Włoski teatr cieni w BTL
"Widmo Antygony" - reż. Fabrizio Montecchi - Białostocki Teatr LalekW Białostockim Teatrze Lalek już czwarta premiera w nowym sezonie. Tym razem zespół BTL we współpracy z wybitnymi włoskim twórcami pracuje nad współczesną wersją mitu o Antygonie na podstawie tragedii Sofoklesa.
Spektakl tworzą wybitni twórcy teatru cieni z Włoch. Autorem całego pomysłu jest Fabrizio Montecchi, współtwórca słynnego teatru Gioco Vita we Włoszech, jeden z najwybitniejszych twórców teatru cieni w Europie. Towarzyszy mu wieloletnia partnerka - Nicoletta Garioni, scenografka, autorka cieni i masek. Jej projekty, szkice, pomysły na ożywienie przestrzeni plastycznej w spektaklu będzie można oglądać na wystawie w foyer teatru. Wernisaż odbędzie się przed premierą "Widma Antygony" Natomiast autorski scenariusz na podstawie greckiej tragedii Sofoklesa stworzył Nicola Lusuardi, włoski dramatopisarz, autor scenariuszy teatralnych i filmowych.
- Dla nas tekst "Antygony" wciąż pokazuje problem, który od wieków nie został rozwiązany. To wewnętrzny konflikt pomiędzy sumieniem a władzą polityczną. Chodzi głównie o to, jaką kto ma władzę do podejmowania decyzji i jak ta władza rozprzestrzenia się. Zastanawiamy się, w którym momencie zaczyna się prawo każdego człowieka do przeciwstawienia się regułom tworzonym przez prawo. Ten problem jest wciąż aktualny i dotyczy każdego człowieka - powiedział Nicola Lusardi, autor scenariusza.
Reżyser spektaklu Fabrizio Montecchi zaznaczył, że współpraca z "Lalkami" i praca nad spektaklem jest ogromną szansa zmierzenia się z ważnym tekstem i problemem, który Sofokles zawarł w "Antygonie", a także jest to praca nad przetworzeniem dramatu w specyficzny rodzaj obrazu, który daje teatr cieni. Montecchi zaznaczył że zmierzenie się z rzeczywistymi figurami cieniowymi, cieniami masek, cieniami aktora jest także eksperymentem z formą tego typu teatru.
Mocną stroną sztuki jest oprawa plastyczna. Maski i lalki cieniowe, mroczne postaci, cienie ptaków stworzone przez Nicolette Garioni tworzą niepokojący klimat przedstawienia. W połączenia z rzeźbionymi, abstrakcyjnymi kostiumami autorstwa słynnej scenografki Zofii de Ines (autorki kostiumów m.in do "Księżniczki Anginy") podkreślają ogrom tragedii. W tle rozbrzmiewać będzie wybór fragmentów dzieł Krzysztofa Pendereckiego i Mikołaja Góreckiego.
Marek Waszkiel, dyrektor BTL zaznacza, że "Widmo Antygony" to szalenie współczesny rodzaj odczytania antycznego dramatu.
- Sztuka odkrywa mądrość współczesnego rozmawiania o ważnych i trudnych decyzjach, o naszym sumieniu, o decyzjach życiowych nawet takich jak eutanazja - dodaje Waszkiel.
Premiera 5 listopada o godz. 18. Występują: Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Iwona Szczęsna, Izabela Wilczewska, Krzysztof Bitdorf, Jacek Dojlidko, Ryszard Doliński i Artur Dwulit. Z włoskiego tekst przełożyła Anna Wasilewska,a w zakresie słowa z reżyserem współpracował Wiesław Czołpiński.
W najbliższym czasie spektakl będzie grany w dniach: 6.11 o godz. 18, 8.11 o godz. 11, 9.11 o godz.9, 10.11 o godz. 11 i 11-13.11 o godz. 18.00.