Woyzeck w reż. Grzegorza Jaremki w programie 10. Festiwalu Fast Forward

Spektakl TR Warszawa, "Woyzeck" w reżyserii Grzegorza Jaremki, laureata nagrody Debiut TR 2017, znalazł się w programie 10. Festiwalu Fast Forward, organizowanego online w dniach 13-15 listopada 2020 przez Staatsschauspiel Dresden.

14 listopada (sobota) o g. 20:00 na stronie internetowej Festiwalu Fast Forward (https://www.fastforw.art/start?lang=en) zaprezentowana zostanie rejestracja spektaklu "Woyzeck" w reżyserii Grzegorza Jaremki. Po pokazie, również na stronie festiwalu, odbędzie się spotkanie na żywo z Marcinem Cecko, dramaturgiem spektaklu.

FESTIWAL FAST FORWARD
Festiwal Fast Forward prezentuje najciekawsze spektakle teatralne z całej Europy, z naciskiem na poszukiwania nowego języka teatralnego. W ramach odbywającego się online 10. Festiwal Fast Forward odbędą się zarówno pokazy rejestracji spektakl, jak i nowe formy performatywne i projekty audio, przygotowane z myślą o sieci.

W programie festiwalu, obok spektaklu TR Warszawa, "Woyzeck" w reżyserii Grzegorza Jaremki, który powstał w ramach linii nowych talentów i projektu Debiut TR, znalazły się wydarzenia z Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec i
Węgier. Udział w całym programie festiwalu jest otwarty i bezpłatny dla publiczności na całym świecie.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się TU.

WOYZECK W REŻ. GRZEGORZA JAREMKI
"Woyzeck" to spektakl inspirowany niedokończonym dramatem Georga Büchnera, w reżyserii laureata nagrody Debiut TR 2017, Grzegorza Jaremki. Fabuła niemieckiego dramatu osnuta jest wokół prawdziwej historii młodego mordercy z Lipska, ukazanego z niezwykłym współczuciem jako ofiarę okrutnego, bezdusznego społeczeństwa, które depcze każdego, kto nie pasuje do jego norm. Grzegorz Jaremko wraz z Marcinem Cecko i zespołem wydobył z rewolucyjnego tekstu Büchnera w przekładzie Sławy Lisieckiej temat kształtowania się męskiej tożsamości. W spektaklu mężczyźni otaczający głównego bohatera to kumple z podwórka, garażowy band. Dramatyczny konflikt nie polega na zderzeniu klas społecznych, ale na konfrontacji różnych sposobów kształtowania, testowania i wyrażania swojej męskości. W tej opowieści o dojrzewaniu energia macho zderza się z męskością miękką, sensualną i rozmytą. Wstyd i lęk inicjacji głównego bohatera znajdują ujście w świecie wirtualnym, gdzie Woyzeck eksperymentuje ze swoim ciałem i wizerunkiem. Kiedy wirtualne eksperymenty nie przynoszą wyzwolenia, dochodzi do realnej zbrodni. Miejscem prowokacji jest zatęchły garaż, a może chłopięcy pokój z widokiem na brzeg jeziora. Niedokończona sztuka Büchnera staje się więc pretekstem do postawienia pytań o współczesną męską tożsamość.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE
Reżyserem spektaklu jest Grzegorz Jaremko. Dramaturgiem przedstawienia jest Marcin Cecko, autorką scenografii Natalia Giza, kostiumy zaprojektował Rafał Domagała, autorami koncepcji świateł i wideo są Marek Kozakiewicz oraz Adam Lipiński, muzykę skomponował Bartosz Dziadosz. Spektakl współtworzą: Jan Dravnel, Mateusz Górski, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Paweł Smagała oraz Tomasz Tyndyk.

Spektakl powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Danuty Szaflarskiej, której celem statutowym jest wspieranie teatru artystycznego, w szczególności wspierania działań TR Warszawa na rzecz rozwoju młodych twórców i twórczyń. Członkami i członkiniami Fundacji są sympatycy i wierna publiczność TR Warszawa, którzy z własnej inicjatywy i miłości do teatru stworzyli fundację, wspierającą kulturę teatralną i rozwój programu TR Warszawa.

Premiera spektaklu odbyła się 10 maja 2019 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. 28 marca 2020 roku odbył się specjalny pokaz online rejestracji spektaklu (poprzez Facebook Live TR Warszawa i Vimeo) w ramach akcji TR Warszawa Zostań w domu, nie wychodź z teatru!.

DEBIUT TR/LINIA NOWYCH TALENTÓW
Przedstawienie w reżyserii Grzegorza Jaremki zrealizowane zostało w ramach nagrody Debiut TR, wspierającej rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku, w ramach nurtu programowego Młody TR/LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018) oraz Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019).

Kaja Stępkowska
Materiał Teatru
13 listopada 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia