Wieczór 76.: „DEXTRAL"

HartOFFanie Teatrem

Podczas castingu do eksperymentu pod nazwą DEXTRAL zostały wybrane 4 osoby o kompletnie różnych osobowościach, które nigdy wcześniej się nie spotkały. Dojrzała kobieta pracująca w korporacji (której nazwy na razie nie możemy zdradzić); skromna nauczycielka; rozedrgana (jak o sobie mówi) aktorka oraz student tańca. Nie wiedzą, jakie otrzymają zadania i czym będą musieli się wykazać przed zniecierpliwioną publicznością. Wszystko to objęte jest ścisłą tajemnicą. Jednakże niczym gladiatorzy są zdecydowani na wszystko. Pochodzą z różnych środowisk, są w różnym wieku i każdy z nich ma inny kolor włosów... Czy są odważni? Może zdesperowani? A może pozbawieni instynktu samozachowawczego? W tej grze nie będzie żadnej nagrody ani zwycięzców. Dlaczego więc zdecydowali się obnażyć przed nami swoje ego?

DEXTRAL/PRAWOSKRETNOŚĆ - cecha obserwowana w przyrodzie (np. większość muszli ślimaków cechuje się prawoskrętnością, lewoskrętne są rzadziej spotykane; wszystkie spotykane na Ziemi organizmy żywe zawierają DNA w postaci podwójnej helisy zwiniętej w prawą stronę).
W technice jeden z dwóch możliwych, najczęściej spotykany, kierunek gwintów (gwint prawy, zwykły), a także powszechnie przyjęty kierunek ruchu wskazówek zegara.
Prawoskrętnością cechują się także wiatry wiejące na półkuli północnej wokół wyżów barycznych (tzw. antycyklony); cyklony wokół niżów na północnej półkuli wieją natomiast w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara (na półkuli południowej wiatry wieją odwrotnie). Wszystkie te zjawiska związane są z obrotami globu ziemskiego i efektem Coriolisa.

(na podstawie materiałów zespołu)

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z zespołem.

PREMIERA: 21.11.2015 – Katowice, Scena w Galerii
reż. Katarzyna Pawłowska (Teatr Porywacze Ciał)
występują: Nina Wolska, Agnieszka Batóg, Monika Szomko, Wojciech Marek Kozak
muzyka : Natalia Markowska
produkcja Fundacja Szafa Gra w ramach projektu Śląskie Laboratorium Pedagogiki Teatru
współfinansowane ze środków Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów

HartOFFanie Teatrem to realizowany od marca 2003 roku projekt, zainicjowany przez Dagmarę Gumkowską, która w 2012 roku została wskazana jako lokalny lider edukacji w badaniu „Kompetencje lokalnych liderów edukacji kulturalnej. Studium metod, mediów i warunków kulturalnego oddziaływania na mieszkańców polskich miast" przygotowanym przez „Regionalne Obserwatorium Kultury" Centrum Badawcze Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu na zlecenie Związku miast polskich.

To cykl prezentacji najciekawszych spektakli należących do nurtu teatru niezależnego, offowego, poszukującego, a zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami. Ważnym elementem wieczorów w ramach cyklu HartOFFanie Teatrem są spotkania publiczności z przedstawicielami występujących zespołów. Forma swobodnej rozmowy pozwala na szczery kontakt, na prawdziwe spotkanie, podczas którego widzowie zadają pytania związane z twórczością danej grupy, historią teatru niezależnego, często też rozmawiają o wartościach etycznych, o które teatr niezależny często walczy. Tym samym spotkania te prezentują teatr, który może być formą znakomitej, wysmakowanej zabawy, formą bardzo indywidualnej i szczerej wypowiedzi, ale który może być też formą rozmawiania o świecie i uniwersalnych problemach człowieka. Dla wielu odbiorców projektu, ludzi młodych, to pierwszy kontakt ze sztuką teatru.
Dotychczas w ramach projektu swoje spektakle prezentowali m.in. Teatr Ósmego Dnia (Poznań), Teatr Wierszalin (Supraśl), Teatr Nowy z Poznania, Stowarzyszenie Teatralne CHOREA, Eartfall (Wielka Brytania), Theater an der Ruhr (Mülheim/Niemcy), Divadlo Buchty a Loutky (Praga/Czechy), Teatr Porywacze Ciał (Poznań), Teatr Wiczy (Toruń), Unia Teatr Niemożliwy (Warszawa), Mirosława Żak (Bytom), Teatr Uhuru (Gryfino), Teatr Kreatury (Gorzów Wielkopolski), Teatr EPTYa (Katowice), zespół MUMIO (Katowice), Teatr
Zielony Wiatrak (Sopot), Alina Czyżewska, Teatr Lalek Banialuka (BielskoBiała), Opolski Teatr Lalki i Aktora, Studium Teatralne (Warszawa).

CZAS: 4 lutego (czwarek), godz.19.00, spektakl trwa ok. 60 minut
MIEJSCE: sala ToTu
BILETY: 10 zł (przedsprzedaż do 03.02.), 15 zł (w dniu spektaklu)

(-)
Materiał Organizatora
23 stycznia 2016

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia