Więcej, szybciej i mocniej?

Teatr Współczesny w Szczecinie rozpoczyna sezon

Teatr Współczesny w Szczecinie w nowym sezonie to nie tylko premiery i prapremiery nowych spektakli, ale także działania okołoteatralne. W tym roku program sceny na Wałach Chrobrego jest wyjątkowo bogaty w działalność edukacyjną. Czego możemy się spodziewać w teatrze wraz z nadejściem jesieni

Anna Augustynowicz

- Michał Zadara razem z Jackiem Szymkiewiczem, liderem grupy Pogodno, rozpoczęli pracę na tekstem operetki Aleksandra Fredry "Nocleg w Apeninach". To bardzo ciekawe złożenie tytułu z charakterem muzyki, a także spotkanie artystów, którzy przygotowują to przedsięwzięcie. Premiera na dużej scenie przewidziana jest na 24 października. 

Rozpoczęły się także próby dramatu "Morze otwarte" napisanego przez młodego dramatopisarza z Gdańska Jakuba Roszkowskiego. Tekst ten znalazł się w piątce finalistów tegorocznego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@ Port. To utwór o niemożności dorastania dorosłych i o potrzebie "dorosłości dorosłych" ze strony dzieci. Reżyseruje Marek Pasieczny w Teatrze Małym. 

Kolejny tytuł na dużą scenę to "Migrena" napisana specjalnie dla mnie przez Antoninę Grzegorzewską, autorkę m.in. głośnej "Ifigenii", którą także wyreżyserowała w Teatrze Narodowym. Język "Migreny" jest nowatorski, interesujący. Premierę zaplanowaliśmy na początek lutego. Następnie Paweł Kamza zrealizuje "Odprawę posłów greckich" Jana Kochanowskiego, a Piotr Ratajczak wspólnie z Arturem Pałygą pracują nad scenariuszem filmowej biografii Obywatela Piszczyka. 

W Teatrze Małym Marcin Liber, autor szeroko dyskutowanego "ID", wyreżyseruje nominowany do literackiej nagrody Nike "Utwór o Matce i Ojczyźnie" Bożeny Keff. Zaprosiliśmy też do współpracy młodą reżyserkę Natalię Korczakowską, która przygotuje przedstawienie w drugiej połowie sezonu. 7 września rozpoczynamy pracę studyjną nad "Lilią Wenedą" Juliusza Słowackiego. Ten wykład-spektakl przygotowujemy we współpracy z Instytutem Teatralnym, wspólnie z Krzysztofem Krotkichem z Uniwersytetu w Białymstoku. Oprócz Szczecina efekt tej pracy warsztatowej będziemy prezentować także w Krakowie i Warszawie. 

Mirosław Gawęda

- Nasza praca z Instytutem Teatralnym w nowym sezonie jest dość intensywna. Otrzymaliśmy spore wsparcie, czyli 67 tys. złotych na objazd z "Zemstą" w ramach programu "Teatr Polska" po miejscowościach, gdzie "żywy" teatr jest rzadko pokazywany. Instytut pomaga nam również przy projekcie edukacyjnym Teatr i Szkoła, w skrócie TISZ. Polega to na tym, że teatr podejmuje działania z wybraną przez siebie szkołą, w naszym przypadku jest to II LO, w efekcie czego powstaje wspólny spektakl. Młodzież styka się z teatrem zarówno od zaplecza technicznego, jak i poznaje smak scenicznego występu. Jest to cykl zajęć warsztatowych, które z naszej strony koordynuje Kamila Paradowska. To cenna inicjatywa, gdyż kształtuje gust i światopogląd naszych przyszłych widzów. 

Planujemy kontynuację Małej Akademii Teatralnej w Teatrze Małym, czyli spotkań i rozmów o dramacie. Wśród propozycji mamy również zupełnie nową rzecz, mianowicie program zajęć zatytułowany "Otwieracz". Jest on skierowany do dzieci i młodzieży z trudnościami w sferze emocjonalnej i fizycznej mający na celu wspieranie ich w rozwoju poprzez działania teatralne. Opiekunem tego projektu jest Julia Kierc-Wierzchowska.

Notowała Aneta Dolega
Kurier Szczecinski
2 września 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia