Wielkie spotkanie miłośników opery

48. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Dziewięć koncertów pełnych najbardziej znanych przebojów muzyki operowej, operetkowej i musicalowej w wykonaniu artystów znanych ze scen krajowych i zagranicznych, Klub Festiwalowy czyli spotkania z gwiazdami, koncerty w kościołach, projekcje multimedialne oraz warsztaty operowe prowadzone przez Małgorzatę Walewską – to atrakcje rozpoczynającego się 9 sierpnia 48. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Przypomnijmy, że tegoroczna edycja przygotowywana jest przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminę Krynica-Zdrój oraz Operę Krakowską, odpowiadającą po raz pierwszy w historii tej imprezy za jej program. Bilety w cenie 50-120 zł oraz karnety na tegoroczny festiwal są już w sprzedaży, także w internetowej. Więcej: www.festiwalkiepury.pl.
- Idea współpracy z Operą Krakowską narodziła się kilka miesięcy temu. Doszliśmy do wniosku, że najwyższy czas by związać się partnersko z Operą Krakowską, jedną z najlepszych w Polsce. Na razie podpisaliśmy list intencyjny o współpracy na najbliższe trzy lata. Wierzę, że Festiwal Kiepury i Opera Krakowska to świetny mariaż i że to początek naszej długiej współpracy – mówił dr Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju, podczas konferencji prasowej, która odbyła się  28 maja w Krynicy Zdroju.

- Ten festiwal ma swoją markę. Postaramy się wpisać w tę markę tym, co robimy najlepiej – podkreślał Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej. – Staraliśmy się poszukać w programie różnorodności, wyjść naprzeciw oczekiwaniom publiczności w Krynicy. Mam nadzieję, że nam się to udało.

Przez osiem dni, na festiwalowej estradzie wystąpią podziwiani od lat ulubieńcy publiczności Krystyna Tyburowska, Bożena Zawiślak-Dolny oraz Jan Wilga. Obok artystów związanych z Operą Krakowską: Katarzyny Oleś-Blacha, Iwony Sochy oraz Tomasza Kuka, Michała Kutnika, Adama Sobierajskiego i Adama Zdunikowskiego zobaczymy i usłyszymy także Małgorzatę Walewską, Wiolettę Chodowicz, Ewę Vesin, Mariusza Godlewskiego i Pavlo Tolstoya. Zaśpiewa także Jacek Wójcicki, mistrz piosenki, który tym razem zaprezentuje polskie szlagiery międzywojnia. - Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na występ Małgorzaty Walewskiej, która tym razem z towarzyszeniem harfy wykona największe przeboje operowe – mówił Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej. – Słyszałem Małgorzatę Walewską w tym repertuarze aranżowanym na głos i harfę. Koncert ten zrobił na mnie wielkie wrażenie.

Koncerty zapowiadają się bardzo różnorodnie, ale łączy je główna myśl festiwalu: „umiłowanie śpiewu". Artystom będą towarzyszyły różne orkiestry: Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy (9 i 10.08.), Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela (10.08.), Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego (12.08.), Salonowa Orkiestra CAMERATA pod kierunkiemWiesława Murzańskiego (13.08.) i Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka (15 i 16.08.). Zaś 14 sierpnia w koncercie pt. „MUSICALOVE" wystąpi Teatr Rampa, prezentując największe hity miłosne ze znanych musicali.

Głównym wydarzeniom festiwalu będą towarzyszyły koncerty w kościołach, podczas których wystąpią m.in.: Iwona Socha, Bożena Zawiślak-Dolny, Michał Kutnik. – Chcielibyśmy, aby muzyka rozbrzmiewała we wszystkich dzielnicach Krynicy-Zdroju i nie tylko w kościołach. Planujemy także, by jeden z koncertów odbył się w cerkwi. Ale o szczegółach poinformujemy niebawem – podkreślał burmistrz dr Dariusz Reśko.

Ciekawostką staną się zapewne „hejnały Kiepurowskie", czyli codziennie o godz. 12, w muszli koncertowej zostanie wykonany jeden utwór z repertuaru Jana Kiepury.

Koncerty festiwalowe będą się odbywały przede wszystkim w Domu Festiwalowym, ale także na deptaku w muszli koncertowej i w budynku Patria, czyli willi hotelowej wybudowanej przez Jana Kiepurę. – Niestety, zakończenie modernizacji Pijalni Głównej zaplanowane jest na koniec sierpnia. Mam informację, że obiekt może być gotowy wcześniej, ale nie możemy ryzykować. Dlatego na Deptaku Krynickim stanie wielki namiot zwany Domem Festiwalowym, lub nawet Pałacem Festiwalowym i w nim odbędzie się większość koncertów – tłumaczył burmistrz dr Dariusz Reśko. – Pozytywną informacją jest, że Pałac Festiwalowy ma bardzo dobrą akustykę.
Więcej na temat programu na stronie internetowej: www.festiwalkiepury.pl w zakładce program.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Materiał Organizatora
20 czerwca 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...