Widzu, leć do Rampy

Najnowszym hitem repertuarowym w Teatrze Rampa jest wieczór teatralno-kabaretowy, nawiązujący do twórczości słynnej brytyjskiej grupy komików Monty Python. Piosenki i skecze wybrane zostały z różnych programów telewizyjnych zrealizowanych dla BBC oraz kilku filmów. Premiera 23 stycznia, ale już odbyło się kilka spektakli przedpremierowych przy nabitej widzami sali.

Przedstawienie "Latający cyrk Monty Pythona" czaruje i bawi, kto bowiem mógłby się oprzeć absurdalnemu "pythonowskiemu" humorowi w znakomitym wykonaniu aktorów Teatru Rampa: Leszka Abrahamowicza, Macieja Gąsiorka, Andrzeja Niemirskiego, Roberta Tondery, Tadeusza Woszczyńskiego i Daniela Zawadzkiego. Teksty piosenek i skeczy są zabawne i błyskotliwe, ironiczne i przepojone czarnym humorem, momentami obrazoburcze, zabawne, ale nie wulgarne. Monty Python naśmiewa się ze wszystkiego: z polityki, sportu, filmu, celebrytów, telewizji, ale także z codziennego życia. Komicy nie oszczędzają nikogo i niczego.

W programie nie zabrakło znanych wszystkim skeczy i piosenek takich jak: martwa papuga, piosenka drwala, siądź mi na twarzy czy biuro porad zawodowych. Dodatkowym atutem jest inteligentne i dowcipne tłumaczenie autorstwa Filipa Łobodzińskiego i Tomasza Beksińskiego. Spektakl wyreżyserował Adam Opatowicz, twórca kabaretu Czarny Kot Rudy, choreografię przygotowała Paulina Andrzejewska.

Latający cyrk Monty Pythona stał się jedną z ikon pop-kultury XX wieku. Grupę tworzyli absolwenci najlepszych brytyjskich uniwersytetów Cambridge i Oxford. Pozostawili po sobie serial, składający się z 45 odcinków, oraz kilka filmów. Ich piosenki i skecze będą bawić publiczność do końca świata. Komicy Monty Pythona byli bowiem dobrymi obserwatorami różnych warstw i zjawisk społecznych, niejednokrotnie je przejaskrawiając. Ich skecze oparte były na luźnych, niemających ze sobą pozornie nic wspólnego skojarzeniach. Wyśmiewali się ze znanych widzom quizów telewizyjnych, wywiadów z artystami czy politykami, z wydarzeń sportowych. W ich twórczości odnajdywano odniesienia do tradycji groteski, średniowiecznego karnawału, twórczości Lewisa Carrola czy filmów braci Marx.

Grupa komików zdobyła wiele nagród w Wielkiej Brytanii i zagranicą. W 1998 roku Amerykański Instytut Filmowy przyznał im Nagrodę Gwiazd za ważny i trwały wpływ na film i telewizję. Słowo "pythonowska" (ang.pythonesque) wpisało się na trwałe do ich języka ojczystego i znajduje się w oxfordzkim słowniku języka angielskiego.

Kama Pawlicka
Teatr dla Was
11 stycznia 2013

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...