Wrocławskie opowieści o historii i czasie

projekt CRTL+S Zapisz Wrocław.

Artyści Sceny Witkacego na trzech słupach ogłoszeniowych wywiesili opowiadania Andreasa Pilgrima. Tom performance na otwarcie projektu projektu CRTL+S Zapisz Wrocław.

Pilgrim, drezdeński pisarz współpracujący z formacją teatralną Sebastiana Majewskiego, inspirował się miejscami, w których mogliśmy przeczytać opowiadania. Ulice Pomorska i Dubois, plac Staszica, Dworzec Nadodrze - choć nie we wszystkich tekstach obecne - pośrednio są związane z ich bohaterami. W każdym czujemy atmosferę zaniedbanych podwórek i sypiących się kamienic, które były świadkami wielu ludzkich tragedii i ważnych chwil w historii miasta.

Sebastian Majewski, założyciel i dyrektor teatru Scena Witkacego: - Chcemy, żeby widzowie skonfrontowali opowiadania Pilgrima z otoczeniem, poczuli ich klimat. Później będą mogli porównać teksty ze spektaklami, jakie na ich kanwie przygotowaliśmy.

Niełatwo było przeczytać nadodrzańskie opowieści drezdeńczyka: litery i wiersze wydrukowane czarną, czerwoną i niebieską czcionką na białym papierze w formacie plakatowym, zlewały się ze sobą i ciężko było dotrwać do końca któregokolwiek z opowiadań. Artyści przewidzieli, rozdając gościom teatru przy ul. Dubois dodatkowe egzemplarze tekstów i konturowe mapy z zaznaczonymi punktami wędrówki śladami bohaterów Pilgrima.

To postaci surrealistyczne i niebanalne, balansujące na granicy realności. W "Opowiedz mi o babci" poznajemy współczesną historię Katji Bressel i jej wnuka Lutza, który przyjeżdża do Wrocławia. Niemiecki gej wędruje w poszukaniu leja po bombie - prawdopodobnego miejsca śmierci babci-nazistki. Udaje się w tę podróż, by odczarować przeszłość i zrozumieć powody, dla których matka jego ojca wyznawała hitlerowską ideologię. Marquezowskie sagi latynoskich rodzin przypomina "Mój narzeczony Tocadiscos". Zawiłe losy rodziny z przedmieść Sao Paulo ukrywającej swoją chorą z miłości córkę w szklanym kredensie to opowieść o destrukcji i sile tworzenia, jaką dają uczucia. Jednak przewrotne zakończenie nadaje opowiadaniu całkiem nowy, wrocławski sens . W "Siedemdziesiąt trzy po ósmej" poznajemy oniryczną ekipę lunaparku lat trzydziestych. Jej członkami są m.in. Thomas Mann i kanclerz Bismarck.

Scena Witkacego mieści się przy ul. Dubois 3/1. "Prawy lewy na obcasie" (na podst. "Opowiedz mi o babci") zobaczymy dziś o godz. 19.05. "Wasza wolność jest naszą decyzją" (na podst. "Siedemdziesiąt trzy po ósmej") - w sobotę i niedzielę, także godz. 19.05 przy ul. Dubois 3/1. Wstęp wolny

Katarzyna Kamińska
Gazerta Wyborcza Wrocław
2 lipca 2007

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia