Wkraczamy w nowy etap!
Przed nami wielkie zmiany: nowy dyrektor, nowy dział i oczywiście, nowe tytuły.13 grudnia, w rocznicę pierwszej premiery Anny Augustynowicz przy Wałach Chrobrego – „Klątwy" Stanisława Wyspiańskiego –wystawiony zostanie „Odlot" Zenona Fajfera. Będzie to wyjątkowa, bo ostatnia premiera Anny Augustynowicz w roli dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Całe moje zawodowe życie i to, kim jestem, zostało sformułowane przez zespół, z którym 30 lat temu spotkałam się tutaj po raz pierwszy." – Anna Augustynowicz
Idzie nowe, a nowe jest kolorowe!
Augustynowicz kończy pracę na stanowisku dyrektora, ale nie rezygnuje z teatru, bo jak sama mówi: show must go on, zabawa trwa dalej, teatr jest jeden. Po blisko trzydziestu latach dyrekcji artystycznej, Anna Augustynowicz powierza tę funkcję Jakubowi Skrzywankowi, obecnemu kuratorowi programowemu naszego teatru, z którego inicjatywy bieżący sezon ruszył pod hasłem „Sezon bezpowrotnie utraconej nadziei na społeczną zmianę?".
Mam takie marzenie, żeby ten teatr nadal był teatrem bardzo głęboko poszukującym artystycznie i mającym odwagę do zabierania głosu w ważnych sprawach, będącym także blisko widzów – najważniejszych osób w teatrze." – Jakub Skrzywanek
W jakie rejony zawędruje Teatr Współczesny?
W nowym roku wciąż będziemy przypatrywać się temu, co dzieje się obecnie, a także kontynuować nasze rozważania nad tym, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach. Będziemy również pytać, jak nie utracić nadziei. Gdzie szukać siły, aby walczyć o wszystko to, co wydaje się nam najistotniejsze? I jak nie stać się obojętnym w świecie, który coraz częściej wydaje się zmierzać w kierunku przepaści?
Próbując znaleźć odpowiedź na te pytania, zrobimy wszystko, żeby w nierównej walce z otaczającą nas rzeczywistością opowiedzieć o tym, co ważne, a także o tych, którzy potrzebują, żeby zabrać głos w ich imieniu. W tym celu szykujemy dla Was jeszcze sześć premier. Debiutująca reżyserka, Maria Magdalena Kozłowska, będzie się przyglądać szczecińskim fokom, które nieoczekiwanie prowadzą próby do detektywistycznego musicalu (!) inspirowanego „Grażyną" Adama Mickiewicza. Równocześnie młodzież i dorosłych zaprosimy na „Edukację seksualną" autorstwa Michała Buszewicza, spektakl w którym postaramy się „odwstydzić" temat seksualności i pokazać, że edukacja seksualna to nie tylko istotna społecznie kwestia, ale też dobra zabawa. Bohaterem końca sezonu będzie ten, który był gotów umrzeć na krzyżu za wolność i równość wszystkich nas – Spartakus! Opierając się na nagrodzonym European Press Prize reportażu Janusza Schwertnera „Miłość w czasach zarazy", zabierzemy głos wobec braku systemowego wsparcia psychiatrycznego dla tysięcy wykluczonych nastolatków w Polsce. Z końcem sezonu przedstawimy także pierwsze efekty nowego programu dla młodych artystów „Scena Nowe Sytuacje". Pierwsza premiera – „Wiarołomna" Hany Umedy jeszcze w tym sezonie. Teatr Współczesny w Szczecinie będzie wspierał artystki i artystów dopiero rozpoczynających pracę w teatrze, dlatego w przyszłym sezonie zobaczymy kolejne, po debiutach tego sezonu (Szczypek, Kozłowskiej i Umedy), prace rezydencyjne – będą to „Grunwald rekonstrukcja" Jana Kantego Zienki i Eweliny Węgiel oraz „Dotyk za dotyk. Potańcówka" Katarzyny Sikory i Oskara Malinowskiego.
Co jeszcze szykujemy?
Jednak dla nas, nowy czas to przede wszystkim nowa okazja do spotkania z Wami – naszymi widzami. Rozpoczynamy realizację projektów przygotowywanych przez świeżo powołany dział pedagogiki teatralnej. Już teraz wspólnie z teatrem w Schwedt prowadzimy międzynarodowy klub teatralny (Cyfrowe Forum Teatralne.pl), w ramach którego szukamy alternatywnych i teatralnych strategii na znoszenie granic, które zwłaszcza w dobie pandemii dodatkowo próbują nas od siebie oddalić. Kwestię sąsiedztwa będziemy badać nie tylko w wymiarze międzynarodowym, ale i lokalnym, zapraszając mieszkańców Szczecina do współtworzenia kolejnych projektów. A przede wszystkim, będziemy starali się być jak najbliżej Was!
Do zobaczenia w Teatrze Współczesnym!