Wiersze - nie tylko zabawne

Czytanie Poezji - wiersze Ludwika Jerzego Kerna - Teatr Powszechny w Radomiu

W cyklu Czytanie Poezji (nie tylko zabawne) wiersze Ludwika Jerzego Kerna. Niedziela 7 maja godz. 12.00 - scena kameralna.

Na ostatnie przed wakacyjną przerwą Czytanie poezji teatr zaprasza wyjątkowo w drugą niedzielę miesiąca (po wydłużonym majowym weekendzie).
Tym razem Danuta Dolecka razem z Jarosławem Rabendą i Krzysztofem Prałatem czytać będą utwory zmarłego niedawno, niezwykle lubianego i cenionego autora - Ludwika Jerzego Kerna.

Pojawi się też zaskakujący wątek muzyczny. Zaskakujący - bo pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele znanych i lubianych piosenek wyszło spod pióra Kerna.
Warto wybrac się w podróż do miejsca, gdzie czas się zatrzymuje, gdzie wszyscy są życzliwi, pogodni i uśmiechnięci. Do wypełnionej poezją krainy łagodności…

* * *

Ludwik Jerzy Kern (1920-2010) - pisarz, poeta, satyryk, prawie całe swe zawodowe życie związany z legendarnym krakowskim "Przekrojem", do którego wprowadził go w 1948 roku sam Konstanty Ildefons Gałczyński. - Umiał się uśmiechać, objaśniać świat w pozytywnych barwach. Robił to zawsze z wielką kulturą i smakiem - wspomina Mieczysław Czuma, b. redaktor naczelny "Przekroju".
Jego specjalnością była krótka forma wiersza lub fraszki, która lekko i dowcipnie komentowała rzeczywistość. Potrafił być także doskonałym poetą lirycznym. Ludwik Jerzy Kern zostanie zapamiętany jako autor wybitnych książek dla dzieci: m.in. "Proszę słonia", "Karampuk" i "Ferdynand Wspaniały", przetłumaczony na 20 języków.

- Kern był jednym z najbardziej utalentowanych poetyckich humorystów naszej współczesności, autorem pełnych wdzięku tekstów piosenek, które - choć powstały wiele lat temu - są do dziś popularne - wspomina prof. Henryk Markiewicz.

„Żył długo i szczęśliwie. Tak mi się przynajmniej zdaje, bo przecież tak naprawdę go nie znałem. Ale ktoś, kto ma taki wspaniały talent i potrafi go wykorzystać, a więc jest w życiu spełniony, musi być szczęśliwy. Bardzo lubię te jego teksty, wierszyki - niby proste i ulotne, a równocześnie bardzo eleganckie, zabawne. Miał cudowny dar łapania okruchów życia. Ludzie uprawiają wyniosłą, wielka poezję, a on umiał napisać o kocyku nad Wisłą. Pisarze często sprawiają wrażenie, że nie lubią ludzi. On lubił. Inni często zachowują się tak, jakby się unosili nad ziemią, a on lubił żyć na wysokości wzroku, w bezpośrednim kontakcie ze swoimi czytelnikami.”
Tadeusz Nyczek, krytyk Literacki

Czytanie poezji to organizowany od 2009 r. cykl spotkań, podczas których - w kameralnej atmosferze małej sceny, przy ciasteczkach i filiżance herbaty – aktorzy radomskiego Teatru prezentują ulubione wiersze i autorów. Do tej pory bohaterami Czytań poezji byli, m.in.: M. Pawlikowskia-Jasnorzewska, K. I. Gałczyński, B. Leśmian, W. Szymborska, J. Tuwim, ks. J. Twardowski, M. Hemar oraz radomscy poeci, m.in. A. Szary.

Wstęp na Czytanie Poezji wolny

Anna Kulpa
Materiały Teatru
30 kwietnia 2011
Portrety
Michał Bałucki

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia