego w przedstawieniu „Apokalipsa".

Najlepsza aktorka drugoplanowa (5 tys. złotych ) - Małgorzata Gorol za siłę i świeżość jej wersji Elfriede V w spektaklu „Podróż zimowa".

Najlepszy aktor drugoplanowy (5 tys. złotych) - Mariusz Bonaszewski za wyśmienite wykonanie roli Charlesa Swanna w spektaklu „Francuzi".

Jury zdecydowało również o przyznaniu wyróżnienia za wyjątkową współpracę całemu żeńskiemu zespołowi Teatru Polskiego we Wrocławiu wykonującemu „Podróż zimową" w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Tegoroczny 8. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia trwał 10 dni, zostało pokazanych 28 spektakli, 39 przedstawień (razem z powtórkami), w tym 14 spektakli w Konkursie Polskim. Organizatorami festiwalu byli Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, partnerami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydent Miasta Krakowa.

Werdykt boskiego jury nie zakończył jednak jeszcze festiwalu. W niedzielę organizatorzy zapraszają na na intrygującą debatę oraz na dwa spektakle: "KARSKIEGO HISTORIA NIEPRAWDZIWA" w reż. Julii Mark (Paradiso) i "PLAC BOHATERÓW" w reż. Krystiana Lupy, który jest wydarzeniem specjalnym festiwalu i zarazem polską premierą sztuki.

(-)
Materiał organizatora
12 grudnia 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...