Wiosenne głosy tradycji

"Śpiew do tańca i sztuka przyśpiewki" warsztaty i otwarty pokaz

W dniach 17-19 kwietnia 2015 roku w Teatrze Gdynia Główna odbędą się drugie warsztaty z cyklu “Wiosenne Głosy Tradycji”, podczas których weźmiemy na warsztat kieleckie śpiwy, światówki, polki, fokstroty i walczyki czyli repertuar, który rozbrzmiewał przed wojną na kieleckich zabawach. Po warsztatach w niedzielę o godz. 18:00 zapraszamy na otwarty pokaz dla wszystkich chętnych i zainteresowanych.

Prowadząca: Maniucha Bikont. Popracujemy nad emisją głosu – oddechem, tembrem, artykulacją - czyli nad tym jak zaśpiewać na zabawie, żeby nas było słychać. Skupimy się na rytmach trójkowych, na tym jak rozśpiewać krętą melodię, żeby mieściła się w rytmie. Zapraszam zarówno tych, którzy dopiero odkrywają świat tradycyjnego śpiewu, jak i tych, którzy są z nim za pan brat. Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane.
Maniucha Bikont - śpiewaczka, antropolożka kultury, badaczka współczesnych wspólnot praktykujących wiejską muzykę (doktorantka Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego); uczestniczka badań terenowych w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i w Rosji; członkini zespołów muzycznych i teatralnych zajmujących się muzyką tradycyjną, rytuałami, improwizacją i niekonwencjonalnymi technikami wokalnymi. Odbyła roczne stypendium (Wyszehradzkie) w Akademii Muzycznej w Kijowie u Jewgena Jefremowa na wydziale etnomuzykologii. Związana m.in. z Fundacją Muzyka Kresów (od 1999 r.), Stowarzyszeniem „Dom Tańca" (od 2006 r.). Od 2008 roku uczestniczka projektów Jagny Knittel („Polesie – pieśni i ludzie", „Polesie – Ukraina archaiczna", „Polesie białoruskie – na skraju bagien"), współautorka projektu „Polesie Kolberga – Polesie dziś" (2014).
Pedagożka letnich seminariów „Metody raboty s folklornym kolektiwom" w Palandze (Litwa), prowadząca warsztaty śpiewu podczas Kieleckiego Taboru Domu Tańca.
Wokalistka zespołów Dziczka, Z lasu, Zespołu śpiewaczego Ewy Grochowskiej, Tęgie Chłopy, Niefte oraz gościnnie Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, Gęsty Korzuch Kurzu, Prusinowski trio, Bornus Consort i innych wykonujących muzykę tradycyjną in crudo.
Autorka cyklu koncertów w Teatrze Dramatycznym „Moc głosu", kuratorka koncertów na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Członkini Polskiego Seminarium Etnograficznego, Forum Muzyki Tradycyjnej, stowarzyszenia „Panorama Kultur", Stypendystka Ministra Kultury 2013.
Poziom grupy: początkujący/średniozaawansowany.

Harmonogram warsztatów:
piątek: godz. 18.00 - 21.00 (3h)
sobota: godz. 10.00 - 17.00 (6h + przerwa )
niedziela: godz. 13.30 - 17.30 (4h)
Pokaz powarsztatowy: niedziela, godz.18:00 (wstęp wolny)

Miejsce: Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

Opłaty: udział w warsztatach jest płatny. Dzięki dofinansowaniu z miasta Gdynia całkowity koszt wynosi tylko 50 zł.

Zapisy: zgłoszenia przyjmujemy poprzez wypełnienie formularza. Po otrzymaniu Twojego zgłoszenia wyślemy Ci informację o dostępności miejsc i dokonaniu opłaty.

Opłatę za udział w warsztatach prosimy uiszczać na konto nr: 70 2130 0004 2001 0617 4791 0001 (Stowarzyszenie Trójwiejska, Aleja Jana Pawła II 4F/18, 80 – 462 Gdańsk) z dopiskiem „Wiosenne głosy tradycji"
Ważne! Po opłaceniu zajęć wyślij pdf z potwierdzeniem wpłaty na email: glosytradycji@gmail.com
tytuł maila: imię nazwisko, kwiecień 2015 pdf

O zapisie na warsztaty decyduje kolejność uiszczania opłat, a nie kolejność zgłoszeń, liczba miejsc ograniczona. Na zgłoszenia czekamy do środy 15. kwietnia.

Kontakt: glosytradycji@gmail.com

Kontakt telefoniczny: 502 403 906, 692 533 602

Koordynatorki: Olga Krasoń i Katarzyna Rosińska

Organizator: Stowarzyszenie Trójwiejska
www.trojwiejska.pl

Współpraca: Teatr Gdynia Główna
www.teatrgdyniaglowna.pl

Warsztaty są realizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta Gdynia.

 

(-)
Materiał Organizatora
18 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia