Wspomnienie błogosławionej przyjaźni

Cesarzowa Japonii o Andrzeju Wajdzie

Jej Cesarska Mość Cesarzowa Michiko wyraziła żal z powodu odejścia wielkiego przyjaciela Japonii, Andrzeja Wajdy.

- Andrzej Wajda, który poniósł olbrzymie zasługi w procesie demokratyzacji Polski poprzez swój silny wpływ na kulturę, odszedł 9-go października. Od wielu lat był on wielkim przyjacielem Japonii, a ja we wdzięcznej pamięci zatrzymam wspomnienie tej błogosławionej przyjaźni – mówiła Cesarzowa Michiko o polskim reżyserze. Konferencja z okazji jej 82. urodzin miała m.in. na celu podsumowanie wszystkich działań Cesarzowej w ostatnim roku.

Jej Cesarska Mość Cesarzowa Michiko, uprzednio Michiko Shōda – cesarzowa Japonii od 1989, 125 żona cesarza Akihito. Pierwsza cesarzowa w historii Japonii, która nie pochodzi z arystokracji. Panuje wraz z mężem od 7 stycznia 1989 roku.

___

- Jest coś magicznego pomiędzy naszymi kulturami i narodami. W zadziwiający sposób Japończycy rozumieją muzykę Chopina i jak się sympatycznie potwierdza -również filmy Wajdy. Naprawdę ujmujący gest Cesarzowej.
Krzysztof Grabski
__

Myślę, że ta część działalności Andrzeja Wajdy jest najważniejsza dla naszych wzajemnych, z Japonią relacji:
"Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, powołane do życia z inicjatywy Andrzeja Wajdy i otwarte w 1994 roku jako Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przez dziesięć lat stanowiło oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, będąc zarazem miejscem aktywnej działalności Fundacji Kyoto – Kraków im. Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. 11 lipca 2002 roku Muzeum Manggha odwiedzili cesarz Japonii Akihito i cesarzowa Michiko". (www.manggha.pl)
Henryka Milczanowska

(-)
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
22 października 2016
Portrety
Andrzej Wajda

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...