Wiedeńska Opera Państwowa (Wiener Staatsoper)

Gmach ten był pierwszym ukończonym budynkiem przy Ringu.

25 maja 1869 wystawienie opery „Don Giovanni" Mozarta rozpoczęło działalność sceny operowej.

Gmach, w stylu neorenesansowym, spotkał się początkowo z nieprzychylną reakcją wiedeńczyków. Podobno fakt ten uznaje się za przyczynę popełnienia samobójstwa przez jednego z architektów budynku Eduarda van der Nülla.

Jednakże zniszczenie tego budynku w wyniku bombardowań w 1945 roku uznano za symboliczny cios zadany miastu. 5 listopada 1955 wystawienie „Fidelia" Beethovena zainaugurowało powojenną działalność Opery, która zyskała całkowicie nową widownię oraz scenę wyposażoną w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.

Wiedeńska Opera Narodowa oferuje różnorodny program operowy i baletowy. Najsłynniejsze nazwiska operowego świata są gwarancją wspaniałych chwil – w operze z największym repertuarem na świecie.

Wiedeńska Opera Narodowa to jeden z najważniejszych adresów operowych na świecie, z najlepszymi produkcjami na najwyższym poziomie i programem, który zmienia się codziennie: około 50 różnych oper i dzieł baletowych w sezonie w wykonaniu Wiedeńskiego Baletu Narodowego. Różnorodność repertuaru operowego jest bezkonkurencyjna na arenie międzynarodowej.

Bal w Operze Wiedeńskiej
Na jedną noc w roku Wiedeńska Opera Narodowa zamienia się w duży parkiet – z okazji balu w Operze Wiedeńskiej, który jest największym miejscem spotkań artystów, polityków i przedsiębiorców z całego świata. Ponad sto par debiutantów otwiera bal w długich wieczorowych sukniach i smokingach.

Jest jednym z najbardziej znanych teatrów operowych na świecie. Został otwarty w 1869 roku premierą Mozarta „Don Giovanni". Uznaje się ją za symbol odbudowy i odrodzenia Austrii po II wojnie światowej.

Opera jest znana z częstych przedstawień prozy dziecięcej i niezależnej formacji Filharmonii Wiedeńskiej. W jej skład wchodzą członkowie Orkiestry Opery Narodowej.

Obiekt posiada ponad 1700 miejsc siedzących. Można tu nie tylko obejrzeć spektakl, ale także udać się na wycieczkę po budynku z przewodnikiem, który opowiada o historii architektury i obecnych działaniach opery.

(-)
Dziennik Teatralny
24 grudnia 2021
Wątki
Opera

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...