Wkrótce Festiwal Rynek Sztuki

12. Festiwal Rynek Sztuki

Różnorodność gatunków muzycznych, które łączą w swojej twórczości muzycy i zespoły prezentujące się na tegorocznej scenie festiwalowej, to dla publiczności Rynku Sztuki gwarancja doskonałej zabawy.

Pierwszego dnia imprezy obędzie się koncert Marii Peszek. Artystka wydała w tym roku intrygujący w warstwie tekstowej i muzycznej album "Jezus Maria Peszek", który słuchacze przyjęli z aplauzem. Peszek zadebiutowała w 2005 roku albumem "Miasto mania", na którym wyraźnie dało się wyczuć aktorski szlif piosenkarki. Jej druga studyjna płyta, "Maria Awaria", zyskała status platynowej i dotarła na pierwsze miejsce Oficjalnej Listy Sprzedaży ZPAV.

Drugiego dnia festiwalu, 1 września, na Starym Rynku w Płocku usłyszeć będzie można Lao Che. Album "Powstanie Warszawskie", wydany w 2005 roku, przyniósł płockiemu zespołowi popularność i uznanie wśród publiczności i krytyków. W ubiegłym roku ukazała się piąta płyta Lao Che "Soundtrack", która pokryła się złotem. Przez ostatnich osiem lat grupa pojawiała się na scenach najważniejszych polskich festiwali, m.in. Przystanku Woodstock czy Męskiego Grania.

Wyjątkową atrakcją przygotowaną przez organizatorów będą pokazy dwóch arcydzieł kina niemego. Ucieszą one nie tylko amatorów srebrnego ekranu, bowiem obu filmom będzie towarzyszyć muzyka na żywo. Pierwszy obraz - "Berlin: Symfonia Wielkiego Miasta" zaprezentowany zostanie 31 sierpnia. Dokument Ruttmanna z 1927 roku jest zapisem jednego dnia życia w Berlinie. Oryginalną muzykę do filmu napisał Edmund Meisel, a podczas projekcji na festiwalu Rynek Sztuki własną ścieżkę dźwiękową zaprezentuje zespół Horny Trees. Trio jazzowe tworzy trójka przyjaciół, Paweł Szamburski, Maciej Trifonidis Bielawski i Hubert Zemler.

"Nosferatu: Symfonia Grozy", jeden z najwybitniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu będzie można obejrzeć 1 września. Dzieło Murnaua to jeden z pierwszych horrorów w historii kina, a kreacja Maxa Schrecka jako tytułowego bohatera jest na tyle przekonująca, że wielu wierzyło, iż naprawdę jest wampirem. Podczas festiwalu oprawę muzyczną do filmu zapewni zespół Czerwie. Muzycy formacji, która działa już 13 lat łączą dźwięki rocka, punku i folkowe brzmienie.

Dwie formacje reprezentować będą trzeci kulturalny składnik festiwalu Rynku Sztuki, czyli teatr. Pierwszą z nich jest czeska grupa Divaldo Kvelb (na zdjęciu), założona w 1997 roku. Artyści prezentują teatr lalkowy, uliczny i alternatywny. Wykraczają poza sztywne ramy jednego gatunku wykorzystując taniec, muzykę graną na żywo i akrobatykę. Sami o swojej twórczości mówią tak: "Teatr jest dla nas sposobem wyrażania świata i społeczeństwa, w którym żyjemy, czymś z czym się identyfikujemy, naszym sposobem na życie".

Kolejną grupą, którą widzowie będą mogli zobaczyć na płockim Starym Rynku jest Klinika Lalek. Zespół powstał ponad ćwierć wieku temu we Wrocławiu, a od blisko dwudziestu lat działa jako wędrowna trupa teatralna. W swych działaniach skupia się głównie na teatrze lalek, ale korzysta także z innych środków wyrazu prezentując również teatr machin i instalacji oraz widowiska plenerowe i spektakle sceniczne.

Niespodzianką i atrakcją nie tylko dla dzieci są trzydniowe warsztaty kuglarskie przygotowane w ramach projektu Akcja Animacja. Od 28 do 30 sierpnia będzie można poznać techniki chodzenia na szczudłach, kręcenia talerzami oraz żonglowania. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Rynek Sztuki, 31 sierpnia - 1 września, Stary Rynek w Płocku, wstęp bezpłatny

(-)
Materiał Festiwalu
22 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia