Wieczory literackie z mistrzami słowa

Diti Ronen w Rzeszowie

Serdecznie zapraszamy dnia 29 czerwca o godz. 17.00 na rzeszowski rynek na kolejne spotkanie autorskie z cyklu „Literatura i teatr. Wieczory literackie z mistrzami słowa”. Naszym gościem będzie Diti Ronen z Izraela.

Diti Ronen

poetka, teatrolog, urodzona w Tel Awiwie, w Izraelu. Autorka trzech książek poetyckich – littlebird (Bar Ilan University, 2010, wydanie dwujęzyczne hebrajko-angielskie); Inner Moon, Notebook (Hakibbutz Hame'uhad, 2002), oraz With the Slip Showing (Gvanim, 1999). Dr Diti Ronen jest profesorem The Hebrew University oraz Centrum Studiów Akademickich w Tel Awiwie.

Wiersze Diti Ronen zostały przetłumaczone na dziesięć języków, publikowane za granicą, analizowane na wyższych uczelniach i w instytucjach akademickich, adaptowane na scenę, mają formę piosenek i librett utworów muzycznych. Poetka regularnie odwiedza międzynarodowe festiwale poezji i inne imprezy kulturalne w Izraelu i poza jego granicami. Kraje jej ostatnich publikacji w antologiach i magazynach literackich poza Izraelem to: Bośnia i Hercegowina, Kanada, Macedonia, Włochy, Serbia, USA, Meksyk, Belgia, Indie.

Podczas spotkania z autorką w Rzeszowie nastąpi prezentacja książki „litlle bird"- „ptaszek" (tłumaczenie, skrót, redakcja i dopiski – Krystyna Lenkowska). Diti Ronen jest drugim pokoleniem „Ocalonych z Holokaustu". Otrzymała imię Judyta, Judith, po swojej babce, która zginęła w Auschwitz. W swoich wierszach, Ronen mówi o dziedzictwie kobiet w swojej rodzinie, kobiet pełnych energii i witalności, które nie ustają nawet podczas deportacji do obozów koncentracyjnych. Poetka w drugim pokoleniu, identyfikuje się ze swoją babką, ofiarą holokaustu oraz ze swoją matką, która ocalała i po wojnie emigrowała do Izraela, gdzie osiadła na stałe.

"littlebird" („ptaszek") jest dramatycznym poematem skupionym wokół życiowego, pozornie błahego, incydentu w obozie śmierci. Poetka wybiera pojedyncze zdarzenie, które pokazuje atmosferę obozu, jej pozory normalności oraz więzy pomiędzy więźniarkami, matką poetki i jej przyjaciółkami, nazywanymi „pięcioma żydowskimi księżniczkami". Pokazuje metaforycznie jak te więzy pomogły im przetrwać horrory obozu. Historia „ptaszka" jest formą rozmowy, wywiadu, w którym przywoływana jest pamięć starej kobiety, ocalonej z holokaustu. Niedoskonały język, w formie równoważników zdań, podkreśla autentyczność przeżycia śmiertelnego strachu, który był udziałem bohaterek poematu, razem osadzonych w faszystowskim obozie Stutthof, na terenie Polski.

Prowadzenie spotkania: Krystyna Lenkowska

Spotkaniu z Diti Ronen będzie towarzyszył spektakl "Za szafą" w wykonaniu Teatru Przedmieście, który zostanie zaprezentowany 29 czerwca o godz. 23.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

Projekt dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego

Wstęp wolny

Teatr Przedmieście

www.teatrprzedmiescie.pl

(-)
Materiał Organizatora
24 czerwca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...