Wujaszek Wania – na finał

24. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Trwający od 5 marca, zorganizowany przez Teatr Powszechny w Łodzi, XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych powoli dobiega końca. Po kilkunastu spektakularnych wydarzeniach teatralnych, jakie na zaproszenie dyrektor Ewy Pilawskiej zaprezentowane były łódzkiej publiczności, zwieńczeniem Festiwalu będzie zrealizowany z rozmachem i w gwiazdorskiej obsadzie „Wujaszek Wania" w reżyserii Iwana Wyrypajewa z warszawskiego Teatru Polskiego. Spektakl zaprezentowany zostanie 29 marca o 19.00.

 

Bilety na spektakl – podobnie jak na większość wydarzeń festiwalowych – wyprzedały się pierwszego dnia. Przed spektaklem będzie można kupić wejściówki na miejsca stojące (40 złotych), jednak ich ilość jest ograniczona.

Po spektaklu „Wujaszek Wania" odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Łukasz Drewniak.

Fotorelacje z wszystkich dotychczasowych festiwalowych wydarzeń znajdują się na stronie internetowej: https://goo.gl/dM3U3W
We wtorek zakończyło się głosowanie w Plebiscycie Publiczności, w którym widzowie wybierają Najlepszy Spektakl, Najlepszego Aktora i Najlepszą Aktorkę. Wyniki Plebiscytu ogłoszone zostaną w piątek 30 marca. Głosy można było oddawać w Teatrze oraz za pośrednictwem strony internetowej. W Plebiscycie nie brały udziału spektakle „Proces" oraz „Wujaszek Wania".

Premiera „Wujaszka Wani" Antoniego Czechowa odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie w grudniu 2017 roku. Kluczowym zamysłem reżysera spektaklu – Iwana Wyrypajewa – było wierne oddanie pełnej fabuły dramatu, słowo po słowie. Tekst Czechowa potraktowany tu został jako zamknięta, nienaruszalna całość, w której każdy wyraz zasługuje na artykulację. Sztuka opowiada o złożonych perypetiach pewnej rodziny, które wpisane są w czas przełomu XIX i XX wieku, w obowiązujące wówczas społeczne i obyczajowe reguły oraz konwenanse, ale odnosi się również do spraw elementarnych i uniwersalnych. Przez krytyków literatury „Wujaszek Wania" nazywany jest przejmującą opowieścią o rozczarowaniu, ponieważ doświadcza go każda z postaci dramatu. Rozczarowania dotyczą miłości, ideałów, wierności i realizacji marzeń. Najwięcej powodów do rozpaczy ma Iwan Wojnicki, który jako młody człowiek naiwnie zawierzył „wielkości" profesora Aleksandra Sieriebriakowa i jego naukom. Iwan, jego matka i siostrzenica Sonia poświecili czas i marzenia pracy na rzecz wielkiego naukowca i dzięki długim latom własnych wyrzeczeń pozwolili profesorowi na kontynuowanie jego tajemniczego dzieła. On, przekonany o własnej wielkości, nieświadomie wykorzystywał naiwność krewnych. Gdy pojawia się wreszcie w majątku, przywozi młodą żonę i bezdusznie oddala się od krewnych. Wojnicki zaczyna rozumieć wtedy, że profesor żył ideami, które nie przyniosły nikomu niczego wartościowego. Centralnym punktem utworu jest kłótnia, która wikła wszystkich bohaterów i obnaża ich prawdziwe motywy.

Sam reżyser tak mówi o przedstawieniu: „Chciałbym stworzyć piękny, nowoczesny spektakl kostiumowy, w którym dochodzi do spotkania widza z oryginalnym dziełem autora, co w dzisiejszej rzeczywistości teatralnej jest rzadkością. Spektakl barwny i wyrazisty, na którym widzowie będą mogli zachwycić się i poobcować z klasycznym tekstem, prawdziwym dziełem sztuki. Tak powstanie nowoczesna opowieść o prawdzie, miłości i duchowości we współczesnym świecie. Historia o zagubieniu, nieporozumieniach i poczuciu niespełnienia. Czechow stawia pytania wciąż aktualne. Mam wrażenie, że podążanie za tradycją jest dziś największą awangardą."

W roli Wojnickiego Iwan Wyrypajew obsadził Dariusz Chojnackiego, rolę Sieriebriakowa zaś powierzył Andrzejowi Sewerynowi. Na scenie zobaczymy wielu wybitnych aktorów, m.in. Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Macieja Stuhra, Annę Nehrebecką, Magdalenę Różczkę oraz Ewelinę Pankowską. Przedstawienie powstało w oparciu o tłumaczenie Jarosława Iwaszkiewicza, autorką baśniowej scenografii jest Anna Met, a kostiumy zaprojektowała Katarzyna Lewińska.

Spektakl zaprezentowany będzie na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi w czwartek 29 marca o godzinie 19.00 jako wydarzenie finałowe XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

 

(-)
Materiał organizatora
27 marca 2018
Portrety
Ivan Wyrypajew

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...