Witkacy przebije trzydniówkę

33. urodziny zakopiańskiego Teatru im. Witkiewicza

Aż cztery dni - od 21 do 24 lutego - potrwają huczne 33. urodziny zakopiańskiego Teatru im. Witkiewicza. Będą spektakle, koncerty i premiera książki.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, dramatopisarz, prozaik, malarz, fotograf, filozof i skandalista - najbardziej ekscentryczna postać w historii Zakopanego - obchodziłby 24 lutego 133 urodziny. Tego dnia 33 urodziny obchodzić będzie teatr, którego działalności Witkacy patronuje w stolicy Tatr. To jedyna profesjonalna scena działająca stale i ze stałym repertuarowym zespołem w polskich górach.

Śmiało można stwierdzić, że wyjątkowa w Europie. W praktyce oznacza to, że podczas pobytu w Zakopanem można inspirować się Witkiewiczem nie tylko jako wielbicielem gór i narciarzem, ale także artystą: po nartach można pójść na spektakl lub koncert. Bo teatr to "schronisko dla teatrałów", czyli wszystkich ludzi odczuwających wciąż żywą potrzebę obcowania ze sztuką. Założyli go studenci i absolwenci wydziału aktorskiego i reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie pod kierownictwem Andrzeja Dziuka. Chcieli być artystycznie samodzielni i wspólnie poszukiwać idei pokonujących bezwład instytucji kulturalnych lat 80. XX w.

- Myślę, że nasza odrębność wynika nie tylko z tego, iż naszym patronem jest profetyczny Witkacy, ale i z faktu, iż istniejemy, żyjemy i pracujemy u podnóża Tatr - w Zakopanem - powiedział "Rzeczpospolitej" dyrektor, pomysłodawca i założyciel teatru Andrzej Dziuk. - Nasza działalność jest więc bezpośrednio związana z sezonowością - sezonem letnim i zimowym. Chcemy i poniekąd musimy być różnorodni i atrakcyjni, jeśli liczymy na obecność, uczestnictwo naszych gości w teatrze. Dlatego też co wieczór prezentujemy inną pozycję z naszego repertuaru - inny temat. To wymaga wielkiej odwagi i dyspozycyjności całego zespołu teatru, ale to też, myślę, nas rozwija, a przez to sprawia, że czujemy się spełnieni i potrzebni.

Teatr wpisuje się w miasto i działa w wielu jego miejscach, co oznacza, że oglądanie spektakli łączy się nie tylko z malowniczymi spacerami po Zakopanem, ale też zwiedzaniem historycznych miejsc i przebywaniem w wyjątkowych pod względem architektonicznym obiektach. Teatr gra w Willi Koliba, Galerii Władysława Hasiora, Galerii Sztuki XX w. w willi Oksza, w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, w Cafe Tygodnik Podhalański oraz w Le Scandale Club Hotelu Aries. Główna siedziba, dawny Zakład Wodoleczniczy dr. Andrzeja Chramca, w czasach swej pierwszej świetności w I połowie XX wieku była miejscem spotkań elity intelektualno-artystycznej. Po 100 latach upodobania jej gości są podobne.

W pierwszy dzień czterodniowych urodzin odbędzie się premiera spektaklu "Raz, dwa, raz" w reżyserii Andrzeja Dziuka na podstawie "Cmentarzyska samochodów" Fernando Arrabala. Spektakl będzie można obejrzeć na Scenie Witkacego, potem zaś na Scenie A. Bazakbala koncert da Babu Król. W czwartek 22 lutego widzowie zobaczą "Dom widzących ducha" w reżyserii Agaty Biziuk na podstawie "Spalonej powieści" J. Gołoskowera. Po spektaklu teatr zaprasza na koncert RSS - Boys.

W piątek 23 lutego wydarzenia toczyć się będą już od godz. 18.15, kiedy to znawcy twórczości Witkiewicza spotkają się z okazji premiery książki "Witkacy. Logos i żywioły", wydanej przez Peter Lang GmbH Internationaler Verlag der Wissenschaften we Frankfurcie nad Menem. Dyskusja odbędzie się z udziałem prof. Teresy Pękali, prof. Iwony Lorenc, prof. Ewy Łubieniewskiej, dr hab. Anny Kawalec, dr. hab. Zbigniewa Moździerza, dr. Rafała Czekaja, dr Ewy Szkudlarek oraz Andrzeja St. Dziuka, Doroty Ficoń, Krzysztofa Najbora i Andrzeja Bieniasa. O godz. 21.00 rozpocznie się pokaz "Operetki" Gombrowicza w inscenizacja Andrzeja Dziuka, przygotowanej z myślą o otwarciu tegorocznego sezonu zimowego.

Najbardziej obfity jest program 24 lutego. Uświetni go premiera spektaklu "Witkacy" Andrzeja Dziuka, kolażu złożonego z najważniejszych przedstawień teatru - "Dr Faustus", "Cabaret Voltaire", "Np.Edyp", "Pif! Paf! Puf!", "Medea", "Czarodziejska góra" i "Barabasz". Potem urodzinowy tort, koncert Eabs i wspólne świętowanie do białego rana.

Jacek Cieślak
Rzeczpospolita
24 lutego 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...