Wręczono nagrody im. Wojciecha Korfantego

Laureaci - Małgorzata Mańka-Szulik, ks. Wiesław Hudek i Robert Talarczyk

Dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i muzykolog ks. Wiesław Hudek odebrali w czwartek nagrody im. Wojciecha Korfantego, przyznawane przez Związek Górnośląski osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Śląska.

Wśród tegorocznych laureatów znalazło się także Stowarzyszenie na rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach i Amatorski Zespół Teatralny działający przy Kole Związku Górnośląskiego w Suszcu.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Tegorocznych laureatów nagrody wybrali w tajnym głosowaniu członkowie trzynastoosobowej kapituły, obradującej pod przewodnictwem prof. Ireny Lipowicz.

„Jak co roku, tak i tym razem kapituła miała trudne zadanie, bo osób, instytucji i organizacji społecznych, które zasłużyły się dla naszej śląskiej ojczyzny jest bardzo wiele. Tegoroczni laureaci stanowią wzór dla innych w różnych dziedzinach życia społecznego" – powiedział prezes Związku Górnośląskiego i sekretarz kapituły Grzegorz Franki.

W jego opinii, wśród tegorocznych laureatów na szczególną uwagę zasługuje Stowarzyszenie na rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach. „To emerytowani pracownicy dawnej huty cynku, którzy sami, zupełnie społecznie, zadbali o to, by dawny ich zakład prac nie został zniszczony. Zabezpieczyli teren dawnej huty i pozostały w niej sprzęt przed grabieżą. Dzięki nim ten obiekt został uratowany i służy nam jako muzeum" – wyjaśnił Franki.

Nagrodzone stowarzyszenie założyli członkowie związków zawodowych działających w Hucie Metali Nieżelaznych „Szopienice" i miłośnicy starej techniki przemysłowej. Członkowie organizacji wspierają Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach-Szopienicach, chronią wciąż istniejące zabytkowe obiekty dawnej huty oraz miejsca związane z hutnictwem cynku.

Nagrody im. Wojciecha Korfantego przyznawane są przez Związek Górnośląski od 1993 r. Od kilku lat ich uroczystość wręczenia nagród odbywa się w rodzinnym mieście Korfantego - Siemianowicach Śląskich. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in.: Henryk Mikołaj Górecki, Jan Miodek, Wojciech Kilar, Józef i Jan Skrzekowie, Kazimierz Kutz, Krystyna i Andrzej Bochenkowie, abp Damian Zimoń, Jerzy Buzek oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk".

Związek Górnośląski powstał w 1989 r. i obecnie zrzesza ok. 2 tys. członków. Organizację tworzy 41 kół i bractw terenowych. Wśród swych statutowych celów organizacja wymienia m.in. naukę, edukację, oświatę i wychowanie, podtrzymywanie tradycji narodowej i regionalnej oraz rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej.

Krzysztof Konopka
dzieje.pl
23 listopada 2019
Wątki
Nagrody

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia