Wolna Polska zniewolona

"Holoubek syn Picassa" - reż. Julia Szmyt - Teatr Nowy w Poznaniu

Reżyserka Julia Szmyt stara się uciąć niekończącą się dyskusję na temat zalet i wad PRL-u swoim najnowszym spektaklem "Holoubek syn Picassa". Przedstawienie będzie można zobaczyć pod koniec września na deskach Sceny Nowej Teatru Nowego.

Epoka PRL stale żyje w społecznej świadomości przez ciągłą rewizję, ale też sentyment. Nadal dla wielu osób jest to czas szczególny, bo związany z dzieciństwem i młodością. Nowemu pokoleniu ustrój ten jawi się głównie jako stale depczący po piętach splot anegdot wypowiadanych przez rodziców i dziadków. Tasowanie zalet i wad poprzedniego ustroju nadal zajmuje nas z żarliwością, jakby dopiero jednoznaczne rozstrzygnięcie sporu mogło ostatecznie zakończyć ten miniony okres historyczny. Wygląda na to, że mimo upływu lat, rok 1989 jeszcze się nie skończył.

Reżyserka Julia Szmyt swoim najnowszym spektaklem stara się zakończyć tę dyskusję. Na warsztat weźmie przy tym zarówno przeszłość jak i teraźniejszość. W opisie swojego przedstawienia zakłada niewygodną tezę na temat wolności i naszej z nią relacji. Według niej, nie umiemy z niej należycie korzystać. O Polsce dzisiejszej, a więc Polsce wymykającej się stałym dysputom na temat przyszłości Szmyt opowie za pomocą nowego spektaklu.

Bohaterowie dawnych animacji, tacy jak Żwirek i Muchomorek, Krokodyl Giena czy Piaskowy Dziadek, staną się bohaterami zapowiadanego przedstawienia. Niegdyś chwytający za serce, dziś prawie całkowicie zapomniani, upomną się o swoją uwagę przytaczając własne doświadczenia, a także komentując dzisiejsze realia. Scena przemieni się w specjalistyczny ośrodek internowania bohaterów minionych animacji. Postaci te zderzą ze sobą przeszłość i teraźniejszość, by zadać pytania zarówno o przyszłość Polski, jak i społecznej relacji z historią.

Premiera spektaklu odbyła się w ramach 5. edycji Sceny Debiutów. Przedstawienie powstało we współpracy z Akademią Teatralną w Warszawie. Wcześniej reżyserka miała już do czynienia z teatrem poprzez współpracę z Grupą Teatralną Prefabrykaty, z którą w 2006 roku pracowała przy projekcie "DNA Felicita".

Autorami dramatu jestduet w postaci Andreasa Pilgrima i Sebastiana Majewskiego. Tekst powstał w ramach zamkniętego konkursu dramaturgicznego "strefa kontaktu 1016", który zorganizowany został przez Wrocławski Teatr Współczesny.

Julia Niedziejko
kultura.poznan.pl
1 października 2018
Portrety
Julia Szmyt

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...