Wrześniowo-październikowe plany Lalki

Repertuar wrzesień – październik 2021 r. Teatr Lalka w Warszawie.

po wakacyjnej przerwie serdecznie zapraszamy do Teatru Lalka młodszych i starszych widzów. Sezon rozpoczynamy już w najbliższą sobotę 11 września „Tymoteuszem Rymcimci” Jana Wilkowskiego w reżyserii Jarosława Antoniuka - przedstawieniem o sympatycznym misiu, przyjacielu przede wszystkim młodszych dzieci, ale nie tylko.

We wrześniu pojawią się także spektakle z cyklu Legendy Warszawskie, czyli baśniowe dzieje miasta: „Złota kaczka” i „Kościół Panny Marii” wg Or-Ota w reżyserii Jarosława Kiliana. Aktorzy, ożywiając lalki - przedmioty codziennego użytku - przypomną nasycone cudownością opowieści po części prawdziwe, po części zmyślone. Przedstawienia zachęcą do mądrej i twórczej zabawy w teatr oraz do zgłębiania historii Polski i Warszawy.

Na dorosłych widzów czeka z kolei muzyczne widowisko „Kim jesteście?” - na podstawie Ordo Virtutum Hildegardy z Bingen ze specjalnym udziałem Anny Marii Jopek i Ireny Jun. Spektakl powstał w oparciu o moralitet średniowiecznej mistyczki, wizjonerki, doktora kościoła, uzdrowicielki. Dzieło napisane w 1151 roku zachwyca warstwą muzyczną, poetyckim językiem metafory i symboliki. Powraca w nim refleksja nad harmonią świata i miejscem człowieka w kosmosie. Wpisane w utwór wizje Hildegardy z Bingen otwierają przestrzeń ikonograficznych skojarzeń. Kto nie miał szansy obejrzenia majowej premiery, ma okazję teraz nadrobić zaległości. Spektakl zostanie pokazany dwukrotnie: 25 i 26 września.

W październiku obok znanych tytułów: „Odesei” i „Wakacji Mikołajka”, odbędzie się sceniczna premiera „Rycerza Gwiazdy Wigilijnej” wg Haliny Górskiej w reżyserii Jarosława Kiliana ze scenografią Józefa Wilkonia i muzyką Grzegorza Turnaua. W grudniu ubiegłego roku odbyła się premiera internetowa tego spektaklu. Droga, którą odbywa bohater sztuki, pełna jest przygód i niebezpieczeństw. Ma ona charakter inicjacyjny. Pokonując zło, na własnej skórze doświadcza on smaku pogardy i zwycięstwa. Historia Rycerza Niezłomnego opowiadana jest w teatrze przez aktorów animujących drewniane figury – rzeźby autorstwa Józefa Wilkonia. Po raz pierwszy spektakl zostanie pokazany na scenie 1 października.

Wrzesień 2021

"Tymoteusz Rymcimci" - Jan Wilkowski - reż. Jarosław Antoniuk.

Gramy: 11 września, godz. 17:30
12 września, godz.12:00
18 września, godz. 17:30
19 września, godz. 12:00

Także: 30 października, godz. 17:30
31 października, godz. 12:00

Dla widzów od lat 3
Miś Tymoteusz Rymcimci to jeden z najsympatyczniejszych bohaterów teatru lalek. Stworzył go ponad półwieku temu wybitny reżyser i dyrektor naszego Teatru, Jan Wilkowski. Wraz z Tymoteuszem dorosło już kilka pokoleń polskich dzieci, a Rymcimci wciąż pozostaje małym misiem, który próbuje zrozumieć otaczający go świat i oswoić z nim najmłodszą publiczność.

"Złota kaczka/kościół Panny Marii. Legendy Warszawskie" - Artur Oppman - "Or-ot" - reż. Jarosław Kilian.

Gramy: 22 – 23 września, godz. 11:00
25 września, godz. 19:00,
28 – 30 września, godz. 11:00

Także - 9 października, godz. 17:30
10 października, godz. 12:00


Dla widzów od lat 4
Zapraszamy na cykl siedmiu najpiękniejszych warszawskich legend w kameralnym wydaniu, granych w różnych zestawach. Rodzime i bliskie sercu baśnie napisane są piękną polszczyzną. Pozwolą dzieciom z klas podstawowych i ich nauczycielom zachwycić się językiem i sposobem narracji oraz przypomnieć nasycone cudownością opowieści po części prawdziwe, po części zmyślone.

***
W lochach starego zamczyska czeka na śmiałków zaklęta w złotą kaczkę królewna. Strzeże ona skarbów, jakich nikt na świecie nie ma. Czy odważny, mały szewczyk Lutek zostanie wielkim panem? Czy spełni trudne warunki, jakie postawi przed nim złota pani i zazna szczęścia w bogactwie? Dobrze znaną legendę przypomną aktorzy, którzy animują przedmioty codziennego użytku, odkrywając przed nami ich zaskakujące możliwości.
***
Młynarz i młynarzowa niczego bardziej nie pragną niż dziecka. Ich marzenie może się spełnić pod jednym wszak warunkiem: w dowód wdzięczności za wysłuchane modlitwy zostanie przez nich wzniesiona nad Wisłą świątynia Panny Marii. Choć kościół dobrze znany jest pokoleniom warszawiaków, nie wszyscy bodaj wiedzą, że jego baśniowa historia ma związek z... mąką.

"Kim jesteście? - Na podstawie Ordo Virtutum" - Hildegarda z Bingen - reż. Jarosław Kilian.

Gramy: 25 września, godz. 19:00
26 września, godz. 18:00

Dla widzów dorosłych
Anna Maria Jopek wystąpi w Teatrze Lalka w widowisku pt. Kim jesteście? - na podstawie Ordo Virtutum. Średniowieczny moralitet Hildegardy z Bingen przywołuje temat odwiecznej walki dobra ze złem. Człowiek, narażony na pokusy świata, poddany zostaje próbom sił. Dzieło, o charakterze psychomachii, napisane w 1151 roku, zachwyca warstwą muzyczną, poetyckim językiem metafory i symboliki. Powraca w nim refleksja nad harmonią świata, jej naruszeniem i odzyskaniem, a także nad miejscem człowieka w kosmosie. Wpisane w utwór wizje słynnej mistyczki, kompozytorki i uzdrowicielki otwierają przestrzeń ikonograficznych skojarzeń.

Dramat zyskuje współczesne brzmienie i wymiar dzięki interpretacji Anny Marii Jopek oraz Natalii Czekały, Krzysztofa Guzewicza i aktorów Teatru Lalka.

W spektaklu wykorzystano muzykę i iluminacje Hildegardy z Bingen. Widowisko jest współprodukcją Teatru Lalka i Festiwalu Nowe Epifanie.

Październik 2021

"Rycerz Gwiazdy Wigilijnej" - Halina Górska - reż. Jarosław Kilian.

Gramy: 1 października, godz. 10:00
2 października, godz. 17:30
3 października, godz. 12:00
5 – 7 października, godz. 11:00
8 października, godz. 10:00
Dla widzów od lat 8
Osieroconemu synowi króla pisana jest wspaniała przyszłość. Ale nim się ona ziści młodzieniec musi poznać, co znaczy ubóstwo, przeżyć zniewagi i wygnanie. Gotfryd zdobywa rękę ukochanej, broni ojczyzny, wyprowadza w pole samego diabła. Czy uda się mu odzyskać tron? Droga, którą odbywa, pełna jest przygód i niebezpieczeństw. Ma ona charakter inicjacyjny – bohater, pokonując zło, na własnej skórze doświadcza smaku pogardy i zwycięstwa. Historia Rycerza Niezłomnego zostanie opowiedziana w teatrze przez aktorów animujących drewniane figury – rzeźby autorstwa Józefa Wilkonia.

Przedstawienie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansuje Biuro Kultury m.st. Warszawy.

"Teatr Magii Macieja Pola" - Maciej Pol.

Gramy: 16 października, godz. 17:30
17 października, godz. 12:00
Dla widzów od lat 5
Najsłynniejszy polski iluzjonista, Maciej Pol, oraz Teatr Lalka zapraszają na niezwykłe widowisko pełne magicznych efektów przygotowanych w oparciu o najnowsze osiągnięcia współczesnej sztuki iluzji oraz techniki. To barwne, familijne widowisko, w którym iluzjonista zabiera widzów w baśniowy świat, a każde dziecko może poczuć się prawdziwym czarodziejem.
Widowisko grane jest gościnnie.

"Odyseja" - Homer - przekł. Lucjan Siemieński.

Gramy: 20 – 21 października, godz. 9:00 i 11:00
22 października, godz. 10:00
Dla widzów od lat 8
Nagradzany na festiwalach teatralnych spektakl, wybitnego słowackiego reżysera jest sceniczną adaptacją starogreckiego eposu z Homerem jako demiurgiem. Na oczach widzów powołuje do istnienia świat bogów i ludzi oraz stwarza muzy, by z ironicznym patosem opowiedziały dramatyczną historię o dziesięcioletniej tułaczce Odysa. Jeden z największych mitów europejskich w wersji dla dzieci zachwyca uroda scenicznych obrazów

"Wakacje Mikołajka" - Rene Goscinny - adapt. Maria Wojtyszko.

Gramy: 23 października, godz. 17:30
24 października, godz. 12:00
26 października, godz. 11:00
27-28 października, godz. 10:00 i 11:30
29 października, godz. 10:00
Dla widzów od lat 7
Czas trwania spektaklu 60 min bez przerwy

Adaptacja kultowej i uwielbianej, nie tylko we Francji, powieści o przygodach Mikołajka. Jej autor René Goscinny z poczuciem humoru, ale i powagą opowiada o dzieciństwie.
W spektaklu „Wakacje Mikołajka" w reżyserii Jakuba Krofty główny bohater po raz pierwszy wyjeżdża na letni obóz i spod opieki rodziców przechodzi pod władzę zasadniczego drużynowego, Pana Râteau. Jego zadaniem jest sprawienie, żeby jego podopieczni stali się "prawdziwymi mężczyznami". Czy to może się udać?

WARSZTATY
ELE-MELE-DUDKI TEATRZYK MALUTKI
12 października, godz. 10:00
13 – 14 października, godz. 9:00 i 10:30
15 października, godz. 10:00
Dla widzów: 5 +
Czas trwania 60 minut
Cykl warsztatów lalkarskich skierowanych do dzieci powyżej 5 roku życia, które chciałyby poznać zaczarowany świat teatru i dowiedzieć się, jak stworzyć prostą dekorację i jak zrobić własną lalkę teatralną. Z kolorowych szmatek, futerek, piórek, sznurków, patyczków i różnych przedmiotów codziennego użytku każdy z uczestników może własnoręcznie wykonać lalkę i wystąpić z nią w finale warsztatu. Warsztaty są nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do rozwijania indywidualnych zdolności dzieci.

Bilety na spektakle w cenie 15 zł – 40 zł dostępne na stronie teatrlalka.pl

Joanna Sawicka
Materiał Teatru
9 września 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...