Wszystkie wystawy

21. Festiwal Kultury Żydowskiej - Kraków

Koncerty, spotkania, filmy, wykłady, zwiedzanie, pierwsze warsztaty... 21. Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu nabiera rozpędu. Potrwa do 3 lipca

Do wczoraj otwarto wszystkie wystawy zarówno ujęte w głównym programie festiwalowym, jak i towarzyszące. W Muzeum Etnograficznym odbyły się dwa wernisaże. W "Esterce", przy ul. Krakowskiej, otwarto "Macewy codziennego użytku" - fotografie Łukasza Baścika. Fotograf dokumentuje, co dzieje się z macewami - kamiennymi nagrobkami z żydowskich cmentarzy, które ocalały z lat wojny i okupacji. Odnaleźć je można jako budulec, we wsiach znalazł macewy używane jako koła szlifierskie. Duża płyta nagrobna, na której widać hebrajskie napisy, została zwieńczona krzyżem i postawiona jako nagrobek na cmentarzu katolickim. Każda z fotografii współtworzących ten wstrząsający obraz ma adres. Niektóre - jak informuje autor - wróciły na żydowskie cmentarze, z których zostały zabrane.

Inna w temacie i nastroju jest kameralna wystawa przy pl. Wolnica; przedstawia muzykę żydowską w USA, w latach 1940-80, utrwaloną na płytach winylowych - od śpiewu kantorów po Barbrę Streisand.

Największym wydarzeniem artystycznym festiwalu jest wpisana na listę imprez towarzyszących wystawa "Pomiędzy sztetl a Ecole de Paris. Malarstwo Żydów polskich" w Space Gallery. Prywatna galeria zgromadziła i pokazała ogromną kolekcję: ponad 170 obrazów, rysunków, grafik wybitnych artystów: Gottlieb, Kisling, Zak, Adler, Epstein, Weinbaum, Hayden - żeby wymienić choć parę przykładów zaświadczających, z jakiej rangi i jak różnorodną sztuką mamy do czynienia na wystawie, której młody kurator wyznaje: "Chcemy skupić się na tym, co niedookreślone. Co najciekawsze. Co pomiędzy".

(AN)
Dziennik Polski
28 czerwca 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...