Wspólnota obala system
57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt w Szczecinie: 20 kwietnia do 1 czerwca 2024.Zmodyfikowanie bajki o krainie OZ i stworzenie na jej podstawie traktatu o systemie to bardzo udany pomysł, który widzowie Kontrapunktu mogli zobaczyć w spektaklu "Czarnoksiężnik OZ" w reżyserii Konrada Dworakowskiego.
Spektakl Teatru Animacji w Poznaniu pokazał, że sensy ukryte w znanej bajce można poukładać inaczej i bazując na niej stworzyć nową treść, celnie ujmującą to, co w życiu ważne, a co łatwo można utracić.
Wyobraź sobie przestrzeń, do której trafiasz wbrew własnej woli, albo zupełnie nieświadomie. Wyobraź sobie kraj rządzony przez wielkiego Czarnoksiężnika, którego nikt nigdy nie widział, który być może nawet nie istnieje... Właśnie wyobraziłeś sobie OZ. Miejsce, do którego trafia tysiące dzieci i dorosłych. Każde z nich widzi je inaczej, inną ma drogę do pokonania i inne oczekiwania wobec Czarnoksiężnika. Łączy ich jedno, chcą być u siebie, w swoim domu, chcą żyć i czuć po swojemu. Poszukują miłości, mądrości, odwagi i tego co da im największą siłę - wspólnoty, która pozwala w pełni wykorzystać to, co mają najcenniejszego. Jeśli ocalą samych siebie, być może ocalą coś więcej, na przykład świat.
Opowieść o systemie opartym na strachu, strachem trzymającym w ryzach społeczeństwa, które prędzej czy później oswajają ten strach i przestają się nim napędzać, obnażając w ten sposób tyranów, ich metody i obalając ich, jest niezmiennie aktualna. Ale w teatrze liczy się przede wszystkim sposób przedstawienia opowieści, a w tym przypadku rozwiązania są ciekawe i zabawne, a chwilami wręcz wzruszające. Warto zwrócić na sceny w wykonaniu chóru, szczególnie na na choreografię.
W ramach wydarzeń towarzyszących Teatr Lalek Pleciuga zaprezentował spektakl "Kolory" w reż. Marty Łągiewki i Mai Bartlewskiej. Interaktywny spektakl "Kolory" jest inspirowany książką „Czarna książka kolorów" Meneny Cottin i Rosany Farii oraz wypowiedziami niewidomych dzieci na temat barw. To nie tylko magiczna przeprawa przez świat odczuwany różnymi zmysłami, ale także okazja do rozmowy na temat piękna różnorodności.
"Dotyk za dotyk. Dansing" Teatru Współczesnego w Szczecinie w reż. Katarzyny Sikory to międzypokoleniowa odsłona dansingu w teatrze. Szampańska zabawa, feeria barw, taneczny sznyt i odblaski dyskotekowej kuli. Tutaj wszystko się może zdarzyć, tutaj możemy opowiedzieć o swoich radościach i smutkach. O pierwszych randkach, zazwyczaj nieudanych, o nieśmiałości utrudniającej życie, o złamanych sercu i wielu innych rzeczach. Ubierz się odlotowo, wejdź na parkiet i odkryj bliskość, zarówno w sferze cielesnej, jak i emocjonalnej.
Wyjątkowa forma tego spektaklu, jego nieprzewidywalność, tworzy nową jakość w teatrze.