Wokół Franciszki Themerson i Króla Ubu

3. Transgraniczny Festiwal Sztuki im. Stefana Themersona. SkArPa

25 października na Festiwalu Themersonów SkArPa to aż trzy premiery (dwie - książkowe, jedna – teatralna), dyskusją wokół Ubu, wernisaż i projekcje filmów.

Od ubiegłej soboty (19 października) w Płockiej Galerii Sztuki można oglądać prace Franciszki Themerson*. To 25 rysunków, które artystka narysowała w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Prace pochodzą z cykli: Nowa architektura (koniec lat 50.) i Ślady życia (początek lat 60.). Tworząc je, Franciszka Themerson używała różnych technik. Obok grubej kreski pojawia się rysowana cienkim piórkiem czy długopisem. Powstają prace, które rozbrajają prostotą i oszczędnością środków. - Znalazłam wreszcie wizualny język, którego szukałam, by móc poznawać i przekazywać rzeczywistość, tak jak jej doświadczałam. Język bi-abstrakcyjny. Jak już wspomniałam – nie wymyśliłam go, ale go wymalowałam. A teraz pozwalam mu się rozwijać w zgodzie z jego własnymi prawami – mówiła o swoich pracach Franciszka Themerson. Warto się pośpieszyć, bo wystawa trwa jedynie do końca października.

Dla fanów twórczości Franciszki, specjalnie na tegoroczny festiwal, Gaberbocchus w Polsce, przy wsparciu Instytutu Książki i Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, przygotował polską premierę „Obrazy bi-abstrakcyjne / bi-abstract pictures" zawierającą jej rysunki i wyjątkowy tekst, autorstwa samej artystki (w tłumaczeniu Klary Kopcińskiej), która rzadko opowiadała o swojej twórczości. Tekst został wygłoszony 28 listopada 1957 roku w Gaberocchus Common Room 28 listopada 1957 roku, a następnie opublikowany w „Art News and Review" nr X/16, 30 sierpnia 1958 roku. Premiera książki odbędzie się 25 października o godz. 17 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

Ale to nie jedyna książkowa promocja tegorocznego festiwalu. Wspólnie z wydawnictwem Widnokrąg zapraszamy na premierę teatralną „Pan Tom buduje dom" zrealizowaną przez Stowarzyszenie Teatr Per Se, po której swoją premierę będzie miała książka dla dzieci S. F. Themersonów „Był gdzieś haj taki kraj, Była gdzie taka wieś".

Themersonom przyświecał cel, by książki były nie tyle bestsellerami, ale, jak sami je nazwali, BESTLOOKERAMI. „Był gdzieś haj taki kraj, Była gdzie taka wieś" (dwie książki w jednym tomie) to właśnie takie bestlookery! Są przykładem idealnej kompozycji słowa, ilustracji i typografii oraz zabawy językiem – zdania są jakby ulepione z plasteliny: giętkie, wymodelowane, zaskakujące! Rysunki Franciszki urzekają elegancją kreski, prostotą wyrazu i humorem.

Wydawcą książki jest autorska oficyna wydawnicza Widnokrąg z Warszawy. Obok własnych książek starają się przybliżać literaturę dziecięcą i młodzieżową z innych krajów, szczególnie tę uhonorowaną międzynarodowymi nagrodami, zarówno w zakresie literatury, jak i ilustracji. Widnokrąg podkreśla, że wydawane przez niego książki uwrażliwiają na inność i pomagają zrozumieć odmienność.

Piątek to również uroczystość otwarcia ulicy Themersonów w Płocku, wernisaż wystawy w Książnicy Płockiej, a na zakończenia dnia pokaz filmów autorstwa Franciszki i Stefana.

Przez cały czas trwania festiwalu w sprzedaży są również wydawnictwa themersonowskie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Festiwal organizowany jest pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Płocka, partnerem POKiS przy organizacji festiwalu - Instytut Książki i Auto Forum Płock. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

(-)
Materiał Organizatora
25 października 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia