Wiosenne pokazy w Instytucie Grotowskiego

Kwarantanna - reż.Jakub Tabisz - Instytut Grotowskiego

Już wkrótce w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego pokażemy dwa wyjątkowe spektakle. W ostatnim tygodniu marca do naszych przestrzeni powróci „Anhelli. Skowyt", najnowszy spektakl Teatru ZAR w reżyserii Jarosława Freta, a 10 i 11 kwietnia odbędzie się premiera „Kwarantanny" w reżyserii Jakuba Tabisza, kolejny spektakl dokumentalny przygotowany w ramach projektu „Teatr na faktach".

„Anhelli. Skowyt" jest spektaklem muzycznym, śpiewanym na żywo i skomponowanym na bazie pieśni ormiańskich, greckich hymnów i prawosławnych irmosów. Wokół postaci głównego bohatera poematu Juliusza Słowackiego, Teatr ZAR buduje muzyczną dramaturgię zaczerpniętą z liturgii chrześcijańskiej oraz obrządków pogrzebowych różnych tradycji wpisując w spektakl figurę Anhellego-Zbawiciela, nawiązując też do tekstów gnostyckich i w towarzyszących mu postaciach widząc Marię Magdalenę. Pada pytanie o niemożność doświadczenia i wyrażenia śmierci, skupiając się na tych kilku minutach żałoby, kiedy zebrani w domu osoby, która odeszła, żałobnicy dokonują pożegnania, odprawienia zmarłego. Jedyne słowa, jakie padają w spektaklu to równocześnie ostatnie wersy poematu Słowackiego, któremu złożony zostaje tu muzyczny i sceniczny hołd. Unikalna kolekcja pieśni, składających się na spektakl Teatru ZAR powstała w wyniku dziesięcioletnich poszukiwań, długotrwałej pracy z pieśniarzami różnych tradycji i obrządków. Pierwsze wersja przedstawienia zatytułowana „Anhelli. Wołanie" miała premierę we wrześniu 2009 roku jako ostatnia część tryptyku „Ewangelie dzieciństwa". We wrześniu 2019 roku w japońskiej Todze podczas IX Olimpiady Teatralnej odbyła się prapremiera nowej wersji, „Anhelli. Skowyt". Szczegóły: http://bit.ly/38IFVIR

„Kwarantanna" to opowieść o ludziach w zamknięciu. O ich radzeniu lub nieradzeniu sobie z wyjątkową sytuacją, jaką był przymusowy lockdown, masowa kwarantanna, spowodowana pandemią COVID-19. Wraz z nią do Europy powrócił temat od zawsze podejmowany przez ludzkość, ale zdawałoby się już zapomniany – zaraza. Każde słowo, które pada w spektaklu zostało wypowiedziane przez żyjącą gdzieś za ścianą osobę. Podstawą do stworzenia scenariusza były rozmowy podczas epidemii. Scenariusz splata indywidualne historie izolacji, emocje które jej towarzyszą i obserwacje na temat całkowitej, nagłej zmiany życia społecznego w sytuacji zagrożenia wirusem. To wszystko posłużyło do zadania fundamentalnych pytań o to, kim się staliśmy. Szczegóły: http://bit.ly/3eFUMY4

Pokazy:
„Anhelli. Skowyt", czw.–sob. 25–27/03/2021, 19:00, pon.–wt. 29–30/03/2021, 19:00, Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Wrocław.

„Kwarantanna", sob.–niedz. 10–11/04/2021, 19:00, Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Wrocław. Po spektaklu 10 kwietnia odbędzie się spotkanie z twórcami i bohaterami spektaklu.

Katarzyna Spychała
Materiał Teatru
19 marca 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia