Wkrótce XIII Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

Przedstawienia teatralne, koncerty, wystawy i konferencje znajdą się w programie Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się w niedzielę 8 listopada w Łodzi.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor imprezy, ks. Waldemar Sondka, tegorocznej edycji festiwalu towarzyszą słowa Cypriana Norwida: - Kształtem miłości piękno jest - i tyle. Zwrócił uwagę, że temat piękna jest bardzo ważnym elementem rozważań o sztuce. Według niego, relacja między dobrem a pięknem musi skłaniać do refleksji, tak "jak ten festiwal, który jest czasem łaski, poszukiwania zachwytu i entuzjazmu".

Jak zapowiedział ks. Sondka, w tym roku będzie można zobaczyć artystów z 17 krajów w bardzo różnym repertuarze teatralnym, muzycznym, wystawowym. Zaplanowano 27 artystycznych spotkań, m.in. w kościele środowisk twórczych, Teatrze im. Jaracza, Teatrze Powszechnym i Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Budżet tegorocznej imprezy wynosi ok. 500 tys. zł.

Tradycyjnie festiwal zainauguruje zaduszkowa msza św. za zmarłych twórców kultury. Po jej zakończeniu odbędzie się wernisaż wystawy francuskiego fotografika Philippe\'a Brame. W pierwszym dniu festiwalu będzie można także obejrzeć spektakl Teatru Logos z Łodzi "7 słów o ziemi" i wysłuchać koncertu pieśni gospel w wykonaniu The Jackson Singers z USA.

Na festiwalu pokazanych zostanie kilka spektakli teatralnych, m.in. przygotowany przez Teatr Modrzejewskiej z Legnicy "Osobisty Jezus" w reż. Przemysława Wojcieszka. Teatr Stu z Krakowa zaprezentuje "Biesy" według Fiodora Dostojewskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego, a Teatr Współczesny z Wrocławia "Króla Leara" Williama Szekspira. W ramach festiwalowych występów swoje recitale zapowiedziały m.in. zespół P.G.R. - Projekt Grzegorza Rogali, którego utwory inspirowane są ludową muzyką polską i żydowską. Będzie można również wysłuchać koncertu muzyki medytacyjnej libańskiego artysty Rabih Abou-Khalila.

Imprezę zakończy 22 listopada koncert muzyki kameralnej w wykonaniu Morphing Vienna Chamber Orchestra z Austrii.

W tym roku organizatorzy festiwalu przygotowali prawie 10 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się będzie po nie zgłaszać od soboty 31 października do biura festiwalu, działającego przy kościele środowisk twórczych w Łodzi.

(-)
PAP
24 października 2012

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia