Wirujący Ziya Azazi zaczarował publiczność

10. Brave Festival - przeciw wypędzeniom z kultury

To było wyjątkowo piękne otwarcie Brave Festival. Ziya Azazi przedstawił tradycję wirujących derwiszy we własnej interpretacji i został nagrodzony trwającą kilka minut owacją na stojąco.

Dla niektórych stałych bywalców Brave Festival wydarzenie otwarcia 10. edycji było zaskoczeniem. Wystąpił Ziya Azazi, artysta, który łączy w swoim spektaklu balet, gimnastykę, teatr i taniec współczesny, a tradycyjny taniec sufich - słynnych wirujących derwiszy - przekształca w ekstatyczny taniec, wypełniony symbolami kulturowego dziedzictwa ludzkości.

Jego spektakl, "Dervish in progress" był o tyle niespodzianką, że publiczność nie zobaczyła wiekowej tradycji w czystej postaci, ale mistyczną kulturę przełożoną na współczesny język. Czy to kłóci się z ideą Brave Festival - przeciw wypędzeniom z kultury? Tylko pozornie. Zanurzony głęboko w dziedzictwo sufich Ziya Azazi pokazał, w jaki sposób tradycję można uratować dla współczesnych, a na tym właśnie zależy organizatorom festiwalu. Zachwycił swoim występem i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. To dla niej artysta bisował w czasie trwania oklasków.

Spektakl doskonale wprowadził w temat tegorocznej edycji Brave, "Święte ciało". Dla Ziyi Azaziego ciało jest narzędziem. Można badać jego granice, odczuwać euforię czy smutek, ale trudno bez niego istnieć. Artysta przedstawił alegorię życia - walki, porażki, przemiany, wyboru drogi i wreszcie zwycięstwa. Pokazał przy tym gimnastyczne akrobacje robiące ogromne wrażenie oraz niezwykle widowiskowy wirujący taniec, w czasie którego wpadł w trans. Co ciekawe, artysta bez obaw czerpie zarówno z muzyki tradycyjnej, jak i współczesnej, tak samo z tradycji muzułmańskiej, jak również chrześcijańskiej i innych.

- Inspiracją może być wszystko, najważniejsze, żeby poruszało strunę w mojej duszy. W gruncie rzeczy wszyscy ludzie na świecie są tacy sami, idziemy podobną ścieżką, dlatego podziały nie mają dla mnie dużego znaczenia - mówi Ziya Azazi. - Chcę zbliżyć się do granic swoich możliwości, tak cielesnych, jak umysłowych. Jeżeli założymy, że wyspa na oceanie jest mną, moimi możliwościami, to ja staram się wskoczyć do oceanu.

W tym roku Brave Festival skoncentrowany jest bardziej na formach teatralnych niż na muzyce, która w poprzednich edycjach miała większe znaczenie. Większy jest również udział artystów zanurzonych we współczesności, dlatego w czasie 10. edycji zobaczymy nie tylko dziedzictwo kulturowe sprzed wieków i tradycyjne rytuały. W kolejnych dniach czeka nas jeszcze kilka niezwykłych przedstawień.

(-)
Materiał Teatru
15 lipca 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...