Wspominajac Tadeusza Kantora
w Krakowie stanęły Żywe PomnikWczoraj, w 19. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora, przed Cricoteką, przy Kanoniczej w Krakowie, stanęły Żywe Pomniki: Chasydzi z deską ostatniego ratunku (Lesław i Wacław Janiccy) i Wieczny Wędrowiec (Jan Książek).
Jak co roku towarzyszyła im publiczność: ci, którzy Kantora pamiętają, i ci, którzy znają go z twórczości i legendy - przypadkowi przechodnie i krąg Cricoteki pielęgnującej Kantorowską spuściznę. Co roku przychodzą na Kanoniczą aktorzy teatru Tadeusza Kantora; wśród nich były wczoraj Marta Stebnicka (debiutowała jeszcze w Teatrze Podziemnym) i Maria Stangret-Kantor.
Wieczorem w pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej otwarto wystawę fotografii Andrzeja Kobosa z "Kurki wodnej" teatru Cricot 2. Premiera "Kurki wodnej", według sztuki Witkacego, odbyła się w 1967 r. w galerii Krzysztofory - siedzibie Grupy Krakowskiej. Była to materializacja Teatru Happeningowego - kolejnego etapu idei teatralnej Tadeusza Kantora i rozwoju teatru Cricot 2. Autor prezentowanych fotografii jest fizykiem, byłym pracownikiem naukowym m.in. Oxfordu i Uniwersytetu Alberty w Kanadzie. Obecnie pracuje w Krakowie nad paroma projektami PAU. Fotografuje od wielu lat. Miał kilka wystaw. Obecna, w pracowni Tadeusza Kantora, będzie trwała do końca grudnia.
W piątek natomiast Michał Kobiałka przedstawi na UJ (ul. Gołębia 16, sala nr 42) swoją książkę "Further on, Nothing. Tadeusz Kantor\'s Theatre" ("Dalej już nic. Teatr Tadeusza Kantora") zawierającą omówienia krytyczne i tłumaczone na angielski teksty Tadeusza Kantora.