Wielkie święto lalek potrwa siedem dni

28. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek

Dziś w Opolu rozpoczyna się 28. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek. W programie szesnaście przedstawień, w tym jedenaście konkursowych.

Najlepsze spektakle, które w ciągu ostatnich dwóch lat (w takim cyklu odbywa się festiwal) powstały na scenach lalkowych w kraju, wybrano spośród 45. - Nasz festiwal pokazuje, co się w polskim teatrze lalek dzieje, jak jest bogaty, różnorodny w wyborze konwencji - mówi Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. - Wybór, którego musi dokonać rada artystyczna, zawsze jest trudny, to wypadkowa opinii trzech osób (obok szefa OTLiA wradzie zasiadają: scenograf Joanna Braun oraz aktor, reżyser, pedagog Bogusław Kierc).

Konkursową rywalizację rozpoczną gospodarze - opolski teatr lalek w sobotę o 17.00 pokaże "Dziady" [na zdjęciu] Adama Mickiewicza w reżyserii Pawła Passiniego.

W programie festiwalu, rozpisanego na siedem dni, oprócz przedstawień (z których większość zostanie wystawiona dwukrotnie), są koncerty, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkanie z drama-topisarzami... Są propozycje dla dzieci starszych i młodszych, dla młodzieży i dorosłych. Bilety można jeszcze kupić na "Książeczkę", pokazywany poza konkursem spektakl Teatru Baj z Warszawy dla maluchów, które nie ukończyły jeszcze 3 lat (niedziela, godz. 10.00 i 11.30). Do dzieci nieco starszych - od lat 8 - adresowane jest "Wielkie pytanie" Teatru Pinokio z Łodzi. To konkursowe przedstawienie, na które też są jeszcze bilety, zostanie wystawione w poniedziałek -o godz. 11.00 i 16.00. Dla młodzieży i widzów dorosłych znajdą się wolne miejsca na - startujące w konkursie - przedstawienie oparte na powieści Tomasza Manna, należącej do kanonu literatury światowej. "Czarodziejską Górę" (niedziela, 16.OO i poniedziałek, 17.00) firmują Białostocki Teatr Lalek i Teatr Malabar Hotel z Warszawy. Festiwal zakończy w piątkowy wieczór koncert zespołu Mateusz Pospieszalski Quintet"Tralala". I na to wydarzenie również można jeszcze kupić bilety.

W planie imprez towarzyszących 28.OFTL są też przedstawienia plenerowe, na które wstęp jest bezpłatny. Wśród nich znany i ceniony także przez opolską publiczność Teatr Biuro Podróży w poniedziałek o 21.15 na placu przed NCPP (ul. Piastowska 14 A) pokaże autorski spektakl Pawła Szkotaka "Silence/Cisza w Troi" (dla widzów od lat 16).

W tegoroczny festiwal wpisuje się również jubileusz 80-lecia Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Oficjalną uroczystość zaplanowano na sobotni wieczór. A w środę o 12.30 - suplement, czyli promocja książki "Żywioły teatru", wydanej specjalnie na okoliczność jubileuszu.

Małgorzata Kroczyńska
Nowa Trybuna Opolska
8 maja 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia