Współczesne historie na Scenie Oficyna

otwarcie drugiej dużej sceny w teatrze Emiliana Kamińskiego

Druga, duża scena w teatrze Emiliana Kamińskiego została otwarta. W najbliższym czasie zobaczymy na niej trzy nowe przedstawienia.

Muzyczne spektakle kabaretowe, które dotąd oglądaliśmy na małej scenie Kamienicy, przywoływały Warszawę czasów międzywojnia. Podczas piątkowego otwarcia Sceny Oficyna zobaczyliśmy fragmenty dwóch: „Piękne panie i panowie” oraz „Ordonka z Kamienicy”. Fascynację Kamińskiego latami 20. i 30. widać nie tylko w repertuarze, ale i w wystroju zbudowanego w 100-letnim domu przy al. Solidarności 93 teatru. I choć wycieczki w tamten czas będą kontynuowane, spektakle przygotowywane teraz na dużą scenę rozgrywać się będą współcześnie. A oglądać w nich będziemy głównie aktorów znanych z seriali.

24 kwietnia zobaczymy sztukę Leonarda Gershe „Motyle są wolne” w reżyserii Zbigniewa Lesienia. Jej bohaterem jest niepełnosprawny chłopak, który postanawia żyć samodzielnie i zawiera w tej sprawie pewien układ z nadopiekuńczą matką. W obsadzie m.in. Ewa Ziętek, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Lesław Żurek i Michał Lesień.3 maja odbędzie się premiera czarnej komedii „Botox” Jakuba Przebindowskiego.

– Mój tekst to ironiczna i apokaliptyczna wersja tego, co się wokół nas dzieje – mówi autor. – Akcja rozgrywa się w dużym mieście, takim jak Warszawa. Bohaterom, którzy spotykają się w wigilijną noc, zdarzają się różne przedziwne wypadki.

W muzycznym spektaklu zagrają m.in. Justyna Sieńczyłło, Martyna Kliszewska, Beata Fudalej i Emilian Kamiński. Szef Kamienicy występuje tu także w roli reżysera, wspólnie z Andrzejem Kałuszką.Trzecia propozycja teatru to „Mleko” Vasilisa Katsikonourisa. 

– Ta tragikomedia to pierwsza współczesna grecka sztuka pokazywana w Polsce – mówi reżyser Sebastian Chondrokostas. – Opowiada o Grekach urodzonych w Gruzji, którzy w wyniku kryzysu, jaki dotknął ten kraj w latach 90., przyjechali za chlebem do ojczyzny. I okazało się, że są tam zupełnie obcy. 

Chondrokostas podkreśla jednak, że to tekst nie tylko o emigracji, ale także o nieprzystosowaniu do życia. – Z tego wynikają nie tylko poważne, ale również komediowe sytuacje – mówi. Do współpracy przy tym projekcie zaproszeni zostali m.in. Anna Chodakowska, Rafał Fudalej i Matylda Damięcka. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana. Realizatorzy mówią o początku maja.

Katarzyna Czarnecka
Zycie Warszawy
30 marca 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia