Wieloosobowa kontrowersja na scenie

"Poliamoria" - reż. Eryk Makohon - Krakowski Teatr Tańca

Krakowski Teatr Tańca pracuje nad spektaklem "Poliamoria", inspirowanym popularnym ostatnio zjawiskiem związków wieloosobowych, będących alternatywą dla społeczeństw opartych na tradycyjnej jednostce "rodziny nuklearnej".

Zjawisko ciekawe i kontrowersyjne, ujęte ruchem autorstwa Eryka Makohona i muzyką Marcina Żminkowskiego.

Premiera 27 października w Nowohuckim Centrum Kultury.

Według Deborah Anapol należy pozwolić, by to miłość nadawała kształt relacji, zamiast wciskać ją w kształt, jaki nasz umysł uznał za właściwy. Teraz, w początkach XXI wieku, coraz częściej wydaje się, że monogamia na całe życie jest raczej mitem niż faktem. Rodzina nuklearna, podstawowa jednostka wielu społeczeństw, należy zaś do zagrożonych gatunków. Bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest żebyśmy porzucili wyuczone przekonania na temat miłości, seksu, intymności i zaangażowania na rzecz gotowości, by odkrywać i przyjmować wszelkie rozwiązania, które będą się sprawdzały

"Związek Petera, Candy i Jessiki stanowi przykład zarówno triady, jak i małżeństwa grupowego. Tak samo jest z relacją Johna, Eli i Carol, singla i dwóch singielek, wspólnie zamieszkujących jedno mieszkanie w Helsinkach. John i Carol spotkali się sześć lat temu na studiach, zaprzyjaźnili i zostali kochankami. Rozstali się, gdy Carol wyjechała, żeby dokończyć naukę na innej uczelni. Wówczas John nawiązał intymną relację z Eli. Kiedy Carol wróciła do Helsinek i poznała Eli, obie poczuły przyciąganie. Postanowiły spróbować życia w trzyosobowej relacji z udziałem Johna. Po dwóch latach zdecydowali się razem zamieszkać, a obecnie rozważają wspólne dziecko".

Deborah Anapol, "Poliamoria"

(-)
Materiał Teatru
26 września 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia