Wręczono nagrody ZASP

laureaci wyłonieni w Warszawie

Danuta Szaflarska i Janusz Głowacki - to tegoroczni laureaci nagrody Gustaw, a Natalia Rybicka, Michał Korchowiec i Tomasz Mościcki - Nagrody im. Leona Schillera. Obie nagrody przyznaje ZASP, uroczystość wręczenia odbyła się we wtorek w Warszawie.

Danuta Szaflarska została uhonorowana przez ZASP za całokształt twórczości artystycznej. Ze względu na problemy zdrowotne na wtorkowej uroczystości się nie pojawiła, ale prezes ZASP Olgierd Łukaszewicza zapewnił, że statuetka zostanie artystce doręczona przez zarząd ZASP.

Danuta Szaflarska to jedna z największych osobowości aktorskich filmu i teatru. Ma na koncie około sto ról teatralnych, m.in. w spektaklach w reżyserii Erwina Axera - "Niemcy" (1949), "Kordian" (1956), "Miłość na Krymie" (1994) oraz w spektaklach "Tango" w reż. Macieja Englerta (2000), "Bambini di Praga" w reż. Agnieszki Glińskiej (2001), "Daily Soup" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej (2007), "Wasza Ekscelencja" (2006) i "Odejścia" (2008) w reż. Izabelli Cywińskiej.

Pierwszym etapem jej kariery był Teatr na Pohulance w Wilnie, gdzie w ciągu dwóch lat zagrała w ponad dwudziestu sztukach. Podczas wojny występowała w teatrze podziemnym i teatrze frontowym AK. Po wojnie związała się ze Starym Teatrem w Krakowie (1945-46), a następnie z Teatrem Kameralnym w Łodzi (1946-49). W 1949 roku wraz z grupą Erwina Axera przeniosła się do Warszawy, gdzie przez osiem lat grała w Teatrze Współczesnym, a potem Narodowym (1954-66). Następnie do 1985 r. grała w zespole Teatru Dramatycznego. W maju 2010 r. dołączyła do zespołu TR Warszawa. Występuje też gościnnie na deskach innych warszawskich teatrów, m.in. Narodowego i Ateneum.

Janusz Głowacki został uhonorowany Gustawem za twórczość dramaturgiczną i wkład w upowszechnianie polskiej kultury na świecie.

Nagrodę Gustaw ustanowiono, aby uczcić pamięć Gustawa Holoubka, jednego z najwybitniejszych artystów drugiej połowy XX wieku, aktora, reżysera, pedagoga, wieloletniego prezesa stowarzyszenia SPATIF, a także honorowego prezesa SPATIF - ZASP.

Odbierając nagrodę Głowacki żartował, że gardzi wszystkimi nagrodami, których nie dostał. "Bardzo wysoko cenię natomiast te, które dostałem, więc jestem bardzo wdzięczny kapitule (...) Nagroda Gustawa jest dla mnie szczególnie ważna, bo jej patron to mój przyjaciel i wielki aktor" - mówił Głowacki.

Dramaturg, prozaik, felietonista, autor scenariuszy filmowych, światowy sukces zyskał dzięki sztukom teatralnym. W grudniu 1981 roku, na kilka dni przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego, Głowacki wyjechał do Londynu na premierę swojej sztuki "Kopciuch" w Royal Court Theatre w reżyserii Danny Boyl. "The Guardian" i "London Times" uznały spektakl za najlepszą produkcję roku. "Kopciuch" rozpoczął triumfalną drogę Głowackiego po zagranicznych scenach, jego sztuki grane są od Nowego Jorku, Los Angeles, Las Vegas, Toronto, Londynu, Marsylii, Sydney i Bonn po Pragę, Warszawę, Moskwę, Petersburg, Dagestan, Seul i Tajpej. Jego kolejne sztuki to m.in. "Fortynbras się upił", "Polowanie na karaluchy", "Antygona w Nowym Jorku", "Czwarta siostra".

Podczas wtorkowej uroczystości wręczono też Nagrody im. Leona Schillera za rok 2012. Jej laureatami zostali: aktorka Natalia Rybicka, scenograf Michał Korchowiec i krytyk teatralny, dziennikarz Tomasz Mościcki.

Nagroda ZASP im. Leona Schillera jest nagrodą imienia jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, pedagoga, a także prezesa stowarzyszenia od 1950 roku aż do śmierci, 25 marca 1954 roku.

(-)
Materiał Organizatora
27 marca 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia