Wraca Bobek

Teatr Rondo w Słupsku

Po latach przerwy na scenę słupskiego Ronda wraca Marcin Bortkiewicz. Już dzisiaj zobaczyć go będzie można w monodramie "Bobok" na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego i w reżyserii Stanisława Miedziewskiego.

Marcin Bortkiewicz będzie jednym z wykonawców, którzy zaprezentują się w ramach trwającego w Słupsku i Ustce cyklu "Wzajemne fascynacje polsko-rosyjskie". Zaprezentuje się w monodramie "Bobok" na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego i w reżyserii Stanisława Miedziewskiego.

To jeden z najlepszych monodramów Marcina Bortkiewicza, niegdyś aktora, obecnie głównie reżysera. Akcja spektaklu rozgrywa się na cmentarzu. Kilka metrów pod ziemią prowadzone są bardzo interesujące rozmowy, z których wyłaniają się - przedstawione z pasją satyryka - portrety postaci charakterystycznych dla XIX-wiecznej Rosji. Spektakl jest popisem aktorskich umiejętności Marcina Bortkiewicza, który kreuje kilkanaście postaci.

Początek spektaklu dzisiaj o godz. 19. Bezpłatne wejściówki do Ronda są jeszcze do odbioru w teatrze.

W ramach cyklu już dwa dni później, 18 października, o godz. 12 w Rondzie będzie można posłuchać wykładów Katarzyny Bochno "Podróżowanie i praktyka studencka - czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym", Anny Grzesiek "Językowo pożyteczna Rosja" i Agaty Lubawej "Rosyjskie reportaże, kino, muzyka".

21 października o godz. 18 kino Rejs pokaże film Iwana Wyrypajewa "Tlen". 27 października o godz. 12 w Akademii Pomorskiej w Słupsku i dzień później o tej samej porze w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce rozpocznie się spotkanie z Inną Panek, absolwentką malarstwa oraz filologii rosyjskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, doktorantką na Uniwersytecie w Brnie. Tego samego dnia o godz. 18 w kinie Rejs zobaczyć będzie można film "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka.

Na listopad przygotowano dwa wydarzenia. 18 listopada o godz. 12 w teatrze Rondo rozpocznie się spotkanie z dr. Ivanem Peshkovem, ekonomistą i antropologiem społecznym z Instytutu Wschodniego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu "Dlaczego Lenin zmarł, a Stalin nie. Dylematy pamięci zbiorowej współczesnych Rosjan". Natomiast dzień później o godz. 12 w Akademii Pomorskiej dr Ivan Peshkov wygłosi wykład "Pomiędzy amnezją a afazją. Pamięć i zapomnienie na granicy rosyjsko chińskiej".

- Z dala od wielkiej polityki o relacjach polsko-rosyjskich, w perspektywie poglądów ludzi, nie państw, prowadzimy dialog z naukowcami, podróżnikami, fascynatami kultury polskiej oraz rosyjskiej. Prezentujemy filmy oraz spektakle teatralne - mówi Jolanta Krawczykiewicz, dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury. - Pokazujemy ludzi z ich pasjami, zauroczeniami, przemyśleniami odnośnie Polaków i Rosjan. Na wykładach można dowiedzieć się, co łączy, a co dzieli nasze dwa państwa. To ważne spotkania, szczególnie w tak gorąco politycznym okresie.

Wstęp na wszystkie spotkania, spektakle i seanse jest wolny.

Daniel Klusek
Głos Pomorza
17 października 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia