Wkrótce Gliwickie Spotkania Teatralne
rezerwacja biletów rusza 15. marcaTegoroczna edycja festiwalu obfitować będzie więc w najznakomitsze teatralne osobistości, pozwalając tym samym gliwickiej publiczności zetknąć się z najważniejszymi wydarzeniami sezonu. Na tym jednak nie koniec!
Największym wydarzeniem tegorocznej edycji jest niewątpliwie prapremiera przedstawienia "Danteida Boska komedia" w wykonaniu gliwickiego Teatru "A". To właśnie pierwsze wystawienie tego obrazu w Ruinach Teatru "Victoria" otworzy festiwal. Dwa kolejne dni upłyną pod znakiem jednych z najgłośniejszych warszawskich spektakli ostatnich czasów. "Danuta W." w reżyserii oraz wykonaniu Krystyny Jandy to próba przeniesienia na deski sceniczne, legendarnej już, autobiografii byłej prezydentowej. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że polska królowa monodramu robi to wręcz wyśmienicie. Adaptacji innej autobiografii, "Dzienników" Witolda Gombrowicza, podjął się natomiast Mikołaj Grabowski. Jego spektakl, zrealizowany w brawurowej obsadzie, święci na polskich scenach triumfy nieprzerwanie od dnia swojej premiery.
Następnych gości Spotkań, nie trzeba nikomu przedstawiać, ani tym bardziej rekomendować. Anna Augustynowicz, wybitna reżyserka, prekursorka inscenizowania najnowszej europejskiej dramaturgii w polskim teatrze, zrealizowała kolosalne dzieło Alberta Camusa o jednym z rzymskich cesarzy. Jej "Kaligula" to zdecydowanie najmocniejsza propozycja tegorocznego festiwalu. Legendarny poznański Teatr Ósmego Dnia, wyrastający z najlepszej tradycji teatrów studenckich, powraca do nas ze swoim najnowszym projektem "Do władzy wielkiej i sprawiedliwej", w którym poruszy ważkie problemy polityczne i społeczne. Chwilę lżejszego oddechu zapewni nam "Hommage Chagall" Teatru Groteska z Krakowa. To pełnoplastyczne przedstawienie stanowi niezwykle udaną próbę przełożenia malarstwa (i to nie byle jakiego!) na język teatru. Już dzień później na festiwalowej scenie zagości Witkacy - a któż lepiej realizuje, pełne Czystej Formy, dzieła wielkiego teatralnego mistrza, jak nie zakopiański teatr jego imienia? Obejrzymy więc ich inscenizację "Bezimiennego dzieła", której olbrzymi sukces skłonił władze teatru do wznowienia przedstawienia. Tych, którzy nie przepadają za sztuką Witkacego, zapraszamy w tym czasie na Scenę muzyczną GST do Kina Amok, gdzie odbędą się dwa koncerty: jednoosobowego projektu CeZik & KlejNuty "Kameralny akt solowy" oraz znany i lubiany "Czesław Śpiewa". Zbiór humorystycznych utworów garściami czerpiących ze świata popkultury, z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu.
XXIV Gliwickie Spotkania Teatralne zamkną w tym roku występy kolejnych legend polskiej sztuki scenicznej. Piotr Cieplak w legnickim teatrze powraca do spektaklu, którym odniósł ogromny sukces na pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje". Jego "Historia o Miłosiernej, czyli Testament Psa" to próba rozliczenia z fałszywą pobożnością, która staje się doskonałym komentarzem do sytuacji, które znamy z pierwszych stron gazet. Choć ostatnie przedstawienie nie jest monodramem, należy przyznać, że Piotr Fronczewski na scenie potrafi przyćmić swoją osobą wszystkich pozostałych aktorów. W "Ja, Feuerbach" mierzy się on z rolą starszego aktora, który postanawia powrócić do teatru w wielkim stylu. Ten krótki opis powinien chyba wystarczyć za całą rekomendację tego przedstawienia.
Przez cały czas trwania Spotkań, w Ruinach Teatru "Victoria" działać będzie dźwiękowa rzeźba Katarzyny Krakowiak - artystki, która odnosi sukcesy nie tylko w Polsce, ale i za granicą - wystarczy tu wymienić zaledwie Nowy Jork, Jerozolimę, Londyn czy ubiegłoroczną edycję weneckiego Biennale. Jej praca sprawi, że obok Ruin nie będzie można przejść obojętnie.
XXIV GLIWICKIE SPOTKANIA TEATRALNE
10 - 19 maja 2013
Rezerwacja i sprzedaż biletów - od 15 marca.