Werdykt jury
9. Tyski Festiwal Monodramu MOTYF6 marca zakończył się IX Tyski Festiwal Monodramu MOTYF. Główną nagrodę, Grand Prix, otrzymał Szymon Majchrzak za monodram "Pokuć".
Jury festiwalu, w składzie: prof. Bronisław Wrocławski, dr Tomasz Grochoczyński i Paweł Drzewiecki (dyr. art. Festiwalu) obejrzało 11 spektakli konkursowych, spośród których nagrodziło 5:
Grand Prix dla Szymona Majchrzaka za monodram "Pokuć" (na zdjęciu)
Nagroda dla Moniki Kowalczyk (monodram "L") za interesujący dobór środków aktorskich w budowaniu postaci.
NAGRODA dla Irminy Liszkowskiej (monodram "Sonia Marmieładowa") za udaną próbę zmierzenia się z klasycznym materiałem literackim.
NAGRODA dla Katarzyny Łyczkowskiej (monodram "Pamiętnik Wendy") za oryginalną formę wypowiedzi teatralnej.
WYRÓŻNIENIE dla Michała Orchowskiego (monodram "Selfie") za szczególną wrażliwość wypowiedzi aktorskiej.
WYRÓŻNIENIE dla Ireny Tkaczyk (monodram "Zimna ściana") za odwagę podjęcia wyjątkowo trudnego tematu relacji międzyludzkich.
Jury dziękuje organizatorom za podtrzymanie dobrych tradycji festiwalu, rozbudowę jego formuły w kierunku stworzenia płaszczyzny do wartościowych rozmów na temat kondycji teatru jednego aktora w teatrze współczesnym. Składa również serdecznie wyrazy uznania dla pracowników Miejskiego Centrum Kultury w Tychach za profesjonalizm, zaangażowanie i życzliwość włożone w organizację festiwalu, co przyczyniło się do jego niepowtarzalnej atmosfery.
Jury pragnie podkreślić wysoki poziom prezentacji konkursowych. Zauważa staranność i mądrość w doborze repertuaru. Dostrzega szlachetność w mierzeniu się z trudną sztuką monodramu. Docenia wrażliwość, odwagę i dojrzałość wykonawców na ich drodze w rozpoznaniu ludzkiej natury, które to rozpoznanie jest istotą teatru.
Oprócz prezentacji konkursowych odbył się również panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy i goście festiwalu, wspólnie z członkami jury badali kondycję monodramu w jego klasycznych i współczesnych formach. Wykonawcy przedstawień konkursowych mogli natomiast pogłębić swoją wiedzę o monodramie, biorąc udział w warsztatach prowadzonych przez profesorów - Bronisława Wrocławskiego i Tomasza Grochoczyńskiego. Po zakończeniu części konkursowej, wykonawcy prezentowanych monodramów otrzymali merytoryczne wskazówki i uwagi od jury podczas forum teatralnego.
W programie Festiwalu nie zabrakło również spektakli prezentowanych poza konkursem, jak np. monodramu poetycko-muzycznego "Czy to serce pękło" w wyk. Pawła Drzewieckiego, na podstawie twórczości K. K. Baczyńskiego, "Oczami mojej żony" na podstawie prozy Bohumila Hrabala i w wyk. dr Katarzyny Flader oraz spektaklu mistrzowskiego w wyk. przewodniczącego jury - prof. Bronisława Wrocławskiego pt.:"Sex, prochy i rock'n'roll" E. Bogosiana. Po spektaklu, zebrana na widowni publiczność, nie pozwoliła zejść mistrzowi ze sceny bijąc brawa na stojąco przez 10 minut.
IX edycja Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTyF wyeksponowała ciekawych i oryginalnych wykonawców udowadniając tym samym, że monodram, ten trudny i jeden z najbardziej "formalnych" gatunków teatralnych jest dla młodych ludzi fascynującym i pełnym wyzwań sposobem na sceniczną ekspresję.