Wojna i baśń. Premiery w szkole teatralnej
"Niech żyje wojna!!!" - reż. Remigiusz Brzyk, "Baśń o Andersie" - reż. Małgorzata Hajewska-Krzysztofik - Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Teatr PWSTW PWST dwie premiery. "Baśń o Andersenie" w reżyserii Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik i "Niech żyje wojna" Pawła Demirskiego w reż. Remigiusza Brzyka.
"Hans Christian Andersen jest w agonii. Baśnie Andersena i halucynacje umierającego poety materializująsię na scenie, żeby złożyć się na podsumowanie jego życia. Spektakl jest teatralną transmisją z mózgu umierającego człowieka" - czytamy w materiałach prasowych dotyczących premiery spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
"Baśń o Andersenie" w reżyserii Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik to spektakl powstały na podstawie "Życia baśni pisarza" Jackie Wullschlager z fragmentami baśni, listów i dzienników H.Ch. Andersena.
Z kolei Paweł Demirski - autor i Remigiusz Brzyk - reżyser, laureat ubiegłorocznej nagrody Laur Konrada na festiwalu Interpretacje, postanowili wystawić wraz ze studentami spektakl "Niech żyje wojna". Inspiracją do napisania tego tekstu był serial zrealizowany na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego "Czterej pancerni i pies", wyprodukowany przez Telewizją Polską prawie 50 lat temu. Autor jednak nie dokonał teatralnej adaptacji popularnego tematu, lecz stworzył całkowicie nowy obraz wojny będący przeciwieństwem tego, jak wojnę pokazywał serial o "pancerniakach". To sztuka "przeciwko" - przeciwko propagandzie samego serialu, przeciwko mitologizacji bohaterstwa Polaków, przeciwko zawłaszczaniu historii. A nawet przeciwko współczesnym filmom wojennym, które idealizują wojnę, ukazująją jako zabawę lub grę komputerową. Dla twórców ważne jest ukazanie tego, czego w oficjalnej historii nie można znaleźć, co zostało zapomniane lub świadomie odrzucone. Intencją ich spektaklu jest ukazanie losów postaci wplątanych w tryby historii i przez nią manipulowanych.
Sobota, 10 stycznia, godz. 19, poniedziałek, 12 stycznia, godz. 19, PWST