Wielkie odliczanie
4. Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama DiduraDo rozpoczęcie IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki im. Adama Didura zostało już tylko 11 dni! Organizatorem wydarzenia jest Opera Śląska w Bytomiu, a współorganizatorem Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Uroczysta inauguracja odbędzie się 31 marca na deskach Opery Śląskiej. Konkurs potrwa do 7 kwietnia. Nadesłano blisko 90 zgłoszeń, zakwalifikowało się 76 osób, a po potwierdzeniach wiemy już, że w przesłuchaniach weźmie udział 73 uczestników z 13 krajów (łącznie z Polską). To już dziesiąta edycja w całej historii konkursu i czwarta wśród tych o randze w pełni międzynarodowej.
Artyści, których będzie okazja podziwiać, przyjadą z takich krajów jak USA, Chiny, Brazylia, Chorwacja, Rosja, Australia, Liban, Izrael, Czechy, Białoruś, Ukraina, Litwa i oczywiście Polska. Uczestnikom podczas prezentacji będą towarzyszyli akompaniatorzy : Grzegorz Biegas, Larisa Czaban, Natalya Gaponenko, Mirella Malorny-Konopka oraz Olena Skrok. Zmagania konkursowe oceni jury w składzie: prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, dr Michael Nemeth, Wiesław Ochman, prof. Feliks Widera oraz Wasyl Wowkun.
Uroczysta inauguracja rozpocznie się operą „Aida" Giuseppe Verdiego 31 marca o godzinie 18. Na scenie zaprezentują się znakomici artyści Opery Śląskiej oraz Anna Patrys (Aida), Małgorzata Walewska (Amneris), Andrzej Dobber (Amonastro), Luis Chapa (Radames). Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.
I etap przesłuchań odbędzie się 1 kwietnia w godz. 10.00 – 14.00 oraz 16.00 – 21.00 i 2 kwietnia w godz. 10.00 – 14.00 oraz 15.00 – 17.00 w Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas II i III etapu, artyści zaprezentują się na deskach Opery Śląskiej. II etap będzie miał miejsce 3 i 4 kwietnia, w godz. 11.00 – 14.00 oraz 16.00 – 20.00. III etap, który zaplanowano 6 kwietnia w godz. 11.00 – 14.00 oraz 18.00 – 21.00, odbędzie się z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej, soliści wystąpią w kostiumach, a oceniana będzie także gra sceniczna. Uczestnicy mają bogaty repertuar do wyboru, w którym znalazły się utwory kompozytorów tworzących na przestrzeni od XVI do XXI wieku. Bilety wstępu na przesłuchania (każdorazowe wejście) kosztują złotówkę. Można je nabyć w kasie Opery Śląskiej lub online przez stronę internetową – www.opera-slaska.pl
Galę wręczenia nagród oraz koncert laureatów, zaplanowano na 7 kwietnia w Operze Śląskiej w Bytomiu. Koncert powtórzony zostanie 9 kwietnia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Pierwsza nagroda w tej edycji to 15 tys. euro, druga – 10 tys. euro i trzecia –7 tys. euro. Zaplanowano także 3 wyróżnienia – 3 tys. euro oraz nagrodę dla najlepszego akompaniatora - 1 tys. euro. Jury może nie przyznać wszystkich nagród oraz ma prawo innego podziału miejsc i wysokości nagród, z zastrzeżeniem, że tylko wysokość pierwszej nagrody jest niepodzielna oraz łączna suma nie przekracza założonej puli ogólnej. Niezależnie od nagród regulaminowych, przewidywane są nagrody pozaregulaminowe, fundowane przez instytucje i osoby prywatne.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym znaleźli się m.in. : Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Bytom Mariusz Wołosz oraz Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.