WERTEP ruszył w trasę!

14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep 2022

W piątek (22 lipca) rozpoczął się w Hajnówce XIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP'2022. Przed nami jeszcze trzy tygodnie teatralnej wędrówki po Podlasiu. Zagranych zostanie prawie 80 spektakli.

Początek był w iście włoskim stylu, zarówno jeśli chodzi o pogodę (temperatura przekraczała 30 stopni), jak i osobę wykonawcy. Luigi Ciotta, komik i żongler, wystąpił z przedstawieniem „Wszystko w walizce" i wprawił zgromadzoną widownię w nastrój lekkich, wesołych, włoskich wakacji. Po nim, także kuglarski spektakl pt. „In", zaprezentował Sanches Alessi z Argentyny, wywołując salwy śmiechu.

Aneta Bondar z Siedlec wraz z 9-letnim synem włóczy się - jak mówi - za Wertepem od czterech lat i uważa, że ma on też wymiar terapeutyczny.

- Wszyscy jesteśmy zbyt spięci. Tutaj z każdym dniem coraz bardziej się rozpinam, luzuję. Patrząc z perspektywy trawy rzeczy wracają do właściwych proporcji – żartuje. – Artyści przekazują nam także leczniczą autoironię i pochwałę niedoskonałości, bardzo mi osobiście potrzebną. Z niecierpliwością czekam na „Plan lekcji" A3Teatr. To spektakl, który już raz widziałam, ale chcę zobaczyć go ponownie, bo przewidział koniec klasycznego szkolnictwa.

Wertepową publiczność, zgromadzoną w pięknym plenerze dębowego parku kolejowego w Hajnówce, przywitał dyrektor artystyczny Festiwalu Dariusz Skibiński. Powiedział, że ma nadzieję, iż będzie to WERTEP zaskoczeń. Pierwszym z nich jest fakt, że Festiwal trwa nie dwa, jak zwykle, ale trzy tygodnie. Po drugie, spektakle wystawiane będą w nietypowych plenerach - na prywatnych działkach, np. w Policznej czy Długim Brodzie.

- Ich właściciele to nasi przyjaciele, którzy od lat kibicują Festiwalowi, a teraz postanowili zaangażować się na całego – mówi Dariusz Skibiński. – Zagramy też w lesie. Hajnowskie nadleśnictwo udostępniło nam w najbliższy piątek (29 lipca) scenę na terenie Kolejek Leśnych. W tym roku zobaczymy też wielu nowych ciekawych artystów z Polski i zagranicy. Zaskoczeniem mogą być też tegoroczne aerospektakle – grane na drzewie, tańczone na jedwabnych szarfach. Program jest naprawdę bogaty.

We wtorek (26 lipca) o godz. 11.00 WERTEP zaprasza chętnych do Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury na warsztaty robienia lampionów, które kontynuowane będą też kolejnego dnia (obowiązują zapisy). Nocne rozświetlone parady to znak rozpoznawczy Festiwalu.

- Następnego dnia, w czwartek, każdy ze swoim lampionem będzie mógł wziąć udział w spektaklu „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej". Razem przejedziemy po parku miejskim w Hajnówce – dodaje Dariusz Skibiński.

W sobotę (23 lipca) WERTEP zatrzymał się w przy plaży w Starym Dworze (gmina Narewka), w niedzielę (24 lipca) ruszy do Drohiczyna. Na następny weekend przenosi się do Hajnówki i okolicznych wsi (29 lipca), do przystani w Narwi (30 lipca) i do parku Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim (31 lipca). Na początku sierpnia zawita do Białowieży (5 sierpnia), Orli (6 sierpnia). Finał Festiwalu odbędzie tradycyjnie w Hajnówce (7 sierpnia).

Wstęp na wszystkie spektakle i wydarzenia jest bezpłatny, wszyscy są mile widziani. Do zobaczenia na trasie!

Dariusz Skibiński
Materiał Wertep
25 lipca 2022

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia