Wieś europejska w Gardzienicach
Ośrodek Praktyk Teatralnych gotowy do podjęcia wielkiego remontuOśrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach jest już gotowy do podjęcia wielkiego remontu i modernizacji swych obiektów za 17 milionów złotych pozyskanych z dotacji unijnych.
Gotowa jest dokumentacja budowlana dla pałacu, jest też zgoda konserwatora, a wczoraj Ośrodek Praktyk Teatralnych otrzymał pozwolenie na budowę. To z kolei otwiera drogę do złożenia pełnej dokumentacji projektowej do podpisania umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego o inwestycji, na którą OPT dostanie 17 mln zł unijnej dotacji. Trzy lubelskie projekty zakwalifikowały się na tzw. listę indywidualną Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, obok Gardzienic - Teatr Stary w Lublinie oraz kościoły w Kazimierzu Dolnym i na Powiślu Lubelskim.
W ciągu trzech lat Ośrodek w Gardzienicach przeprowadzi generalny remont kompleksu pałacowego, który otrzymał po ponad 30 latach zabiegów - pałacu i tzw. oficyny północnej oraz spichlerza. Już przeprowadzono modernizację tzw. szopy, czyli Sali Prób i Zgromadzeń. Z końcem 2012 r. całość utworzy Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Unia przekaże na ten cel 16 950 tys. zł.
- To świadczy, że nas doceniono i zrozumiano nasze potrzeby. Stan pałacu był taki, że gdyby nie interwencyjne prace zabezpieczające jesienią, to mógłby nie przetrwać zimy - mówi Wojciech Goleman, zastępca dyrektora OPT Gardzienice. XVII wieczny pałac w latach 60. XX wieku zaadaptowano na potrzeby Uniwersytetu Ludowego, od którego powstający w 1978 r. teatr Włodzimierza Staniewskiego wydzierżawił i wyremontował własnymi siłami niewielki stary lamus (kaplicę ariańską). Dziesięć lat później teatr miał jeszcze salę na sto osób w zachodniej części pałacowej oficyny. Tymczasem eksperymenty i dokonania teatru, który przybrał formę Ośrodka Praktyk Teatralnych stały się głośne na świecie. Jednak przez lata zwlekano z przekazaniem OTP opustoszałego pałacu, wymyślając dla obiektu coraz to bardziej zaskakujące przeznaczenia (na przykład... dla szkoły policyjnej). Kurczyła się również cierpliwość aktorskiej ekipy.
- 30 lat pracujemy w warunkach siermiężnych - mówił Włodzimierz Staniewski, kiedy w końcu na początku 2008 r. zruinowany pałac przekazano teatrowi. Wygrana w staraniach o unijne pieniądze kończy ten proces destrukcji zabytku, jest też wielkim sukcesem teatru Staniewskiego jako instytucji kultury, prowadzącej szeroki program artystyczny i edukacyjny.
- Liczę, że w ciągu miesiąca podpiszemy umowę w Ministerstwie Kultury, następnie ogłosimy przetargi na wykonawców. Roboty powinny ruszyć latem. Mamy je skończyć do końca 2012 r. - podkreśla Wojciech Goleman. Teatr Gardzienice może grać mimo remontu, bo prace nie obejmują dotychczasowej sceny w oficynie.
Jaki będzie pałac po remoncie
Remont pałacu ma przywrócić pierwotny XVII wieczny układ architektoniczny. Na parterze wchodzić się będzie do sieni połączonej z innymi pomieszczeniami (o powierzchni w sumie 110 m. kw.), tu też będą dwie sale reprezentacyjne o pow. 60 m. kw. każda. Projekt zakłada, że na piętrze, w tzw. Sali Balowej o pow. 160 m. kw., "odbywać się będą regularne koncerty filharmoników, wzorem koncertów w dawnych dworach i pałacach ziemiańskich. Kilka pomieszczeń zyska charakter izb muzealnych, dostępnych dla zwiedzających, z unikatowymi zbiorami związanymi zarówno z historią miejscową jak i eksponatami ze światowych wojaży teatru". Katalog prac obejmuje wzmocnienie konstrukcji, wymianę stropów, nowe pokrycie dachu, wymianę instalacji, a także zaadaptowanie piwnic, dzięki czemu powierzchnia użytkowa pałacu wynosząca teraz ok. 1050 m. kw. zwiększy się o kolejne 300-400 m.kw.
W Spichlerzu z przełomu XIX i XX wieku, pomyślanym w projekcie jako siedziba Akademii Praktyk Teatralnych czyli szkoły działającej pod auspicjami OPT, powstanie nowa, nowoczesna, mobilna scena teatralna z możliwością otwierania jej na zewnątrz budynku. Zmieniona zostanie konstrukcja budynku: wstawione elementy konstrukcyjne żelbetowe, pogłębione i wzmocnione fundamenty. Dzięki temu zostanie uzyskana dodatkowa kondygnacja na poziomie piwnic, a powierzchnia obiektu wzrośnie do ponad 1200 m. kw.
Ośrodek będzie wielofunkcyjny, będzie miał zatem scenę, jak dotychczas - w oficynie pałacowej, nową scenę w Spichlerzu oraz scenę w sali koncertowej Pałacu oraz jeszcze salę prób w Szopie.